Tylko w ubiegłym roku życie odebrało sobie 107 dzieci. Najmłodsze miało 8 lat

2021-09-09 12:26

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Niestety coraz częściej próby samobójcze podejmują nastolatkowie a także młodsze dzieci. Tylko w 2020 roku 107 z nich nie otrzymało pomocy na czas.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Autor: Getty images Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Pandemia nasiliła problem samobójstw

Jak wynika ze statystyk, okres pandemii nasilił problem samobójstw. Tylko w 2020 roku w Polsce życie odebrało sobie 107 osób poniżej 18. roku życia (w 2019 roku skuteczną próbę samobójczą podjęło 98 nastolatków).

Zanotowano 843 próby samobójcze, jednak zdaniem wielu ekspertów dane te są zaniżone. Prób samobójczych mogło być dużo więcej, jednak w większości nie zostały zgłoszone. 

Warto pamiętać, że próby samobójcze nastolatków to nie tylko krzyk rozpaczy i prośba o pomoc skierowana do dorosłych. Za każdą z tych prób kryje się trudna, prawdziwa historia i realna chęć odebrania sobie życia. I nigdy nie jest jedynym sygnałem tego, że dziecko ma problemy, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. Dostrzeżenie ich zawsze powinno leżeć po stronie dorosłych. Podobnie jak pomoc i troska o to, by nigdy nie było na nią za późno.

Zobacz: Zamknięty w sobie nastolatek - jak do niego dotrzeć?

Na ratunek samobójcy

Przyczyny prób samobójczych wśród nastolatków

Brak akceptacji, hejt, wyśmiewanie, problemy w domu - to główne powody podejmowania prób samobójczych w wieku nastoletnim. Ale nie jedyne. Okres pandemii to czas, w którym wiele osób doświadczyło samotności, braku miłości i kontaktu z drugim człowiekiem. 

Objawy i zachowania depresyjne wykazuje 44% młodzieży. Tych objawów często nie widzą lub próbują nie widzieć rodzice. Zajęci własnymi sprawami nie dostrzegają tego, że żadne pieniądze nie zastąpią spędzanego z dzieckiem czasu. Ten jest na wagę złota, bo tylko dzięki wspólnemu spędzaniu czasu można zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu.

Czas pandemii w wielu domach nasilił problem braku zainteresowania rodziców własnymi dziećmi. Braku uważności na młodzieńcze sprawy i pogłębiający się problem kryzysów psychicznych u dorosłych także ma wpływ na funkcjonowanie dzieci.

Zobacz także: Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży - jak je diagnozować i leczyć?

Psychiatria dziecięca w Polsce

Niestety, choć problemy natury psychicznej u dzieci i depresja młodzieńcza są coraz powszechniejsze, w Polsce wciąż brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych. Właściwa i szybka diagnoza jest utrudniona, bo system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży mierzy się brakami kadrowymi.

Wg krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce brakuje minimum 300 lekarzy specjalistów, a z czasem ten problem będzie się pogłębiał. Tymczasem w Polsce dzieci zdecydowanie częściej niż w wielu innych krajach Europy próbują odebrać sobie życie.

Zobacz także: Jak pomóc dziecku, które myśli o samobójstwie?

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia:  800 12 00 02 (czynny całą dobę)
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza