Alergia u dziecka - co to za choroba?

2013-03-27 10:54

Mówi się, że alergia u dzieci to choroba cywilizacyjna. Nic dziwnego - cierpi na nią coraz więcej dzieci, przeważnie z dużych miast. Czy można dziecko ustrzec przed alergią?

Spis treści

  1. Alergia u dziecka - czy można przewidzieć jej występowanie u dziecka
  2. Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film
  3. Alergia u dziecka - większe prawdopodobieństwo występowania u pierwszego dziecka
  4. Alergia u dziecka, a przyjmowanie leków przez mamę

Przyczyn alergii u dziecka jest wiele. Na pewno wpływ na jej powstanie ma także tryb życia przyszłej mamy. Pamiętaj, że tryb życia jaki prowadzisz w ciąży, nie jest obojętny dla zdrowia twojego dziecka.

Alergia u dziecka - czy można przewidzieć jej występowanie u dziecka

Alergię można odziedziczyć po przodkach – nie tylko po rodzicach, ale i po dziadkach. Alergolodzy potrafią obliczyć, jakie jest ryzyko alergii u dzieci, u których alergikami jest jedno albo dwoje rodziców, a także któryś z dalszych przodków. Ty też możesz to zrobić, korzystając ze specjalnych kalkulatorów alergii – znajdziesz je na stronach internetowych, np. www. enfamil.pl albo www.zdrowystartwprzyszlosc.pl. Zastosowane tam algorytmy wymagają, by podać informacje na temat alergii, jakie ma ewentualne rodzeństwo oraz przodkowie dziecka – nie tylko rodzice, ale również dziadkowie ze strony mamy i taty. Na tej podstawie program określa ryzyko alergii – czy jest niskie, średnie czy wysokie. Określa również, jaka alergia jest najbardziej prawdopodobna: czy dziecko może mieć alergię pokarmową, skórną czy wziewną. Wreszcie udziela informacji, jak karmić i pielęgnować dziecko, by spróbować nie dopuścić do alergii.

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Alergia u dziecka - większe prawdopodobieństwo występowania u pierwszego dziecka

Jeśli będziesz mamą po raz pierwszy, zapewne zainteresuje cię informacja, że pierworodni są bardziej narażeni na niektóre rodzaje alergii. Naukowcy z oddziału pediatrii Szpitala Dziecięcego Shiga w Japonii przeprowadzili ankietę wśród rodziców 13 tysięcy dzieci w wieku od 7 do 15 lat i odkryli, że kolejność narodzin dzieci miała wpływ na częstotliwość występowania alergii pokarmowej. Miało ją aż 4 proc. dzieci urodzonych jako pierwsze, 3,5 proc. dzieci drugich oraz 2,6 proc. trzecich i kolejnych pociech w rodzinie. Dzieci urodzone jako pierwsze mają też większą skłonność do nawracających zapaleń spojówek i alergicznego nieżytu nosa. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że pierwsze dzieci w rodzinie są zwykle wychowywane w bardziej sterylnych warunkach niż dzieci, które rodzą się w następnej kolejności.

Alergia u dziecka, a przyjmowanie leków przez mamę

Lepiej nie łykaj teraz żadnych medykamentów na własną rękę, a lekarzy, do których chodzisz, informuj o tym, że jesteś w ciąży. Niektóre lekarstwa, np. te zmniejszające odczyn pH soku żołądkowego (stosowane np. w chorobach żołądka i dwunastnicy, jak inhibitory pompy protonowej, H2-blokery i leki zobojętniające), przyjmowane przez ciężarną, mogą bowiem zwiększać ryzyko astmy i alergii pokarmowej u dziecka. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki z powodu choroby przewlekłej, a właśnie zaszłaś w ciążę, ustal z lekarzem, czy – i w jakich dawkach – wolno ci je teraz przyjmować. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zmiany terapii na taką, która nie będzie szkodziła dziecku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza