Lekarze są pewni: to nowy skutek uboczny pigułek antykoncepcyjnych. Ryzyko rośnie aż o 130%

2023-06-20 10:08

Doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko depresji, jeśli są przyjmowane w młodym wieku. Nowe dane pokazują, że jeśli pierwsze dwa lata stosowania pigułek przypadają na okres dojrzewania, może to mieć wpływ na późniejszą kondycję psychiczną kobiety.

Płacząca młoda kobieta z depresją
Autor: Getty images Lekarze są pewni: to nowy skutek uboczny pigułek antykoncepcyjnych. Ryzyko rośnie aż o 130%

"Wiek inicjacji seksualnej w Polsce powoli, lecz systematycznie się obniża, co ma związek ze zmianami obyczajowymi, a także przyspieszonym dojrzewaniem fizycznym" - mówił 3 lata temu seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, dr Andrzej Depko w rozmowie z serwisem zdrowie.pap.pl.

Coraz wcześniej też młode dziewczyny sięgają po antykoncepcję. Średnia wieku to 19,9 lat, ale dotyczy to prezerwatyw. Po pigułkę antykoncepcyjną Polki sięgają nieco później - pokazują ankiety GFK z 2010 roku.

Tymczasem najnowsze badania potwierdzają przypuszczenia naukowców: doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko depresji wśród dorastających i dorosłych kobiet, szczególnie w pierwszych dwóch latach ich stosowania.

Pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko depresji

Depresja to choroba, która wciąż zajmuje badaczy - nie znane są jej dokładne przyczyny, wiadomo też, że może wpływać na nią wiele czynników. Jednym z nich jest zdaniem naukowców wczesne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. 

naukowcy przeanalizowali dane ponad 264 000 kobiet, korzystając z danych z brytyjskiego Biobanku. Wśród nich około 80% stosowało kiedyś pigułki antykoncepcyjne. Badanie opublikowane w Epidemiology and Psychiatric Sciences wykazało, że kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mogą mieć nawet o 130% zwiększone ryzyko depresji, szczególnie w pierwszych dwóch latach stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

"Zaobserwowaliśmy, że pierwsze 2 lata używania antykoncepcji były związane z wyższym odsetkiem depresji w porównaniu z osobami nigdy nie stosującymi. Wcześniejsze stosowanie wiązało się z wyższym odsetkiem depresji, przy czym u nastoletnich użytkowników ryzyko rosło" - czytamy w badaniu.

Naukowcy stwierdzili również, że w przypadku kobiet, które przestały brać pigułki antykoncepcyjne ze względu na złe samopoczucie, ale stosowały je już w okresie dojrzewania - ryzyko depresji nadal istniało (mimo odstawienie leków).

Czytaj również: 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji. Wiedziałaś o tym?

Czy antykoncepcja może powodować bezpłodność? Oto co twierdzą eksperci

Antykoncepcja a depresja - skąd ten związek?

Badacze chcieli zrozumieć, w jaki sposób pigułki antykoncepcyjne, które zazwyczaj wpływają na hormony, mogą wpływać również na depresję. Stwierdzili, że hormonalne środki antykoncepcyjne prawdopodobnie poprzez zmianę poziomu hormonów, rozregulowują również te odpowiedzialne za nastrój i emocje.

Chociaż każdy może cierpieć na depresję, to jednak choroba ta częściej dotyka kobiety, jest też związana często ze stanami związanymi ściśle ze zmianami hormonalnymi, czyli np. ciążą lub menopauzą. Wahania poziomu estrogenu i progesteronu podczas tych etapów życia są mocno powiązane ze zmianami nastroju. Istnieją też inne czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne, które mogą zwiększać ryzyko depresji u kobiet. 

Naukowcy podkreślają jednak, że zwiększone ryzyko depresji wywołanej stosowaniem antykoncepcji, choć statystycznie istotne, jest stosunkowo niewielkie.

6 faktów na temat antykoncepcji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza