Narty dla dziecka. Poradnik: jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

2008-05-21 11:03

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach? Przedstawiamy 11 rad dla rodziców dziecka, które chce jeździć na nartach. Z tego poradnika dowiesz się, kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach, jak dobrać narty dla dziecka i dokąd jechać na narty z dzieckiem.

Spis treści

 1. 1. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach?
 2. 2. Nauka jazdy na nartach: dziecko uczy rodzic czy instruktor?
 3. 3. Nauka jazdy na nartach: dziecko indywidualnie czy w grupie?
 4. 4. Nauka jazdy na nartach: kupować dziecku sprzęt czy wypożyczać?
 5. 5. Nauka jazdy na nartach: jak długie powinny być narty dla dziecka?
 6. 6. Nauka jazdy na nartach: jakie buty narciarskie dla dziecka?
 7. 7. Nauka jazdy na nartach: czy potrzebne są kijki narciarskie dla dziecka?
 8. 8. Nauka jazdy na nartach: dziecko na nartach w kasku czy w czapce?
 9. 9. Nauka jazdy na nartach: dziecko w goglach czy w okularach?
 10. 10. Nauka jazdy na nartach: w co ubrać dziecko na narty?
 11. 11. Nauka jazdy na nartach: dokąd jechać z dzieckiem na narty?

Dla dziecka nauka jazdy na nartach wcale nie jest trudna i może być świetną zabawą. Ważne, by była bezpieczna, to w dużej mierze zależy od tego czy wiesz, jak kupić bezpieczne kask, kijki i narty dla dziecka oraz czy wiesz, gdzie są najlepsze szkółki narciarskie dla dzieci.

1. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy na nartach?

Zdania ekspertów są podzielone. W krajach alpejskich szkolenie pod okiem instruktora zaczyna się najczęściej w czwartym roku życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby już nawet trzy- czy dwulatki otrzaskały się ze sprzętem i z narciarską atmosferą. To dla nich wymyślono babylifty: powolne, szerokie taśmociągi stosowane w żłobkach i przedszkolach narciarskich. Instruktorzy są zgodni, że pierwsze narciarskie kroki dziecka to najczęściej zwykła zabawa na śniegu, tyle że z określonym rodzajem zabawek.Dlatego też na alpejskich stokach widzi się śmiesznie ubranych instruktorów, za którymi podąża sznureczek wystrojonych w jaskrawe kamizelki maluchów. Nie zgubią się - swojego instruktora odnajdą w tłumie bez trudu. Same też są widoczne, a dla większego bezpieczeństwa noszą znaczki z własnym imieniem oraz imieniem instruktora i nazwą szkółki.

2. Nauka jazdy na nartach: dziecko uczy rodzic czy instruktor?

Nawet jeśli nie mamy wątpliwości co do swoich umiejętności, oddajmy dziecko pod opiekę instruktorowi. Zapewni on systematyczną naukę, zadba o nienaganną technikę i pomoże uniknąć złych nawyków, które później trudno wykorzenić.

3. Nauka jazdy na nartach: dziecko indywidualnie czy w grupie?

Oczywiście, że w grupie, bo wtedy jest lepsza zabawa. Na zakończenie kursów (najczęściej są to 5-dniowe cykle szkoleniowe) organizowane są zawody, a mała rywalizacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

4. Nauka jazdy na nartach: kupować dziecku sprzęt czy wypożyczać?

Narty - zwłaszcza gdy jeździ się w góry raz do roku - można z powodzeniem wypożyczyć, bo dziecko rośnie i długo się nowymi deskami nie nacieszy. Wypożyczenie jest lepsze od kupowania używanych, zwłaszcza bardzo starych i zużytych.

5. Nauka jazdy na nartach: jak długie powinny być narty dla dziecka?

Dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat w zależności od stopnia zaawansowania:

 • dla początkujących: narty dziecięce lub młodzieżowe z zasady powinny być o 5-10 cm krótsze niż wzrost, jeszcze z wiązaniami dziecięcymi z bezpiecznikami o skali wypięcia 1-6 (zależnie od wagi i sprawności fizycznej).
 • dla dobrze jeżdżących: tak zwane narty juniorskie, nawet równe ze wzrostem dziecka, z wiązaniami juniorskimi.

Dzieci powyżej 12. roku życia - z reguły, podobnie jak w przypadku dorosłych, narty dostosowuje się do wagi, wzrostu, umiejętności i ogólnej sprawności narciarza.

6. Nauka jazdy na nartach: jakie buty narciarskie dla dziecka?

Buty muszą być bezwzględnie własne - tak jest zdrowiej i bezpieczniej. W żadnym wypadku nie wolno dzieciom kupować butów na wyrost. Muszą być dopasowane do nogi, a luzu powinno być tyle, by nie uciskały i nie powodowały drętwienia nóg. Buty dla najmłodszych mogą być dość miękkie jedno- lub dwuklamrowe;10-latkom i starszym trzeba dobierać buty z grupy "junior" - nie są zbyt sztywne, mają niższą cholewkę, a w środku są wystarczająco wąskie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że o właściwym doborze decydują w dużej mierze waga, budowa ciała i sprawność, a nie tylko wiek.

7. Nauka jazdy na nartach: czy potrzebne są kijki narciarskie dla dziecka?

Dla najmłodszych wręcz niewskazane, bo przy słabej jeszcze koordynacji ruchów zawadzają. Później, w zależności od postępów, powinny być dobierane tak samo jak dla dorosłych: przy prawidłowym uchwycie rękojeści ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem prostym.

8. Nauka jazdy na nartach: dziecko na nartach w kasku czy w czapce?

Zdecydowanie lepiej w kasku. Zwiększa on bowiem bezpieczeństwo w razie zderzenia czy upadku, jest lekki i zapewnia głowie stałą temperaturę niezależnie od pogody. Pod kask nie zakłada się czapki.

9. Nauka jazdy na nartach: dziecko w goglach czy w okularach?

Gdy dziecko założy gogle, wygląda jak mucha. Ale dobre gogle są konieczne. Chronią oczy przed śniegiem, wiatrem i refleksami odbijanego przez śnieg i lód słońca. Kaski mają specjalne zaczepy, więc nie ma obawy, że gogle się zgubią. Jeśli dziecko musi nosić okulary, muszą być one bezwzględnie zrobione z nietłukącego się szkła. Oprawki powinny mieścić się bez trudu pod goglami.

10. Nauka jazdy na nartach: w co ubrać dziecko na narty?

Na kombinezonie nie należy oszczędzać: powinien być ciepły i nieprzemakalny. Jeśli dwuczęściowy, to z kurtką zasłaniającą pupę, bo dzieci lubią siadać, a nawet tarzać się w śniegu. Podobnie rzecz się ma z rękawicami. Muszą być dopasowane tak, by nie utrudniały trzymania kijów i żeby chroniły ręce przed zmarznięciem oraz otarciami w razie upadku.

11. Nauka jazdy na nartach: dokąd jechać z dzieckiem na narty?

W prawie każdym ośrodku narciarskim są tereny przeznaczone do nauki jazdy, w tym także do nauki dzieci. Ze względów marketingowych część ośrodków eksponuje te walory w sposób szczególny. Francuzi wyodrębnili nawet stacje z infrastrukturą, wyposażeniem hoteli, a nawet cenami dostosowanymi do oczekiwań rodzin z dziećmi. Stacje te mają logo "P'tits Montagnards" (www.skifrance.fr). W naturalny sposób predestynowane dla małych klientów są stacje położone niżej, w zalesionych okolicach. Na trasach ukrytych w lesie panują stabilniejsze warunki.Przykładem takiej stacji jest Lofer w Kraju Salzburskim, gdzie ponadto przy trasach zjazdowych znajdują się plansze z ilustracjami ze znanych bajek dla dzieci. Dominują tam zresztą niebieskie trasy, a czerwone są szerokie i raczej bez niespodzianek.W najwyżej położonych ośrodkach Europy bywają różne ograniczenia, np. w Zermatt nie wolno wyjeżdżać z dziećmi do trzeciego roku życia powyżej 3 tysięcy metrów.Polska

Austria

Francja

Słowacja

Szwajcaria

Włochy

miesięcznik "Podróże"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza