Jesienne zabawy z dzieckiem: wykorzystaj liście, żołędzie, kasztany do zabaw z dzieckiem

2014-09-23 12:53

Kolorowe liście, błyszczące kasztany, żołędzie w kapturkach i czerwona jarzębina mogą sprawić, że dziecko zainteresuje się przyrodą, pobudzi swoją wyobraźnię oraz rozwinie zdolności artystyczne. Oto pomysły na zabawy z dzieckiem jesienią, gdy pogoda nie zawsze sprzyja spacerom z dzieckiem.

Jesienne zabawy z dzieckiem wykorzystaj liscie zoledzie kasztany do zabaw z dzieckiem
Autor: _materialy_prasowe Jesienne zabawy z dzieckiem: wykorzystaj liście, żołędzie, kasztany do zabaw z dzieckiem

Spis treści

  1. Jesienne zabawy z dzieckiem: zabawy plastyczne z użyciem kasztanów, żołędzi, liści, kamyków, piórek
  2. Jesienne zabawy z dzieckiem: zabawy edukacyjne
  3. Jesienne zabawy z dzieckiem: zaproście kolegów

Aura jesieni nie zawsze sprzyja zabawom z dzieckiem na świeżym powietrzu. Deszcz i słota oraz coraz niższe temperatury powietrza sprawiają, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu. Nie mogą już do woli bawić się na świeżym powietrzu, co nierzadko powoduje, że bywają smutne. Dlatego warto ubarwić ten czas, wymyślając maluchom różnorodne zabawy plastyczne i edukacyjne.

Jesienne zabawy z dzieckiem: zabawy plastyczne z użyciem kasztanów, żołędzi, liści, kamyków, piórek

Zachęćmy dziecko do zbierania skarbów podczas jesiennego spaceru. Mogą to być szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina, kolorowe liście, kamyki, a nawet ptasie piórka. Po umyciu ich i wysuszeniu, wraz z kredkami, farbkami czy modeliną nadają się do wielu zabaw twórczych. Inspiracji dostarczy sama przyroda. Nie muszą to być tradycyjne ludziki z kasztanów i zapałek. Można wspólnie stawiać stemple z liści, stworzyć z nich barwny latawiec, pokryć ciastoliną wazon na suszki, zrobić ręcznie biżuterię lub figurki z owoców jesieni i masy do modelowania. Będzie to idealna zabawa zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. – Masę do modelowania wyprodukowano na bazie wody, dlatego łatwo się ugniata, nie klei się do rąk, jest przyjemna w dotyku – opowiada Marzena Raczkiewicz z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Co więcej, wysycha w naturalny sposób na powietrzu, dzięki czemu w dowolnej chwili można zmienić kształt wykonanej ozdoby. Gotowe dzieła dadzą dziecku wiele satysfakcji. Będzie mogło ozdobić nimi swój pokój i stworzyć osobistą galerię albo dać w prezencie np. dziadkom.

Jesienne zabawy z dzieckiem: zabawy edukacyjne

Dziecko interesuje się wszystkim, co je otacza. Podczas wspólnego spędzania czasu w domu można wykorzystać jego naturalną ciekawość w trakcie zabaw edukacyjnych. Zainteresowanie przyrodą z czasem przerodzić się może w niesamowitą przygodę. Wystarczy wspólne czytanie bajek i wierszy o Pani Jesieni połączyć z rebusami, łamigłówkami, opowieściami o odlatujących ptakach czy zwierzętach zapadających w sen zimowy. Gry dydaktyczne wymagają koncentracji i spostrzegawczości. Aby nie zniechęcić malucha, zabawy powinny być swobodne, połączone z żartami i rozmowami. Nauka często bywa dla dzieci męcząca i nudna, a podczas zabaw edukacyjnych wzbogaca się ich słownictwo, umiejętności kojarzenia i rozwiązywania problemów. Pobudzona wyobraźnia pomaga ćwiczyć pamięć. Ważne jest, aby wspólne spędzanie czasu dawało satysfakcję, kojarzyło się z pozytywnymi emocjami, ale jednocześnie uczyło podporządkowania się regułom. Wiedza zdobyta w czasie nieskrępowanej zabawy szybciej się przyswoi i na dłużej zapadnie w pamięć.

Jesienne zabawy z dzieckiem: zaproście kolegów

Podczas zabawy warto wprowadzić element rywalizacji. Zaproszenie do quizu rówieśników pomoże nawiązać nowe przyjaźnie, a także będzie świetną okazją do nauki pracy w grupie. Oprócz konkursów, do wyboru mamy burzę mózgów, dyskusję, wspólne eksperymenty, zespołowe gry w skojarzenia i planszowe. Aby uatrakcyjnić zabawę, można przygotować kolorowe pomoce dydaktyczne: rekwizyty, szablony i przybory. Umiejętność współpracy wykształcić można w dzieciach dzięki tworzeniu wspólnego kolażu. Na wielkim kawałku brystolu lub płótnie powstanie kompozycja różnych materiałów i tworzyw z tradycyjnymi technikami plastycznymi. – Do kolażu idealnie nadają się farby do malowania palcami, które mają konsystencję kremu i łatwo się rozprowadzają nawet po nierównej powierzchni – radzi Marzena Raczkiewicz. – Ich zaletą jest także to, że bardzo wolno schną, dzięki czemu pod bieżącą ciepłą wodą zdążą się umyć wszystkie maluchy. Przy wspólnej zabawie nie zapomnijmy także o zdrowych przekąskach i nagrodach dla zwycięzców. Je także możemy przyrządzić razem z naszymi pociechami, dla których eksperymentowanie w kuchni będzie dodatkową frajdą.Jesień może być barwna i inspirująca. Wystarczy trochę wyobraźni, aby nie spędzać deszczowych dni przed telewizorem czy komputerem. A dodatkowo zabawy z rodzicami wpłyną pozytywnie na samoakceptację i zacieśnią rodzinne więzi.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza