EKOZABAWKI: Zabawki ze śmieci, czyli dlaczego warto być EKORODZICEM

2013-12-04 21:31

Ekologia jest coraz ważniejszym tematem dla wielu rodziców. Świadomi rodzice śmiało wprowadzają dzieci już od najmłodszych lat w kwestie ochrony środowiska. Uwzględnianie ekologii w codziennych wyborach dotyczy także zabawek dla dzieci. Jakie zabawki wybierają dla swoich dzieci ekorodzice?

Ekozabawki
Autor: _photos.com|photos.com EKOZABAWKI: Zabawki ze śmieci, czyli dlaczego warto być EKORODZICEM

Rodzice, którym leży na sercu ekologia i dbanie o otaczający nas świat, wybierają zabawki dla swoich dzieci z rozmysłem. Zamiast zarzucać malucha stertą plastikowych, reklamowanych, mało edukacyjnych i wątpliwej urody zabawek, szukają zabawek spełniających ekologiczne założenia. Jakie są ekozabawki? Rodzice przede wszystkim unikają zabawek z plastiku, które nie tylko nie grzeszą urodą, ale też bardzo szkodzą środowisku. Do tego zwykle wytwarzane są w krajach rozwijających się, co nierzadko wiąże się z łamaniem praw człowieka (m.in. pracą dzieci). Dla ekorodziców ważne jest też ograniczenie konsumpcji, kierują się więc zasadą, że zabawki najlepiej jest wykonywać samemu, a te kupione w sklepie powinny być trwałe, porządne, nie nudzić się dziecku zbyt szybko i wspierać jego rozwój.

Ekozabawki – co do wyboru?

Mamy, które lubią szyć, mogą ze skrawków materiałów wyczarować przytulanki i lalki. Takie zabawki są wyjątkowe, ponieważ dziecko może wybrać, jaki kolor będzie mieć zabawka, jakie uszy, z czego będą oczy itd. Żadne dziecko nie będzie mieć podobnej przytulanki.

Dobrze jest zachęcać dzieci do samodzielnego wykonywania zabawek. To dla dziecka źródło satysfakcji z własnej pracy, okazja do ćwiczenia koordynacji, koncentracji i sprawności manualnej. Rób z dziećmi zabawki z masy solnej, plasteliny, domki dla lalek z kartonów, gry planszowe i inne. Ćwiczcie kreatywność, np. do zabawy w kręgle wykorzystując puste butelki.

Jeśli chodzi o gotowe ekozabawki, możemy wybierać i przebierać. Jeśli nie masz talentu plastycznego, możesz kupić szmaciane zabawki (lalki, przytulanki, kukiełki) wykonane przez polskich artystów, często mamy. Na rynku jest mnóstwo zabawek z papieru i kartonu (domki, gry planszowe, puzzle i wiele innych). Dobrym pomysłem są też zabawki z drewna, ładne, wytrzymałe, wykonywane najczęściej w Polsce lub krajach UE. Do ekozabawek możemy też zaliczyć wycinanki, książeczki, przybory plastyczne (farby, kredki, plastelinę).

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza