Natręctwa u dzieci: jak reagować. Czy to nerwica natręctw u dziecka?

Najpierw lewa
fot.: Jupiterimages

Na natręctwa u dzieci często nie wiadomo jak reagować.  "Najpierw lewa!" - tak przez dwa lata krzyczała moja córka przy zakładaniu rajstop, skarpetek lub spodni. Bez dyskusji robiłam tak, jak sobie życzyła, choć osoby postronne radziły mi z tym natręctwem walczyć. Czy słusznie reagowałam? Jak wychowywać uparte dziecko?

Przyznam, że sama odczuwałam pewien niepokój. W końcu przeczytałam kilka podręczników psychologii, rozmawiałam z kilkoma fachowcami i takie zachowanie niebezpiecznie kojarzyło mi się z natręctwami u dziecka. Ale zgodnie z zasadami wychowywania dzieci, wpojonymi mi przez babcię, postanowiłam zachować spokój. Po kolejnych urodzinach obsesja lewej strony przeszła jak ręką odjął.

>> Lęk separacyjny u dzieci: objawy, postępowanie

Natręctwa u dzieci dają im poczucie bezpieczeństwa

Dzieci potrzebują porządku, by czuć się bezpiecznie. Lubią, gdy wszystko wokół nich toczy się z góry ustalonym, znanym torem. Gdy pojawiają się jakiekolwiek zakłócenia, czują się źle. By poprawić sobie samopoczucie, wprowadzają własne zasady. To takie magiczne myślenie. Jeśli obrócę się trzy razy przez prawe ramię, jeśli nie będą następować na szczeliny między płytkami chodnika, jeśli... to nic złego się nie stanie, będę bezpieczny. Mogę to zrobić, dopóki to robię - panuję nad światem, który mnie otacza.

>> Fobie: co to jest fobia, rodzaje fobii, sposoby oswajania lęków, leczenie farmaceutyczne

Dopiero niedawno dotarło do mnie, że obsesja córki na punkcie pierwszeństwa lewej kończyny pojawiła się tuż po tym, jak do naszego domu zawitały kłopoty... Ale moja siostra do tej pory nie odnalazła przyczyny, dla której jej dziecko ręce myło po trzykroć.

>> Jak interpretować rysunki dziecka?

Czy reagować na obsesyjne zachowania u dzieci?

Lepiej nie, zresztą i tak nic nie wskórasz, bo przyczyny tego typu zachowań są irracjonalne, wynikają z emocji, które targają twoim dzieckiem i logika ich nie dotyczy. No chyba, że zasady, które wprowadza maluch są w jakiś sposób niebezpieczne dla jego zdrowia (córka koleżanki usiłowała nie pić przed obiadem, a po nim tylko jeden kubek soku) lub koszmarnie uciążliwe dla otoczenia. Tu dobrym przykładem jest syn znajomych, który dokładnie co pół godziny, bez względu na miejsce pobytu i rzeczywistą potrzebę, żądał pójścia do toalety oraz kąpieli. W obu przypadkach nie obyło się bez pomocy psychologa.

 >> KOMPLEKSY u DZIECKA. Jak pomóc dziecku pokonać kompleksy? [FILM]

Jeśli koniecznie chcesz coś robić, znajdź maluchowi zajęcie - taniec, judo lub inne zajęcia rozwijające jego pasje dadzą upust jego energii i emocjom, rozładują napięcie. Najgorsze, co możesz zrobić, to wyśmiewać dziwaczne zachowania swojego dziecka. Jedyne, co osiągniesz to to, że zacznie ukrywać je przed tobą.

Aktualizacja: 2016-10-21 Publikacja: 2008-08-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.