Zabawki neutralne GENDEROWO na półkach brytyjskich sklepów

2014-02-23 22:57

W sklepach kolejnych brytyjskich sieci znika podział na zabawki przeznaczone dla dziewczynek i dla chłopców. Czy to oznacza, że na półkach znajdą się nowe zabawki neutralne genderowo?

zaabwki gender
Autor: _photos.com

O zlikwidowaniu podziału na zabawki dla dziewczynek i chłopców poinformowała sieć Marks & Spencer. Decyzja brytyjskiej sieci to odpowiedź na narzekania klientów, którym nie podobało się oddzielanie zabawek dziewczęcych od tych przeznaczonych dla chłopców. Teraz dzieci i ich rodzice będą mieli większą swobodę wyboru zabawek, ponieważ producent nie będzie określał, dla jakiej płci przeznaczona jest dana zabawka. Zabawki płciowo neutralne to te same co wcześniej zabawki, zmieniają się jednak kolory opakowań i napisy na nich. Marks & Spencer informuje, że w jej ofercie jest szeroka gama zabawek edukacyjnych, które mogą spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Do tej pory w wielu przypadkach zabawki edukacyjne, związane z odkrywaniem świata nauki, znajdowały się w dziale chłopięcym, a dziewczynkom proponowano zabawki związane z opieką nad niemowlakiem lub domowymi czynnościami, jak pranie czy gotowanie. Decyzje brytyjskich sieci to element trendu znoszącego ten sztuczny podział.

Zabawki neutralne genderowo – podział na płcie znika w kolejnych sklepach

W 2013 roku w Wielkiej Brytanii liczba sklepów dzielących zabawki ze względu na płeć pod presją klientów zmalała o 60 proc. Prócz Marks & Spencer podział zlikwidowały sieci: Toys „R” Us, Harrods, Hamleys. W tym roku zniknięcie z pudełek informacji o tym, czy zabawka jest dla dziewczynek czy chłopców, zapowiedziały: Tesco, Sainsbury’s, Boots, TK Maxx. Do zmian przyczyniła się m.in. grupa Let Toys Be Toys, która apelowała do sprzedawców, by „przestali ograniczać wyobraźnię dzieci, promując określone zabawki jako produkty tylko dla dziewczynek lub wyłącznie dla chłopców”.

Mjakmama24.pl