Aktywność dzieci na świeżym powietrzu: gry i zabawy dla dziewczynek

2021-06-25 8:54

Aktywność dzieci na świeżym powietrzu ma wiele zalet – poprawia kondycję i samopoczucie, dotlenia organizm, a przede wszystkim sprawia ogromną frajdę. Poznaj ulubione gry i zabawy dla dziewczynek na świeżym powietrzu.

aktywność na świeżym powietrzu
Autor: Getty images Skakanka - prosty przedmiot, ktory zapewnia wspaniałą zabawę w pojednynkę i zespołowo.

Aktywność na świeżym powietrzu kocha każde dziecko! Bo co może być ciekawszego niż zabawa z rówieśnikami w ciuciubabkę, cymbergaja czy gra w zbijaka? Nasze pociechy przepadają za wspólnymi grami na podwórku, które są doskonałą okazją, by dzieci się integrowały i lepiej poznawały, a także nauczyły się zdrowej rywalizacji. Większość podwórkowych zabaw ma charakter koedukacyjny – zarówno chłopcy, jak i dziewczęta świetnie się przy nich bawią.

Aktywność na świeżym powietrzu: gry i zabawy dla dziewczynek

Jest jednak kilka gier na świeżym powietrzu, które chłopcy pogardliwie nazywają „dziewczyńskimi”, do których rzadko się przyłączają i robią to tylko wtedy, gdy zabraknie im ciekawszych, bardziej „męskich” zajęć.

Skakanka

Ćwiczenia na skakance wyrabiają zręczność i modelują sylwetkę - zwłaszcza dziewczynki bardzo je lubią.  Zabawa na skakance polega na skakaniu na jednej nodze - naprzemiennie, na obu nogach, ze stopami złączonymi, a nawet skrzyżowanymi, a także – krzyżując ręce. Skakanką kręci się do przodu albo do tyłu. Można również - i to jest ciekawsze bawić się w kilka osób. Wówczas gra polega na tym, że dwie osoby kręcą sznurem, a trzecia skacze, aż do momentu gdy "skusi", czyli zaczepi nogą o skakankę.

Gra w gumę

Przeznaczona jest dla trzech osób. Do gry potrzebna jest typowa guma, jaką stosuje się w spódnicach czy rajstopach. Dwie osoby uczestniczące w grze zakładają gumę na kostki i stają w dwóch przeciwległych końcach. Trzecia musi pokonać kolejne etapy gry, czyli wykonać konkretne skoki: na kostkach, kolanach, udach, biodrach, pasie, a także pachach, później na jednej nodze, jednym kolanie itd. Jeśli osoba skacząca popełni błąd i „skusi”, wtedy zapamiętuje moment, w którym zakończyła i zmienia się z osobą  stojącą "w gumie". W następnej kolejce rozpoczyna od momentu w którym popełniła błąd.

Zobacz także: Aktywność na świeżym powietrzu: zapomniane gry i zabawy dla chłopców

Gra w klasy (ludzika)

Za pomocą kredy należy narysować na chodniku "ludzika" i ponumerować pola od 1 do 8. Korpus ludzika dzielimy na prostokąty i numerujemy: 1, 2, 3, 4, ramiona ludzika to numer 5 i 6, szyja to 7, a głowę dzielimy na pół i numerujemy 8 i 9 (ludzik może też być krótszy o jedno pole). Pierwszy gracz rzuca kamykiem lub patyczkiem na pole z numerem 1. Gdy trafi, może rozpocząć grę. Skacze na jednej nodze po poszczególnych polach, uważając, by nie dotknąć linii. Gdy dotrze do „ramion”, musi skoczyć obiema nogami na dwa pola. Po dotarciu do „głowy”, musi skoczyć obiema nogami na dwa pola, zrobić skok z obrotem i wrócić, zabierając po drodze kamyk. Następnie rzuca kamykiem do kolejnego okienka itd. Kto nie trafi na właściwe pole albo podczas skakania nadepnie na linię ludzika, oddaje kolejkę przeciwnikowi.

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze