Kreatywne zabawy z dzieckiem - jak zostać małą projektantką mody?

2012-01-11 12:16

Kreatywne zabawy z dzieckiem są ważnym elementem wychowania, wpływającym na ponadprzeciętny rozwój dziecka. Zabawa w projektantkę mody nie tylko oddziałuje na wyobraźnię, ale także rozwija kreatywność dziecka. Przy odrobinie fantazji i rodzicielskiego wsparcia, wspólna zabawa zaowocować może nie tylko dynamicznym rozwojem zdolności manualnych,  przestrzennego postrzegania rzeczywistości, ale przede wszystkim w skuteczny sposób wykształci twórczą pasję, która odpowiednio stymulowana pozostanie na całe życie. Jak kreatywnie wykorzystać garderobę i stworzyć niepowtarzalną kolekcję? Co zrobić, by w domowych warunkach urządzić pokaz mody? Jak pomóc dziecku stać się małą projektantką mody?

Spis treści

  1. Jak budzi się kreatywność dziecka?
  2. Dlaczego warto rozwijać kreatywność dziecka?
  3. Jak w czasie zabawy z dzieckiem zostać projektantką mody?
  4. Finał zabawy z dzieckiem w projektowanie mody: domowy pokaz mody

Kiedyś zabawy kreatywne znane były jako zabawy dziecięce, ale skoro kreatywność stała się jedną z najbardziej poszukiwanych i cenionych cech, to i dziecięca pomysłowość i inwencja twórcza zyskały nową oprawę. Kreatywność dziecka (ale i dorosłego) to pomysłowość i umiejętność tworzenia czegoś nowego z zastanych elementów, a tego naszym dzieciom nigdy nie brakuje. Dlatego też warto pielęgnować ją i rozwijać już od najmłodszych lat.

Jak budzi się kreatywność dziecka?

Młode damy zafascynowane wizerunkiem oraz zachowaniami swoich mam, często starają się jak najbardziej do nich upodobnić. Przymierzanie strojów, butów i torebek przed lustrem, korzystanie z tych samych kosmetyków do pielęgnacji ciała i makijażu to nic innego jak ćwiczenie kreatywności. Widząc przyjemność wynikającą z zabawy rzeczami znajdującymi się w domowej garderobie warto zachęcić pociechę do bardziej zaawansowanego działania, zadbajmy jednak o to, by zabawa była bezpieczna. Uczestnictwo w niej również dla nas samych może być wspaniałą przygodą! Wystarczy odrobina wyobraźni, aby na wiele godzin sprawić dziecku (i sobie!) ogromną frajdę, w marzeniach przenosząc się do wielkiego świata mody, a tu i teraz stymulować wszechstronny rozwój swojej córki.

Dlaczego warto rozwijać kreatywność dziecka?

Zdolności poznawcze, twórcza postawa oraz dziecięca pomysłowość ujawniają się najpełniej około 5-6 roku życia. Dziecko edukowane w sposób pozwalający na swobodne tworzenie i rozwiązywanie problemów zyskuje pewność siebie, stając się bardziej otwartym na świat oraz otaczających je ludzi. Owocuje to także łatwością w wyrażaniu siebie oraz kontaktach z rówieśnikami w przyszłości. Ponieważ dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, postarajmy się wybierać mądre rekwizyty: które pobudzą ich wyobraźnię, uczące działania w grupie i dzielenia się pomysłami z innymi. Dzięki temu, że stymulowanie kreatywności to pozwalanie na samodzielne myślenie i twórcze rozwiązywanie problemów, dziecko staje się bardziej samodzielne intelektualnie.

Jak w czasie zabawy z dzieckiem zostać projektantką mody?

Co więc zrobić, aby zabawa w projektantkę spełniała te wszystkie ważne funkcje? Kluczem jest tu nasza własna pomysłowość: zbierzmy kilka magazynów o modzie i wspólnie z córką wybierzmy kreacje, które najbardziej nam się spodobały. Później, inspirując się tymi zdjęciami, możemy zacząć projektować swoje własne zestawy. Możemy posiłkować się kartką i kredkami albo… malutkimi manekinami dla dzieci, które są do tego specjalnie przeznaczone. Przy podobnej zabawce i szufladzie pełnej różnych materiałów i dodatków, dziewczynka będzie miała możliwość nie tylko zabawy, ale także tworzenia czegoś zupełnie nowego, oryginalnego, jednocześnie spełniając swoje marzenia o wielkim świecie mody i projektowaniu. Możemy wykorzystać też różne materiały, apaszki itp. z naszej własnej garderoby.

Finał zabawy z dzieckiem w projektowanie mody: domowy pokaz mody

Po zaprojektowaniu całej kolekcji zróbmy sobie makijaże i ubierzmy się jak na projektantki przystało! Następnie możemy urządzić pokaz, a całą kolekcję sfotografować! Nie bójmy się eksperymentować i wymyślać nowych aktywności. Do wspólnej zabawy warto zaprosić także inne dziewczynki: koleżanki, sąsiadki, czy też starszą siostrę. Pokaz może być tematyczny: nawiązujący do pory roku, albo przeznaczenia stroju. Ten element zabawy może stanowić również okazję dla omówienia z córką, dlaczego jej ulubiona krótka sukienka w motyle nie nadaje się do założenia na sanki.

materiały prasowe Harumika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza