Zabawy z DZIECKIEM W OGRODZIE czyli lekcja przyrody na żywo

2014-07-30 11:47

Ogród to nie tylko miejsce zabaw z dziećmi, ale także szansa na kontakt z naturą i poznawanie świata przyrody. Jest w nim masa zakamarków niezwykle interesujących małego odkrywcę. Jedną z ulubionych zabaw dzieci jest np. obserwacja dżdżownicy wypełzającej z ziemi, karmienie ryb w stawie czy obserwowanie przylatujących do ogrodu ptaków. Tu jest najbliższe i najbardziej naturalne miejsce, gdzie widać zmieniające się pory roku i nie trzeba w tym celu robić wycieczek do parku czy lasu.

dziecko w ogrodzie
Autor: _photos.com

Zabawy z dziećmi, oprócz swojego rozrywkowego charakteru, powinny także edukować. Ogród uczy wrażliwości i wnikliwości w obserwowaniu i poznawaniu świata. Dlatego dzieciom należy od początku zapewnić kontakt z naturą.

  • Nie żałuj trawnika dla zabaw dziecięcych! Jeśli boisz się, że rozkładany w tym samym miejscu koc lub rozstawiony dziecięcy namiot zniszczy trawnik, co jakiś czas zmieniaj ich miejsce. Od najmłodszych lat dzieci warto sadzać na trawie, aby choćby nauczyły się zapachu trawy i ziemi.
  • Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, lubią pomagać przy pracach ogrodniczych. Sadzenie roślin, obserwowanie jak rosną, zbieranie i zjadanie owoców to fascynujące zajęcia. Warto wydzielić dzieciom ich własne grządki. Wtedy czują się odpowiedzialne za wyrastające rośliny.
  • Dzieci uwielbiają duże drzewa i zabawy na nich i pod nimi. Niektóre gatunki rosną bardzo szybko – jeśli posadzisz drzewo, gdy dziecko jest niemowlęciem, za kilka lat może wyrosnąć na całkiem dorodny okaz. Doskonale rozwija się zabawa pod jaworem, leszczyną i drzewami owocowymi.
  • Rozpędzone w zabawie dzieci z pewnością nieraz wpadną na kwiatową rabatę. Pogniecione i połamane rośliny to oczywiście strata, ale większą szkodą będzie podrapane dziecko. Nie sadź więc roślin z kolcami: berberysów, mahonii, róż i ostrokrzewów.
  • Gdy masz małe dzieci, odłóż na jakiś czas zrobienie stawu ogrodowego. Przyjemność z jego posiadania zakłóci konieczność nieustannego pilnowania dziecka.
  • Warto zachęcać dzieci do obserwowania przyrody. Ptaki przylatujące do ogrodu są atrakcją niezależnie od pory roku. Warto je przynęcać: wiosną wieszać odpowiednie domki, zimą dokarmiać.
  • Zbieranie gałęzi, rozpalanie ogniska, pieczenie przysmaków to dla dzieci wielka frajda. W małym ogródku wystarczy ułożyć krąg z kamieni, w większym można zbudować specjalne palenisko.

wymarzonyogrod.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza