Które zabawki są bezpieczne?

2008-05-15 10:02

Z czego została zrobiona, czy nie ma ostrych krawędzi i w jaki sposób można się nią bawić – to najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć o zabawce, zanim ją kupisz. Przede wszystkim sprawdź, dla jakiego wieku jest przeznaczona zabawka, czy nie ma na opakowaniu ostrzeżenia, że dziecko może się nią bawić tylko pod nadzorem dorosłych (jak w przypadku „małych chemików”). A może trzeba będzie do niej dokupić ochraniacze czy kask (np. gdy decydujemy się na łyżwy lub rolki)?

Które zabawki są bezpieczne?
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Jak wybierać?
  2. Czy możesz kupić niemowlęciu zabawkę dla starszych dzieci?
  3. Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo zabawek?

Do niektórych, jak np. zjeżdżalni i huśtawek, musi być dołączona instrukcja montażu i konserwacji. Jeśli kupujesz nadmuchiwaną zabawkę do wody, to na opakowaniu powinna się znaleźć informacja, że dziecko może jej używać tylko na bezpiecznej głębokości i pod okiem dorosłych. Nie zapomnij też sprawdzić, czy producent lub importer umieścił na opakowaniu swoją nazwę i adres.

Jak wybierać?

Kolejnym krokiem będzie uważne obejrzenie zabawki. Z jakiego materiału została wykonana? Czy da się łatwo wyczyścić? Czy nie ma ostrych krawędzi ani widocznych uszkodzeń? Czy jej elementy nie są zbyt małe i czy są dobrze połączone (dziecko mogłoby je połknąć)? Przy większych zabawkach sprawdź ich stabilność i wytrzymałość na nacisk. Uwaga! Niezbezpieczne może być również opakowanie (np. plastikowy worek, którym dziecko mogłoby się udusić), więc na wszelki wypadek wręczaj maluchowi zabawkę już rozpakowaną.

Dobrze wiedzieć

Czy znak CE gwarantuje bezpieczeństwo?

Producent umieszcza to oznaczenie na opakowaniu, deklarując w ten sposób, że jego produkt został wytworzony zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Od jego rzetelności i uczciwości zależy, czy to oznaczenie odpowiada prawdzie. I to on, gdyby okazało się, że produkt jest niebezpieczny, ponosi odpowiedzialność.

Czy możesz kupić niemowlęciu zabawkę dla starszych dzieci?

Informacja „zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 3. roku życia” nie odnosi się do poziomu rozwoju dziecka, tylko do kwestii bezpieczeństwa. Może mieć ona na przykład małe elementy, które dziecko z łatwością włożyłoby sobie do noska. Jeśli pomimo ostrzeżenia zdecydujesz się na zakup, robisz to na własną odpowiedzialność.

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo zabawek?

Zawsze producent. Ale zapewne wielu rodziców zrezygnowało z zakupu czegoś, co wzbudziło ich nieufność, albo kupiło zabawkę, która rozpadła się w rączkach dziecka. Nigdy nie przechodź nad tym do porządku dziennego! Powiadom wojewódzki oddział Inspekcji Handlowej. Zabawka zostanie przebadana w laboratorium, a jeśli testy potwierdzą, że stwarza zagrożenie dla dzieci, to zostanie wycofana ze sprzedaży i umieszczona w rejestrze produktów niebezpiecznych na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: www.uokik.gov.plPodstawa prawna:Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek z 14 listopada 2003 r. (DzU z 2003 r. nr 210, poz. 2045). Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do wyrobów zawierających ftalany, które stwarzają poważne zagrożenie z 6 kwietnia 2004 r. (DzU z 2004 r. nr 73, poz. 656) .Niniejszy artykuł został opublikowany dzięki pomocy Fnansowej Unii Europejskiej. Za treść dokumentu odpowiada Federacja Konsumentów, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie ofcjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Federacja Konsumentów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza