Jak przeprowadzić SZTUCZNE ODDYCHANIE u STARSZEGO DZIECKA? [FILM]

2014-05-14 16:20

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji życiowych. Warto się jednak przygotować do różnych wydarzeń, żeby w odpowiedniej chwili właściwie zareagować. Jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie u starszego dziecka? Sprawdźcie!

pierwsza pomoc
Autor: _photos.com

Udrożnienie dróg oddechowych wygląda inaczej u małych, a inaczej u starszych dzieci. Reanimację starszego dziecka należy rozpocząć od sprawdzenia, czy rzeczywiście jest ono nieprzytomne. Być może oddycha samodzielnie, ale delikatnie i na pierwszy rzut oka odnieśliśmy wrażenie, że ten oddech zanikł. Potrząśnijmy więc delikatnie dzieckiem i sprawdźmy, czy jest przytomne.

Jeśli dziecko nie reaguje, musimy przystąpić do reanimacji. W tym celu należy położyć swoją rękę na czoło dziecka, przyłożyć dwa palce pod brodę i odchylić głowę. Dzięki temu nastąpi udrożnienie dróg oddechowych.

Następnie należy pochylić się i słuchać przez 10 sekund, czy dziecko oddycha. Jeżeli po 10 sekundach dziecko nie oddycha prawidłowo, zatykamy jego nos i wykonujemy 5 oddechów. - Nie musimy pompować dużo powietrza, wystarczy, że poszkodowanemu drgnie klatka piersiowa - radzi ratownik medyczny Ariel Szczotok.

Po wykonaniu tych czynności ponownie sprawdzamy czy dziecko oddycha. Jeśli nie, kontynuujemy reanimację starszego dziecka i przystępujemy do uciskania klatki piersiowej. Ponownie odchylamy głowę poszkodowanego, żeby udrożnik drogi oddechowe i jedną ręką wykonujemy 30 uciśnięć.

Jak je wykonać? Kiedy powiadomić pogotowie ratunkowe? Zobaczcie film!

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza