PAPIEROWY SMOK: książka dla DZIECI NIESŁYSZĄCYCH. Rozmowa z autorką.

2013-08-19 15:38

Książka Papierwy smok, nie jest zwykłą lekturą, podobnie jak niezwykłą postacią jest tytułowy bohater: papierowy smok. O tym co to za stworzenie (ten papierowy smok) i czym różni się od pozostałych smoków oraz jak powstała pierwsza książka dla dzieci niesłyszących, rozmawiamy z jej autorką: Żanetą Bartoszek.

papierowy smok
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Skąd wziął się pomysł stworzenia takiej książki?
  2. Papierowy smok to nie jest książka wyłącznie dla dzieci słabosłyszących...
  3. Jak Pani myśli, na czym polega fenomen książki?
  4. Dlaczego akurat papierowy smok, co to za stworzenie?
  5. Czy są już plany stworzenia następnej książki?
  6. Czy jest szansa, żeby książka znalazła się w ogólnej sprzedaży?

Papierowy smok jest pierwszą w Polsce książką-bajką stworzoną z myślą o dzieciach głuchych i słabosłyszących. Na dodatek porusza tematykę osób niesłyszących.

Skąd wziął się pomysł stworzenia takiej książki?

Pomysł pojawił się jeszcze w czasie moich studiów, z zakresu surdopedagogiki. Zauważyłam, że nie ma na Polskim rynku książek, które byłyby przystosowane do potrzeb głuchych i słabosłyszących dzieci. Książki pisane są zazwyczaj trudnym językiem, którego dzieci nie rozumieją, a ich bohaterowie słyszą. Utrudnia to dzieciom pełną identyfikację z bohaterami i przeżywanie z nimi magicznych przygód.

Papierowy smok to nie jest książka wyłącznie dla dzieci słabosłyszących...

Książka jest dedykowana dzieciom głuchym i słabosłyszącym, ale to nie znaczy że jest tylko i wyłącznie dla nich. Książka w rękach słyszącego dziecka uczy, bawi i kształtuje pozytywne stosunki społeczne. Dziecko dowiaduje się o istnieniu osób głuchych, których nie należy się obawiać, czy unikać kontaktu z nimi ze względu na inny sposób komunikacji, co przeciwdziała stereotypowemu postrzeganiu osób głuchych.

Jak Pani myśli, na czym polega fenomen książki?

Na pewno wynika z jej unikalności oraz dopasowaniu do potrzeb głuchych i słabosłyszących dzieci, czyli: zastosowanie prostego języka jakim napisana jest książka oraz przedstawienie kluczowych dla fabuły znaków języka migowego. Dzięki temu dzieci mogą lepiej zrozumieć książkę, a przede wszystkim rozwijać swoje słownictwo w swoim naturalnym języku czyli Polskim Języku Migowym.

Dlaczego akurat papierowy smok, co to za stworzenie?

Papierowy smok jak sama nazwa wskazuje jest smokiem, który jest stworzony z papieru. W odróżnieniu od innych magicznych smoków jego wyjątkowość polega na jego inności. Smok symbolizuje, w tym przypadku, unikalność i niezrozumienie, będąc tym samym obrazem życia głuchych w słyszącym świecie. Książka pokazuje, że smok potrafi być dobrym przyjacielem, jeżeli tylko da mu się szansę i wyrazi się chęć poznania go bliżej. Dzięki temu przekazuje treści o równouprawnieniu, tolerancji i akceptacji.

Czy są już plany stworzenia następnej książki?

Planów na wydanie kolejnej książki w najbliższym czasie nie ma. Obecnie realizuję kolejny projekt, który jest również dedykowany dzieciom głuchym i słabosłyszących. Zakłada on stworzenie bajki animowanej, której bohaterowie będą się posługiwać językiem migowym. Bajka będzie opatrzona również w dubbing oraz napisy- tak, aby każde dziecko mogło ją obejrzeć.

Czy jest szansa, żeby książka znalazła się w ogólnej sprzedaży?

Oczywiście, jeżeli znalazł by się ktoś, kto chciałby mi w tym pomóc. Ja sama  niestety nie mam funduszy na wydruk masowej liczby egzemplarzy. Na razie książka została wydana w 300 egzemplarzach, które są bezpłatnie wysyłane przeze mnie do placówek w których bawią się i uczą dzieci głuche i słabosłyszące m.in. placówek Polskiego Związku Głuchych, ośrodków szkolno-wychowawczych, poradni specjalistycznych itp.

Wobec tego życzę dalszych sukcesów,dziękuję za rozmowę.

ZOBACZ FRAGMENTY KSIĄŻKI Papierowy smok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza