EKOZABAWKI: Zabawki ze śmieci, czyli dlaczego warto być EKORODZICEM

2013-12-04 21:31

Ekologia jest coraz ważniejszym tematem dla wielu rodziców. Świadomi rodzice śmiało wprowadzają dzieci już od najmłodszych lat w kwestie ochrony środowiska. Uwzględnianie ekologii w codziennych wyborach dotyczy także zabawek dla dzieci. Jakie zabawki wybierają dla swoich dzieci ekorodzice?

Ekozabawki
Autor: _photos.com|photos.com EKOZABAWKI: Zabawki ze śmieci, czyli dlaczego warto być EKORODZICEM

Rodzice, którym leży na sercu ekologia i dbanie o otaczający nas świat, wybierają zabawki dla swoich dzieci z rozmysłem. Zamiast zarzucać malucha stertą plastikowych, reklamowanych, mało edukacyjnych i wątpliwej urody zabawek, szukają zabawek spełniających ekologiczne założenia. Jakie są ekozabawki? Rodzice przede wszystkim unikają zabawek z plastiku, które nie tylko nie grzeszą urodą, ale też bardzo szkodzą środowisku. Do tego zwykle wytwarzane są w krajach rozwijających się, co nierzadko wiąże się z łamaniem praw człowieka (m.in. pracą dzieci). Dla ekorodziców ważne jest też ograniczenie konsumpcji, kierują się więc zasadą, że zabawki najlepiej jest wykonywać samemu, a te kupione w sklepie powinny być trwałe, porządne, nie nudzić się dziecku zbyt szybko i wspierać jego rozwój.

Ekozabawki – co do wyboru?

Mamy, które lubią szyć, mogą ze skrawków materiałów wyczarować przytulanki i lalki. Takie zabawki są wyjątkowe, ponieważ dziecko może wybrać, jaki kolor będzie mieć zabawka, jakie uszy, z czego będą oczy itd. Żadne dziecko nie będzie mieć podobnej przytulanki.

Dobrze jest zachęcać dzieci do samodzielnego wykonywania zabawek. To dla dziecka źródło satysfakcji z własnej pracy, okazja do ćwiczenia koordynacji, koncentracji i sprawności manualnej. Rób z dziećmi zabawki z masy solnej, plasteliny, domki dla lalek z kartonów, gry planszowe i inne. Ćwiczcie kreatywność, np. do zabawy w kręgle wykorzystując puste butelki.

Jeśli chodzi o gotowe ekozabawki, możemy wybierać i przebierać. Jeśli nie masz talentu plastycznego, możesz kupić szmaciane zabawki (lalki, przytulanki, kukiełki) wykonane przez polskich artystów, często mamy. Na rynku jest mnóstwo zabawek z papieru i kartonu (domki, gry planszowe, puzzle i wiele innych). Dobrym pomysłem są też zabawki z drewna, ładne, wytrzymałe, wykonywane najczęściej w Polsce lub krajach UE. Do ekozabawek możemy też zaliczyć wycinanki, książeczki, przybory plastyczne (farby, kredki, plastelinę).

www.dlarodzinki.pl