Ucz swoje dziecko przez zabawę

2010-05-27 14:05

Telefony komórkowe, odtwarzacze mp3, laptopy – to obecnie najczęściej powtarzające się pozycje na prezentowych listach życzeń naszych dzieci. W dobie wszechogarniającej reklamy, coraz częściej skierowanej do najmłodszego odbiorcy, trudno odnaleźć się nawet nam. Jak zatem wybrać zabawkę, która zapewni naszemu dziecku rozrywkę, a przy tym będzie rozwijała i edukowała?

Ucz swoje dziecko przez zabawę
Autor: materiały prasowe

Wybierając zabawkę dla najmłodszych powinniśmy mieć na uwadze nie tylko jej walory rozrywkowe, ale również (a może i przede wszystkim) edukacyjne. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, o którym producenci zabawek coraz częściej zapominają. Jak wynika z ostatniej kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aż w 23% przypadków przebadanych zabawek wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości.
Przerażającym faktem jest to, że niektóre zabawki dopuszczone do handlu mogą uszkodzić słuch lub powodować inny uszczerbek na zdrowiu naszego dziecka. Co więcej, zdrowiu naszych dzieci mogą zagrozić substancje rakotwórcze, mutagenne i szkodliwie działające na rozrodczość. Należą do nich policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK), które stosuje się w zabawkach jako zmiękczacze.

Rozbudź pasje w dziecku

O ile wszelkie komputery i telefony komórkowe są jedynie kaprysem, to chęć posiadania instrumentu muzycznego lub aparatu fotograficznego może być znakiem rodzącej się pasji. Obserwujmy zainteresowania naszego dziecka, zwracajmy uwagę na to czy lubi słuchać muzykę, zajmuje go przeglądanie zdjęć lub spędza dużo czasu rysując i malując. Może właśnie dzięki tym obserwacjom wpadniemy na ciekawy pomysł na prezent, który pozwoli naszemu dziecku rozwijać jego talent.

Dlatego nim zdecydujemy się na konkretny prezent, przyjrzyjmy się dokładnie czy dana zabawka posiada stosowny certyfikat, oraz dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona.

Ucz przez zabawę

Na rynku możemy obecnie znaleźć mnóstwo zabawek, dzięki którym nasz maluch może się rozwijać przez zabawę. Barwne puzzle, układanki, klocki i różnej maści gry edukacyjne, nie tylko mogą zapewnić doskonałą rozrywkę naszemu dziecku, ale również pozwolą mu polepszać zdolności intelektualne oraz ruchowe. W zależności od wieku zabawki uczą rozróżniania kształtów, kolorów i dźwięków. Rozwijają inteligencję oraz przystosowują do życia w społeczeństwie.

Artystyczny rozwój

Przykładem tego jak można rozwinąć pasję artystyczną u swojego dziecka jest np. kupno aparatu fotograficznego. Gdy zdecydujemy się na taki zakup, pokażmy naszemu dziecku wszystkie najważniejsze funkcje urządzenia i opowiedzmy (posiłkując się instrukcją obsługi, jeśli fotografia nie jest naszą mocną stroną) do czego służą. Zaproponujmy też spacer połączony z fotografowaniem.

Przemierzając okolice domu możemy robić zdjęcia wszystkim ciekawym miejscom i wydarzeniom. Niech dziecko samo obsługuje aparat, ty ogranicz się tylko do dawania cennych rad i wskazówek. Nawet jeśli zupełnie nie znasz się na fotografii, w Internecie znajdziesz mnóstwo informacji, dzięki którym w krótkim czasie przyswoisz sobie podstawową wiedzę. Tyle wystarczy – reszty nasza pociecha nauczy się sama.

Po powrocie do domu wraz z dzieckiem wybierz najładniejsze fotografie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te najbardziej udane zachować w formie drukowanej – oprawionych w ramkę pojedynczych zdjęć, lub kolorowych fotoalbumów. Nowoczesne fotolaby Internetowe dają również możliwość niestandardowego użycia wybranych przez nas kadrów.

Fotografie wykonane przez nasze pociechy możemy umieścić np. na fotopuzzlach. W ten sposób dziecko zyska dodatkową atrakcję, układając z małych kawałków własnoręcznie wykonane zdjęcia.

Czas spędzony z dzieckiem jest najważniejszy

Prezenty, choćby nawet najdroższe i najładniejsze, nie zastąpią dziecku czasu w naszym towarzystwie. Dlatego też wykorzystajmy każdą okazję, by cieszyć się spędzanymi wspólnie chwilami. Pamiętajmy o tym, że sam prezent, choćby nie wiadomo jak ładny, nigdy nie zastąpi czasu, który moglibyśmy poświecić na zabawę z naszym dzieckiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza