Bajkowy kocyk

2008-05-26 12:41

Lekki niczym chmurka polar to doskonałe przykrycie dla dziecka. Bez trudu ozdobisz go efektownymi aplikacjami. Polar jest miękki i miły w dotyku, cienki, a jednocześnie ciepły. Ale najważniejsze, że nie strzępi się, więc nie trzeba go obrębiać. Możesz z niego zrobić oryginalny kocyk ozdobiony aplikacjami.

Bajkowy kocyk
Autor: Ryszard Piątkowski

Gotowe naszywki, które można kupić w pasmanterii, są dość sztywne i raczej nie nadają się do kocyka dla niemowlaka. Aplikację łatwo wykonasz sama, wycinając wybrany wzór z materiału. Można wykorzystać do tego niepotrzebną bawełnianą pościel dziecięcą.

Jak to zrobić?

Zanim przystąpisz do pracy, zdekatyzuj materiał, z którego będą pochodzić wybrane przez ciebie motywy – upierz go w temperaturze 60 st.C, i wyprasuj. Z polaru wytnij kwadrat o wymiarach 1x1 m. Potem ostrymi nożyczkami wytnij z bawełny wybrane motywy, dodając wokół każdego 6–8 mm zapasu. Przyszyj każdy motyw wzdłuż jego konturu, na maszynie lub ręcznie, ściegiem, który masz najlepiej opanowany.
Wybierz nitkę w kolorze zbliżonym do barwy tkaniny. Nie musisz podkładać brzegów pod spód. Wybrana aplikacja powinna się lekko strzępić na brzegach. Co więcej, możesz nawet delikatnie „rozczesać” brzegi aplikacji szczoteczką, żeby tworzyły wokół niej miniaturowe frędzelki. Na koniec na dwóch przeciwległych brzegach kocyka wytnij frędzle o długości ok. 10 cm i szerokości 2–3 cm.

Brzeg polaru nie strzępi się, więc możesz wycinać go w dowolny sposób. Przed wycinaniem nie musisz rysować wybranego kształtu. Złóż materiał w harmonijkę, a na wierzchu przyciśnij szklankę – jej brzeg odbije się na miękkim materiale. Wystarczy, że wytniesz teraz wszystkie warstwy polaru, a powstanie falisty kształt. Jeśli chcesz natomiast, by brzeg był w zęby, do tkaniny przyłóż na przykład róg książki i odciśnij jego kształt.

Co ci będzie potrzebne?

  • 1 metr polaru
  • star pościel z bawełny, z której wytniesz wzory; sprawdź, jak ułożony jest motyw na tkaninie. Im rzadziej jest rozrzucony, tym więcej materiału będziesz potrzebowała
  • maszyna do szycia lub igła i nici w kolorze doszywanych aplikacji
  • ostre nożyczki
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza