Urodziła się pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Gdy ją znaleźli, była połączona pępowiną ze zmarłą mamą

2023-02-08 12:52

W Syrii po tragicznym trzęsieniu ziemi spod gruzów uratowano noworodka. Maleńka dziewczynka przyszła na świat w pyle i przenikliwym mrozie, jej najbliżsi niestety nie przeżyli kataklizmu. Gdy odnaleziono ją w zgliszczach, miała jeszcze nienaruszoną pępowinę. Obok leżała jej nieżyjąca mama.

Urodziła się pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Gdy ją znaleźli, była połączona pępowiną ze zmarłą mamą
Autor: Screenshot Twitter @TRT World Urodziła się pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Gdy ją znaleźli, była połączona pępowiną ze zmarłą mamą

Historia tej malutkiej dziewczynki w błyskawicznym tempie obiegła cały świat. To prawdziwy cud, że bezbronny noworodek przeżył pod gruzami w tak niskich temperaturach. Telewizja CBS podała, że ciężarna kobieta uwięziona pod gruzami zawalonego domu w okolicach Aleppo tuż po pierwszym, najsilniejszym wstrząsie urodziła dziecko. Niestety zanim dotarła do niej pomoc, zmarła.

Dziecko zostało odnalezione przez członków swojej dalszej rodziny. Przekazali oni mediom, że dziewczynka jest jedyną ocalałą z grona swoich najbliższych. Pod gruzami zginęła nie tylko jej mama, ale także tata i czwórka rodzeństwa. Trzęsienie ziemi doszczętnie zniszczyło ich dom rodzinny.

Raport Złotorowicza - Dr Karol Wasilewski: Turcja nie chce stracić ani Ukrainy, ani Rosji

Syria. Noworodek cudem uratowany spod gruzów

- Podczas kopania usłyszeliśmy głos – relacjonował krewny uratowanej dziewczynki Khalil al-Suwadi w rozmowie z AFP. Akcja ratownicza była wyjątkowo trudna. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania w ciemności, deszczu i niskiej temperaturze. Zanim dostali się do dziecka musieli oczyścić z kurzu miejsce, z którego dochodziły odgłosy. Gdy dotarli do dziecka, okazało się, że ma jeszcze nienaruszoną pępowinę. Po jej przecięciu, dziecko od razu zostało zabrane do szpitala.

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie pokazujące chwile, w których noworodek wynoszony jest spod gruzów. Widać na nim mężczyznę wybiegającego ze zgliszczy, który trzyma w rękach noworodka. Zaraz za nim biegnie drugi mężczyzna, który rzuca koc do otulenia dziecka. Trzeci z kolei krzyczy, by zabrać dziecko samochodem do szpitala.

Uratowana dziewczynka jest bezpieczna

Dziewczynka, gdy dotarła do szpitala miała kilka siniaków i ran szarpanych na całym ciele oraz objawy hipotermii z powodu mrozu. Trafiła od razu do inkubatora oraz została podłączona do kroplówki.

Teraz jej stan jest stabilny

- powiedział zajmujący się nią pediatra dr Hani Maarouf.

Zdjęcie dziewczynki w inkubatorze trafiło do mediów społecznościowych i jest szeroko udostępniane.

Dzięki pracy ratowników w Syrii udało się też uratować inną dziewczynkę i jej brata. Bohaterska siostra blisko dobę osłaniała braciszka własnym ciałem. Ich wzruszającą historię opisaliśmy w naszym serwisie.

Trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji

W poniedziałek najpotężniejsze od stu lat trzęsienie ziemi nawiedziło tereny południowej Turcji i północnej Syrii. Spod gruzów codziennie wyciągane są kolejne ofiary kataklizmu. Szacuje się, że zginęło w nim ponad 5 tysięcy osób. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza