Aktywność na świeżym powietrzu: zapomniane gry i zabawy dla chłopców

2021-06-22 13:18

Aktywność na świeżym powietrzu to jest to co dzieci kochają najbardziej. Czy pamiętacie popularne dawniej gry i zabawy podwórkowe – wyścigi kapsli, podbijanie piłki czy dmuszki? Te zabawy interesowały głównie chłopców i wciągały tak bardzo, że często rodzice nie mogli się doprosić, by ich synowie wrócili do domu na kolację. Przypominamy zapomniane gry dla chłopców na świeżym powietrzu.

gra w piłkę
Autor: Getty images

Aktywność na świeżym powietrzu to doskonały sposób by wzmocnić odporność i wytrzymałość dzieci. Dzieci zwykle same świetnie potrafią sobie zorganizować czas na dworze, ale kiedy wyczerpią się już wszystkie pomysły podwórkowych zabaw, dorośli mogą smykom podsunąć ciekawe propozycje gier i zabaw. Przypominamy podwórkowe gry, za którymi przepadali kiedyś chłopcy.

Gry dla chłopców na świeżym powietrzu

  • Król – gra polegała na rzucaniu piłką do kosza: kolejna osoba rzucała z miejsca, w którym piłka odbiła się od ziemi. Za każdy trafiony kosz zawodnik dostawał kolejne litery – K, R, Ó, L.
  • Podbijanie piłki - chłopcy, chyba bardziej niż dziewczynki lubią wszelkie zabawy z piłką. Pewnie po cichu każdy z nich marzy, że zostanie Lewandowskim, więc ćwiczą zręczność i ekwilibrystykę z piłką. Jedną z gier, popularnych kiedyś było podbijanie piłki do momentu aż spadła na ziemię. Gdy piłka upadła, przejmował ją kolejny zawodnik, potem następny itd. Wygrywał ten, kto robił to najdłużej.
  • Dmuszki -  popularna była zwłaszcza na przerwach w szkole. By w nią zagrać potrzebne były monety. Dwóch graczy dmuchało po kolei w swoją monetę, tak by nakryła ona monetę przeciwnika.

Polecamy: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

  • Zośka – polegała na podbijaniu nogami lotki wykonanej z pęczka włóczki obciążonego ołowianym krążkiem. Zwyciężał ten, kto podbijał ją najdłużej (do mierzenia czasu przydawał się stoper). W innej wersji gry: uczestnicy rysowali koła o średnicy ok. 2,5 m i każdy z nich stawał w środku swojego okręgu. Jeden z graczy był napastnikiem i próbował "wstrzelić zośkę" do któregoś z kół pozostałych graczy. Jeśli mu się udało umieścić ją 6 razy w którymś z kół  – gracz, który nie obronił koła, odpadał z gry.
  • Wyścigi kapsli – polegały na tym, że pstryknięciem w falowany bok przesuwano kapsla do przodu. Uczestnicy zabawy pstrykali na zmianę, a wypadnięcie poza linię toru oznaczało stratę kolejki. Polem do gry był tor narysowany na chodniku kredą lub patykiem na ziemi, po którym zawodnicy przesuwali kapsle. Wielkość toru zależała od liczby uczestników gry - im więcej zawodników, tym szerszy. By gra była urozmaicona należało ustawić różne przeszkody w postaci skoczni, slalomów i dołków z wodą.

Polecamy: Jak zrobić latawiec? Poradnik krok po kroku

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza