Zamiast ślęczeć nad pracami domowymi, przejrzyj lodówkę. Tak wesprzesz dziecko w nauce

2024-03-12 13:03

Godziny spędzone nad podręcznikiem od polskiego albo tabliczką mnożenia? Wkuwanie na pamięć wierszyków i zasad ortografii? To wszystko może być na nic, jeśli nie zadbasz o całkiem inny obszar życia dziecka. A mowa o diecie. To właśnie dieta ma ogromny wpływ na pracę mózgu i tzw. funkcje poznawcze dziecka. Zobacz, po co powinni sięgać, a czego unikać uczniowie, by poprawić szkolne wyniki.

Zamiast ślęczeć nad pracami domowymi, przejrzyj lodówkę. Tak wesprzesz dziecko w nauce
Autor: Getty Images Zamiast ślęczeć nad pracami domowymi, przejrzyj lodówkę. Tak wesprzesz dziecko w nauce

To, że posiłki, jakie proponujemy dzieciom, powinny być wartościowe i pozbawione nadmiernej ilości cukru nie jest pustym sloganem. Świadczą o tym liczne badania. To, co dziecko je ma ogromny wpływ na to, jak przyswaja i przetwarza wiedzę. Zdolności poznawcze, takie jak uczenie się, zapamiętywanie, koncentrowanie uwagi czy pamięć, są ważne każdego dnia.

W szkolnej rzeczywistości szczególnie - w końcu niemało od nich zależy. Nauka, która przychodzi z łatwością, nie męczy, ale jest źródłem fascynacji młodego człowieka. Warto pamiętać o tym, jak ten młody człowiek się odżywia - ma to niebagatelny wpływ na jego wyniki w szkole.

Czytaj też: Nie zwalniaj dziecka z lekcji WF-u bez powodu. Ruch jest ważny dla jego zdrowia

Spis treści

  1. Zbadali wpływ diety na rozwój poznawczy dzieci
  2. Czytanie, sport i zdrowa dieta
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 19 Śniadanie

Zbadali wpływ diety na rozwój poznawczy dzieci

Dwuletnie badanie objęło dzieci w przedziale wiekowym 6-9 lat. Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii postanowili sprawdzić, jak to, co jedzą dzieci i jak spędzają swój wolny czas wpływa na ich funkcje poznawcze. W tym celu przeanalizowali dane uczniów.

Badanie Physical Activity and Nutrition in Children (PANIC) pokazało, jak zmieniał się poziom funkcji poznawczych u dzieci w zależności od tego, jak się odżywiały.

Okazało się, że u dzieci, których dieta opierała się w dużej mierze na czerwonym mięsie, zaobserwowano niewielki spadek zdolności poznawczych. Zdecydowanie lepiej wypadły te dzieci, których dieta była bogata w nabiał o niskiej zawartości tłuszczu.

„Dzieci ze zdrowszymi nawykami żywieniowymi wykazały większy rozwój poznawczy niż inne dzieci. W szczególności lepsza ogólna jakość diety, niższe spożycie czerwonego mięsa i wyższe spożycie niskotłuszczowych produktów mlecznych były związane z lepszymi umiejętnościami rozumowania” – powiedział współautor badania przeprowadzonego przez University of Eastern Finland Doctoral Research Sehrish Naveed.

Czytanie, sport i zdrowa dieta

Dzieci, które sporo czasu spędzały na czytaniu oraz uprawianiu dowolnego rodzaju sportu, wykazywały się lepszym rozwojem poznawczym niż te, które jako swoje typowe rozrywki preferowały obsługę komputera czy tabletu.

Eksperci przekonują, że warto przyjrzeć się diecie dziecka. Za najzdrowszą dla mózgu, a więc pozytywnie wpływającą na jego funkcje poznawcze, uważa się dietę MIND. Podobnie jak dieta śródziemnomorska, opiera się ona na dużej ilości warzyw, roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, owocach jagodowych.

Dla kondycji mózgu ważne jest ograniczenie spożywania wysokoprzetworzonej żywności, potraw smażonych, czerwonego mięsa, słodyczy i wyrobów cukierniczych, masła, a także żółtego sera.

Źródło: Effects of 2-year dietary and physical activity intervention on cognition in children a nonrandomized controlled trial

Zobacz też: Uważaj, jaką rybę kupujesz dla dziecka. Ten gatunek może zawierać rtęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza