Platfus – jak korygować płaskostopie u dziecka?

2013-01-31 15:34

Płaskostopie fizjologiczne mają wszystkie nowonarodzone dzieci. Z biegiem czasu, w miarę jak dorastają, płaskostopie zanika, mięśnie ich stóp powoli się wzmacniają i prawidłowo wysklepiają. W wieku 3-4 lat stopa dziecka powinna już być zbudowana prawidłowo. Co jednak robić, gdy tak się nie stanie i u twojej pociechy zauważysz płaskostopie?

Spis treści

  1. Płaskostopie u dziecka
  2. Polecamy wide: Zobacz nasze propozycje prostych ćwiczeń dla dzieci, które można wykonać nawet w domu

Płaskostopie u dziecka rozpoznaje się w 4.–5. roku życia. Żeby sprawdzić, czy stopa dziecka rozwinęła się prawidłowo, najlepiej  obejrzeć jej odbicie, np. mokry ślad na suchej posadzce albo na piasku. Jeśli ślad nie ma wcięcia pośrodku stopy i przypomina kształtem spód żelazka, dziecko ma płaskostopie. Można też zrobić prosty test: trzeba postawić dziecko na całych stopach na podłodze, następnie poprosić, by stanęło na palcach. Jeśli podczas stania na stopach nie ma łuku podłużnego (stopa na całej długości przylega do podłogi), a gdy dziecko stanie na palcach – uwidacznia się, to będzie znaczyło, że mięśnie nie rozwinęły się, jak powinny. O platfusie świadczy także chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp – można to zauważyć na zelówkach oraz obcasach – są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej. Jeżeli zaobserwujesz coś niepokojącego w budowie stóp swego dziecka, wybierz się z nim do ortopedy.

Przeczytaj również: Stopy KOŃSKO-SZPOTAWE to wada wrodzona stóp dziecka

Płaskostopie u dziecka

Lekarz zaleci ćwiczenia na płaskostopie u dzieci i być może specjalne wkładki do butów. Do ćwiczeń można wykorzystać naturalne sytuacje, które nie będą dla dziecka dodatkowym obciążeniem. Dobre efekty daje chodzenie boso po miękkim podłożu – trawie, piasku, grubym i puszystym dywanie (chodzenie boso po twardym sprzyja płaskostopiu!). Świetnym ćwiczeniem dla stóp jest też maszerowanie np. po drobnych kamykach albo muszelkach. Dziecko odruchowo podkurcza wtedy palce, utrzymując napięcie mięśni. Jeśli maluch jeździ na rowerze, dobrze jest ustawić siodełko odrobinę za wysoko. Wówczas sięgając czubkami palców do pedałów, zmusi mięśnie stóp do większego wysiłku. Dla 6-, 7-latka korzystne jest chodzenie w drewniakach, ale tak, by nie było słychać stukania. Wtedy bowiem musi przytrzymywać je palcami i w ten sposób gimnastykuje stopy. Warto też nauczyć dziecko kilku ćwiczeń na płaskostopie, które wzmacniają mięśnie podbicia, i dopilnować, aby wykonywało je kilka razy dziennie. To bardzo ważne, bo tylko systematyczny i częsty trening przyniesie oczekiwane efekty. Najlepsza profilaktyka płaskostopia to właściwie dobrane obuwie. Powinno być ze skóry albo z nieimpregnowanego płótna łączonego ze skórą – takie buty zapewnią stopom właściwą wentylację. Podeszwa powinna być sprężysta, z miękkiej gumy, bo tylko taka amortyzuje wstrząsy i nierówności podłoża. Wewnętrzna wkładka powinna być tak wymodelowana, by odpowiadała naturalnym wypukłościom i wklęsłościom stopy.

Przeczytaj również: PIERWSZE BUTY dla dziecka: jakie wybrać?

Polecamy wide: Zobacz nasze propozycje prostych ćwiczeń dla dzieci, które można wykonać nawet w domu

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza