Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Inhalacje z soli fizjologicznej
fot.: thinkstockphotos.com

Infekcje układu oddechowego u dzieci to prawdziwa zmora dla rodziców. W wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym chorują one nawet po kilkanaście razy w roku, często nie przesypiając nocy. Czy inhalacje z soli fizjologicznej mogą być pomocne na kaszel? Czy nebulizacja pomoże zwalczyć przeziębienie u dziecka? Zobacz, czy warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej i jakie są zalety z nebulizacji?

U małych dzieci główną przyczynę kataru i zaburzeń drożności nosa stanowią infekcje wirusowe o różnej etiologii (np. rynowirusy, koronarowirusy),  sporadycznie mają one etiologię bakteryjną. Zaburzone oddychanie przez nos prowadzi do zmiany toru oddechowego z nosowego na oddychanie ustami. U niemowląt najczęściej manifestuje się to: niepokojem w czasie ssania, przerywaniem jedzenia , zaburzeniem snu, kaszlem spowodowanym spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, bólem gardła wywołanym wysychaniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Ile trwa katar u dziecka?

Zazwyczaj nieżyt nosa u dzieci mija po około 10-14 dniach, czasem szybciej. Częstym infekcjom dróg oddechowych sprzyja wpływ narażenia na bierne palenie, przegrzewanie dziecka, zaniechanie szczepień ochronnych, przebywanie w pomieszczeniach zagrzybionych, nieprawidłowe odżywianie, mała ilość spacerów.

Jaki inhalator dla dziecka wybrać? >>

Sposoby na katar u dziecka 

Pielęgnacja dziecięcego nosa u chorych sprowadza się do częstego oczyszczania nosa, przepłukiwania roztworami soli fizjologicznej oraz wodą morską, najczęściej w spray'u. Oczyszczanie nosa jest bardzo ważne i powinno się wykonywać ten zabieg kilka razy dziennie w zależności od nasilenia objawów. Pomocne będzie nawilżanie dróg oddechowych poprzez podawanie w nebulizacji roztworu chlorku sodu. 

Inhalacje stosowane jako sposób na katar u dzieci wykonujemy stężonym roztworem NaCl. Czasem może to prowadzić do nasilenia kaszlu, dlatego w celu uniknięcia tego niepożądanego objawu najlepiej rozcięczyć roztwór soli wodą do iniekcji. Aby tego uniknąć należy rozcieńczyć roztwór wodą do iniekcji w proporcji 1:1. 

Stężone roztwory mogą nasilać skurcz oskrzeli u chorych na przewlekłe choroby dróg oddechowych. W tych przypadkach inhalacje poprzedza się podaniem leku rozszerzającego oskrzela lub zmniejsza się stężenie roztworu do inhalacji.

Lecząc katar u dzieci czy przeziębienie trzeba pamiętać, aby nie przegrzewać pomieszczeń, szczególnie w  okresie zimowym. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20°C. Nie zapominajmy też o częstym wietrzeniu. Często rodzice zastanawiają sie czy katar u dziecka jest przeciwskazaniem do kąpieli czy spaceru. Lekki nieżyt nosa pozwala funkcjonować tak jak dotychczas. 

W wybranych sytuacjach można zastosować przez 2-3 dni leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa u dzieci, leki stymulujące odporność. 

Katar u niemowlaka. Sposoby na katar u noworodka? >>

Nie przegap

Zalety inhalacji solą fizjologiczną

Wśród wielu zalet inhalacji z soli fizjologicznej warto wymienić następujące:

- dostępność małych, poręcznych i prostych w użyciu inhalatorów spowodowała, że nebulizacja stała się metodą powszechną i dostępną w każdym domu

- może być bezpiecznie stosowana u dorosłych, jak również u dzieci we wszystkich przedziałach wiekowych (w tym również u niemowląt)

- inhalacje solą fizjologiczną wykorzystywane są zarówno w profilaktyce (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych np. inhalacje roztworem soli fizjologicznej), jak i leczeniu chorób układu oddechowego (np. nieżytu nosa i zapalenia gardła, kaszlu, astmy oskrzelowej)

- nebulizacja pozwala na szybką aplikację leku do zmienionych chorobowo regionów układu oddechowego (tym samym ogranicza niepożądane, ogólnoustrojowe skutki leków)

- umożliwia dostosowanie dawki leku (także podawanie kilku leków jednocześnie) indywidualnie do aktualnego stanu pacjenta

- inhalacje są niedrogą i powszechnie dostępną formą leczenia bez recepty

Oczywiście, nebulizacje z soli fizjologicznej często nie będą jedynym sposobem leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Przedłużająca się lub ciężka infekcja dróg oddechowych u dziecka zawsze stanowi podstawę do wizyty u lekarza, który po zbadaniu dziecka zaleci odpowiednie leczenie. 

Twoje dziecko ma katar? Sprawdź, jak używać aspiratora, obejrzyj wideo

Aktualizacja: 2017-05-04 Publikacja: 2016-12-27
Ocena: 2
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.