Kreatywne zabawy z dzieckiem - jak zostać małą projektantką mody?

2012-01-11 12:16

Kreatywne zabawy z dzieckiem są ważnym elementem wychowania, wpływającym na ponadprzeciętny rozwój dziecka. Zabawa w projektantkę mody nie tylko oddziałuje na wyobraźnię, ale także rozwija kreatywność dziecka. Przy odrobinie fantazji i rodzicielskiego wsparcia, wspólna zabawa zaowocować może nie tylko dynamicznym rozwojem zdolności manualnych,  przestrzennego postrzegania rzeczywistości, ale przede wszystkim w skuteczny sposób wykształci twórczą pasję, która odpowiednio stymulowana pozostanie na całe życie. Jak kreatywnie wykorzystać garderobę i stworzyć niepowtarzalną kolekcję? Co zrobić, by w domowych warunkach urządzić pokaz mody? Jak pomóc dziecku stać się małą projektantką mody?

Kiedyś zabawy kreatywne znane były jako zabawy dziecięce, ale skoro kreatywność stała się jedną z najbardziej poszukiwanych i cenionych cech, to i dziecięca pomysłowość i inwencja twórcza zyskały nową oprawę. Kreatywność dziecka (ale i dorosłego) to pomysłowość i umiejętność tworzenia czegoś nowego z zastanych elementów, a tego naszym dzieciom nigdy nie brakuje. Dlatego też warto pielęgnować ją i rozwijać już od najmłodszych lat.

Jak budzi się kreatywność dziecka?

Młode damy zafascynowane wizerunkiem oraz zachowaniami swoich mam, często starają się jak najbardziej do nich upodobnić. Przymierzanie strojów, butów i torebek przed lustrem, korzystanie z tych samych kosmetyków do pielęgnacji ciała i makijażu to nic innego jak ćwiczenie kreatywności. Widząc przyjemność wynikającą z zabawy rzeczami znajdującymi się w domowej garderobie warto zachęcić pociechę do bardziej zaawansowanego działania, zadbajmy jednak o to, by zabawa była bezpieczna. Uczestnictwo w niej również dla nas samych może być wspaniałą przygodą! Wystarczy odrobina wyobraźni, aby na wiele godzin sprawić dziecku (i sobie!) ogromną frajdę, w marzeniach przenosząc się do wielkiego świata mody, a tu i teraz stymulować wszechstronny rozwój swojej córki.

Dlaczego warto rozwijać kreatywność dziecka?

Zdolności poznawcze, twórcza postawa oraz dziecięca pomysłowość ujawniają się najpełniej około 5-6 roku życia. Dziecko edukowane w sposób pozwalający na swobodne tworzenie i rozwiązywanie problemów zyskuje pewność siebie, stając się bardziej otwartym na świat oraz otaczających je ludzi. Owocuje to także łatwością w wyrażaniu siebie oraz kontaktach z rówieśnikami w przyszłości. Ponieważ dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, postarajmy się wybierać mądre rekwizyty: które pobudzą ich wyobraźnię, uczące działania w grupie i dzielenia się pomysłami z innymi. Dzięki temu, że stymulowanie kreatywności to pozwalanie na samodzielne myślenie i twórcze rozwiązywanie problemów, dziecko staje się bardziej samodzielne intelektualnie.

Jak w czasie zabawy z dzieckiem zostać projektantką mody?

Co więc zrobić, aby zabawa w projektantkę spełniała te wszystkie ważne funkcje? Kluczem jest tu nasza własna pomysłowość: zbierzmy kilka magazynów o modzie i wspólnie z córką wybierzmy kreacje, które najbardziej nam się spodobały. Później, inspirując się tymi zdjęciami, możemy zacząć projektować swoje własne zestawy. Możemy posiłkować się kartką i kredkami albo… malutkimi manekinami dla dzieci, które są do tego specjalnie przeznaczone. Przy podobnej zabawce i szufladzie pełnej różnych materiałów i dodatków, dziewczynka będzie miała możliwość nie tylko zabawy, ale także tworzenia czegoś zupełnie nowego, oryginalnego, jednocześnie spełniając swoje marzenia o wielkim świecie mody i projektowaniu. Możemy wykorzystać też różne materiały, apaszki itp. z naszej własnej garderoby.

Finał zabawy z dzieckiem w projektowanie mody: domowy pokaz mody

Po zaprojektowaniu całej kolekcji zróbmy sobie makijaże i ubierzmy się jak na projektantki przystało! Następnie możemy urządzić pokaz, a całą kolekcję sfotografować! Nie bójmy się eksperymentować i wymyślać nowych aktywności. Do wspólnej zabawy warto zaprosić także inne dziewczynki: koleżanki, sąsiadki, czy też starszą siostrę. Pokaz może być tematyczny: nawiązujący do pory roku, albo przeznaczenia stroju. Ten element zabawy może stanowić również okazję dla omówienia z córką, dlaczego jej ulubiona krótka sukienka w motyle nie nadaje się do założenia na sanki.

materiały prasowe Harumika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza