Urazy i skaleczenia u dzieci

rana u dziecka

Urazy i skaleczenia zdarzają się każdemu dziecku, równiez podczas wakacyjnych przygód. Rozbite kolano, siniak, bąbel, zadrapanie – twój malec doświadczy ich prędzej czy później. Trzeba wiedzieć, co robić w takich sytuacjach i co warto zabrać ze sobą na wakacyjne wojaże.

Nieważne, czy dziecko jeszcze podróżuje w wózku, czy próbuje chodzić, czy już śmiało hasa po placu zabaw. Mniejsze i większe wypadki mogą się zdarzyć wszystkim. Wtedy pomaga opanowanie, szybka reakcja, dobrze wyposażona apteczka i wiedza, jak poradzić sobie w danym przypadku.

Otarcia i skaleczenia

Otartą skórę wystarczy przemyć wodą i zdezynfekować, ale jeśli malec upadł na piasek lub żwir, trzeba oczyścić otarte miejsce dokładniej, myjąc je wodą z mydłem, i zdezynfekować. Skaleczenia zawsze krwawią. Jeśli krwi jest dużo, ranę trzeba ucisnąć, najlepiej sterylnym gazikiem. Gdy przestanie krwawić, należy ją opłukać pod bieżącą wodą i zdezynfekować wodą utlenioną lub płynem odkażającym. Potem można nałożyć plaster z opatrunkiem albo taki w płynie, który tworzy na skórze warstwę ochronną, przepuszczającą powietrze. Ważne, by brzegi rany się schodziły, bo wtedy szybciej się zagoją.
Kiedy do lekarza? Jeśli malec nie był szczepiony przeciw tężcowi, w ranę wbiło się coś, czego nie jesteś w stanie usunąć, rana jest głęboka bądź mocno krwawi. Z pomocy specjalisty trzeba skorzystać też,  jeżeli po kilku dniach pojawi się ropna wydzielina.

Siniaki i krwiaki

Powstają, gdy podczas upadku lub innego urazu dojdzie do pęknięcia naczyń krwionośnych i pewna ilość krwi wydostanie się pod skórę. Do stłuczonego miejsca trzeba od razu przyłożyć lód lub zimny okład, co zmniejszy krwawienie i obrzęk. Siniaki warto kilka razy w ciągu dnia  smarować maścią z arniki lub z wyciągiem z kasztanowca, które przyspieszają wchłanianie się krwi.
Kiedy do lekarza? Jeśli krwiak jest rozległy, a skóra pod nim opuchnięta i wypukła; także w przypadku siniaków na głowie, bo mogą być skutkiem poważniejszego urazu, np. wstrząśnienia mózgu.

Oparzenia

Zdarzają się zazwyczaj w domu, kiedy wszędobylski maluch dotknie czegoś bardzo gorącego. Poparzone miejsce należy natychmiast zacząć schładzać (przez dziesięć, piętnaście minut), najlepiej pod bieżącą, zimną wodą. To przyniesie ulgę i obniży temperaturę tkanek, zapobiegając ich dalszemu uszkodzeniu. Następnie poparzone miejsce trzeba delikatnie osuszyć jałową gazą i nałożyć preparat chłodzący i przyspieszający gojenie. Pęcherzyków po oparzeniach nie wolno przekłuwać! Trzeba je osłonić jałowym opatrunkiem, zmienianym raz dziennie.
Kiedy do lekarza? Wezwij pogotowie albo pojedź do lekarza wówczas, kiedy oparzenie jest silne albo rozległe. Lekarz musi obejrzeć dziecko także wtedy, gdy po kilku dniach od oparzenia z pęcherzyków zacznie się sączyć ropny płyn.

Dobrze wiedzieć

Gdy malec nabije sobie guza

Głowa to miejsce delikatne i bardzo silnie ukrwione: wystarczy niewielki uraz, by pojawił się na niej guz, czyli kuliste zgrubienie na powierzchni kości, któremu towarzyszy obrzęk i – zazwyczaj – siniak. Do guza jak najszybciej trzeba przyłożyć chłodny okład – lód zawinięty w ściereczkę, gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu czy plaster chłodzący. Obkurczy on naczynia krwionośne, zmniejszy krwawienie i ból. Jeśli skóra nad guzem jest rozcięta – zanim przyłożysz okład, zatamuj krwawienie, a potem oczyść ranę wodą utlenioną.
Kiedy do lekarza? Jak najszybciej pojedź na ostry dyżur lub wezwij pogotowie, jeśli po uderzeniu w głowę malec straci przytomność, krwawi z nosa, ust lub ucha, ma zawroty głowy, zaburzenia równowagi, świadomości, mowy, wymioty albo wgniecenie w czaszce.

Drzazgi i zadry

Z ich usunięciem nie ma większego problemu, jeśli wystają ponad skórę – wystarczy wyciągnąć paznokciami, a skórę wokół ranki zdezynfekować. Gorzej, jeśli drzazga utkwiła głębiej. Wtedy najlepiej podważyć ją zdezynfekowaną igłą, a następnie delikatnie wyciągnąć pęsetą. Gdy to nic nie daje, skórę można namoczyć w ciepłej wodzie z mydłem – drzazga odrobinę się wtedy wysunie i łatwiej będzie ją chwycić. Można też spróbować przykleić do niej plaster bez opatrunku, a potem odkleić go w kierunku, w jakim wystaje, by wyciągnął ją klej.
Kiedy do lekarza? Wówczas, gdy drzazga w całości jest pod skórą albo w domu udało się wydobyć tylko jej część. A także wtedy, gdy miejsce wokół rany po usunięciu drzazgi się zaczerwieniło.

Poparzenia pokrzywami

Za uczucie swędzenia i pieczenia po bliższym kontakcie z pokrzywą odpowiedzialny jest kwas mrówkowy. Jego działanie zneutralizuje kompleks łagodzący z sody i wody. Pół łyżeczki sody zmieszaj z połową szklanki wody i nasącz nią kompres z gazy, który przykładaj do bąbli. Pomogą też plasterki cytryny przyłożone bezpośrednio do bąbli.  
Kiedy do lekarza? Poparzenie pokrzywami nie wymaga interwencji lekarza, chyba że malec poparzył sobie wrażliwe okolice: oczy, usta, śluzówki.

Pęcherzyki na stopach

Powstają, gdy źle dobrany lub mocno zapięty but ociera skórę. W ciągu dnia wystarczy zakleić je plasterkiem lub nałożyć ochronny preparat w sprayu, a wieczorem wymoczyć w letniej wodzie. Pęcherzyków nie należy przekłuwać, bo znajdujący się w nich płyn pomaga skórze się goić. Ale jeśli znajduje się on w takim miejscu, że utrudnia chodzenie, można go delikatnie – koniecznie po uprzedniej dezynfekcji skóry – nakłuć jednorazową igłą i ucisnąć czystymi rękami (lub sterylnym gazikiem). Gdy z pęcherzyka wypłynie cały płyn, do skóry trzeba przykleić plasterek, by nie dopuścić do zakażenia.
Kiedy do lekarza? Jeśli płyn w pęcherzykach zmieni kolor albo podbarwi się krwią.

Aktualizacja: 2016-08-02 Publikacja: 2016-05-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Sequoia
Sequoia
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.