Prawie 4 promile alkoholu we krwi. Pijane przedszkolanki zajmowały się dziećmi

2023-11-21 9:51

Pijane przedszkolanki opiekowały się dziećmi w wieku 2,5-6 lat. We krwi opiekunek wykryto 3,8 oraz 1,2 promila alkoholu. Do skandalu doszło w Lisowie koło Kielc.

Pijane przedszkolanki zajmowały się dziećmi
Autor: Getty Images Pijane nauczycielki opiekowały się dziećmi w przedszkolu w Lisowie

Do wstrząsających wydarzeń doszło w Lisowie w gminie Morawica koło Kielc. W środę 15 listopada w miejscowym przedszkolu małymi dziećmi zajmowały się dwie pijane opiekunki. Do przedszkola przyjechała policja, która szybko potwierdziła, że rzeczywiście przedszkolanki są nietrzeźwe.

Przedszkole idealne

3,8 promila alkoholu we krwi

Alkomaty funkcjonariuszy wskazały 1,2 promila alkoholu we krwi 34-letniej kobiety i aż 3,8 promila alkoholu we krwi u 38-letniej nauczycielki. Kobiety zajmowały się dziesięciorgiem dzieci.

"Obie kobiety zostały zabrane z placówki. Gdy wytrzeźwiały, stanęły przed prokuratorem. Panie usłyszały zarzut narażenia podopiecznych na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez wykonywanie swoich obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu" - powiedziała mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach w rozmowie z Onetem.

Przedszkolanki staną przed sądem

Kobiety zostały zwolnione dyscyplinarnie z pracy. Obie staną przed sądem pod zarzutem narażenia podopiecznych na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez wykonywanie obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu. Grozi im nawet kilka lat więzienia. Na razie zastosowano wobec nich areszt domowy.

Co zrobić, by zachowanie przedszkolanki budzi zaniepokojenie?

Takie sytuacje na szczęście nie zdarzają się często. Jeśli jednak przyprowadzimy dziecko do przedszkola i zachowanie nauczycielki wzbudzi nasze zaniepokojenie, powinniśmy jak najszybciej zgłosić to dyrekcji. Dyrekcja ma obowiązek wyciągnąć konsekwencje i zapewnić dzieciom właściwą opiekę. W skrajnych przypadkach należy wezwać policję.

Warto pamiętać, że dziećmi nie powinny opiekować się nie tylko osoby pod wpływem substancji psychoaktywnych, środków odurzających czy alkoholu, ale również nauczyciele, którzy są chorzy lub źle się czują. W takiej sytuacji rodzice również mogą wyjaśnić swoje wątpliwości z dyrektorem placówki.

Czytaj: Przedszkola nie mogą tego zakazywać. "To niezgodne z prawem"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza