Jak pomóc dziecku, które ma ospę wietrzną?

2019-10-24 13:19
Ospa wietrzna u dzieci – jak pomóc dziecku, które ma ospę wietrzną?
Autor: _photos.com|photos.com

Ospa wietrzna u dzieci zwykle przechodzi bez większych powikłań. Jednak charakteryzuje się uciążliwymi objawami. U niektórych maluchów swędzącej wysypce towarzyszy bardzo wysoka temperatura i złe samopoczucie. Jak pomóc dziecku, które zaraziło się ospą wietrzną? Czy kąpiel w czasie ospy jest dozwolona?

W przypadku podejrzenia ospy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry. Potem natomiast trzeba zadbać o to, aby złagodzić objawy ospy wietrznej, które są zazwyczaj uciążliwe i meczące dla malca.

Jak pomóc malcowi z ospą, który gorączkuje?

W pierwszej fazie choroby, gdy malec gorączkuje, trzeba dawać mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ważne, aby nie był to ibuprofen, lecz preparaty z paracetamolem. Jeśli dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, warto też stosować domowe sposoby na obniżenie temperatury, jak zimne okłady lub chłodna kąpiel. 

Czytaj: Wzmocnienie odporności dziecka: szczepienia na grypę, ospę, rotawirusy

Jak pomóc malcowi z ospą, gdy pojawi się wysypka

Gdy pojawi się wysypka, trzeba smarować skórę preparatami wysuszającymi i zmniejszającymi świąd, zaleconymi przez lekarza (pediatra może zapisać leki przeciwhistaminowe). Trzeba to robić zwłaszcza przed snem, bo gdy malec śpi, temperatura ciała wzrasta, co może nasilać świąd skóry.

Z tego samego powodu warto utrzymywać niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Ciepło (np. z maksymalnie nagrzanego kaloryfera) stymuluje przepływ krwi w skórze i nasila swędzenie.

Należy często zmieniać piżamkę i pościel, aby poprawić komfort malca. materiały powinny być miękkie i delikatne, aby nie podrażniały swędzącej skóry dziecka.

Pamiętaj o obcięciu paznokci malucha na krótko, aby nie rozdrapywał pęcherzyków - to sprzyja powstawaniu blizn.

Czytaj: Ospa poronna - łagodna i skąpoobjawowa postać ospy wietrznej

Ospa u niemowlaka: zarażenie, objawy, leczenie ospy i pielęgnacja niemowlęcia z ospą

Kąpiel niemowlęcia w czasie ospy

Kąpiel w czasie choroby jest nie tylko dozwolona, ale i zalecana. Brak odpowiedniej higieny, sprawia, ze do pęcherzyków mogą przedostać się bakterie z potu i otoczenia, co prowadzi do zakażeń. Zainfekowanie wykwitów może przerodzić się w poważną chorobę, zakończoną wizytą w szpitalu zakaźnym.

Dziecko można kąpać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej albo nadmanganianu potasu (łyżeczka na litr wody). Łagodzi to świąd i zapobiega infekcjom, bowiem substancja ta ma działanie odkażające i dezynfekujące.

Warto jednak pamiętać, aby po kąpieli nie pocierać mocno ciała ręcznikiem, by nie podrażniać skóry i nie rozdrapywać krostek.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE