Jak pomóc dziecku, które ma ospę wietrzną?

2019-10-24 13:19
Ospa wietrzna u dzieci – jak pomóc dziecku, które ma ospę wietrzną?
Autor: _photos.com|photos.com

Ospa wietrzna u dzieci zwykle przechodzi bez większych powikłań. Jednak charakteryzuje się uciążliwymi objawami. U niektórych maluchów swędzącej wysypce towarzyszy bardzo wysoka temperatura i złe samopoczucie. Jak pomóc dziecku, które zaraziło się ospą wietrzną? Czy kąpiel w czasie ospy jest dozwolona?

W przypadku podejrzenia ospy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry. Potem natomiast trzeba zadbać o to, aby złagodzić objawy ospy wietrznej, które są zazwyczaj uciążliwe i meczące dla malca.

Jak pomóc malcowi z ospą, który gorączkuje?

W pierwszej fazie choroby, gdy malec gorączkuje, trzeba dawać mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ważne, aby nie był to ibuprofen, lecz preparaty z paracetamolem. Jeśli dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, warto też stosować domowe sposoby na obniżenie temperatury, jak zimne okłady lub chłodna kąpiel. 

Czytaj: Wzmocnienie odporności dziecka: szczepienia na grypę, ospę, rotawirusy

Jak pomóc malcowi z ospą, gdy pojawi się wysypka

Gdy pojawi się wysypka, trzeba smarować skórę preparatami wysuszającymi i zmniejszającymi świąd, zaleconymi przez lekarza (pediatra może zapisać leki przeciwhistaminowe). Trzeba to robić zwłaszcza przed snem, bo gdy malec śpi, temperatura ciała wzrasta, co może nasilać świąd skóry.

Z tego samego powodu warto utrzymywać niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Ciepło (np. z maksymalnie nagrzanego kaloryfera) stymuluje przepływ krwi w skórze i nasila swędzenie.

Należy często zmieniać piżamkę i pościel, aby poprawić komfort malca. materiały powinny być miękkie i delikatne, aby nie podrażniały swędzącej skóry dziecka.

Pamiętaj o obcięciu paznokci malucha na krótko, aby nie rozdrapywał pęcherzyków - to sprzyja powstawaniu blizn.

Czytaj: Ospa poronna - łagodna i skąpoobjawowa postać ospy wietrznej

Ospa u niemowlaka: zarażenie, objawy, leczenie ospy i pielęgnacja niemowlęcia z ospą

Kąpiel niemowlęcia w czasie ospy

Kąpiel w czasie choroby jest nie tylko dozwolona, ale i zalecana. Brak odpowiedniej higieny, sprawia, ze do pęcherzyków mogą przedostać się bakterie z potu i otoczenia, co prowadzi do zakażeń. Zainfekowanie wykwitów może przerodzić się w poważną chorobę, zakończoną wizytą w szpitalu zakaźnym.

Dziecko można kąpać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej albo nadmanganianu potasu (łyżeczka na litr wody). Łagodzi to świąd i zapobiega infekcjom, bowiem substancja ta ma działanie odkażające i dezynfekujące.

Warto jednak pamiętać, aby po kąpieli nie pocierać mocno ciała ręcznikiem, by nie podrażniać skóry i nie rozdrapywać krostek.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE