Zabawki pod lupą

2008-06-02 14:49

Co trzecia zabawka ma jakiś feler - stwierdziła Państwowa Inspekcja Handlowa, która na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebadała ponad 1000 zabawek przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku.

Zabawki pod lupą
Autor: Jupiterimages

Zła zabawka

Najczęściej (w ponad 12 proc. przypadków) brakowało w nich stosownych instrukcji i ostrzeżeń. Choć instrukcja obsługi w przypadku zabawki nie wydaje nam się rzeczą niezbędna, to bez niej bardzo łatwo może dojść do drobnych wypadków w czasie zabawy. Kolejnym ważnym elementem, jest oznaczenie dla kogo zabawka jest przeznaczona. Informację, ze zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 3 roku życia, trzeba brać poważnie. Oznacza ona bowiem, że zabawka może mieć drobne elementy, którymi dziecko może się zakrztusić.
Poważnym mankamentem zabawek są także odpadające drobne elementy. Inspektorzy, którzy kontrolowali zabawki w wielu przypadkach spotykali się  z tym, ze drobne elementy odpadały.
Poważnym problemem są także zbyt głośne zabawki. wykryto np. kilka zabawkowych telefonów komórkowych, których dźwięk mógł zniszczyć dziecku słuch.
W kilku przypadkach odkryto także toksyczne materiały - kucyki które zawierały ftalany, cienie do powiek dla lalek z ołowiem.

Dobra zabawka


Oto lista rzeczy, na które  warto zwrócić uwagę przy zakupie zabawek opracowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

  • oznaczenia – zabawka musi posiadać odpowiednie informacje o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Informacja o tym, że produkt przeznaczony jest dla dziecka powyżej 3. roku życia, to wyraźne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem przez młodszego konsumenta
  • materiał i wykończenie – zabawki nie mogą mieć ostrych krawędzi bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń. Ponadto nie powinny stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie w oczami, śluzówką czy skórą
  • drobne elementy – sprawdź czy zostały należycie przymocowane – dziecko może je połknąć lub się udławić
  • dodatkowe informacje - pamiętaj, że zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24V
  • instrukcje obsługi - nie ufaj wyłącznie swojej intuicji. Niewłaściwy montaż może być przyczyną tragedii. Zanim do niego przystąpisz zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz zasadami konserwacji sprzętu. Jej brak powinien zwrócić twoją uwagę w szczególności w odniesieniu do zabawek przeznaczonych do zawieszania (huśtawek, zjeżdżalni, lin) oraz miniatur urządzeń przeznaczonych dla dorosłych.


Więcej informacji na stronie: www.uokik.gov.pl

www.uokik.gov.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza