Plecaki szkolne - jaki wybrać tornister do szkoły?

2017-08-10 14:18
plecaki do szkoły
Autor: materiały prasowe Wybór  plecaka szkolnego warto przemyśleć jeszcze przed udaniem się do sklepu.

Plecaki do szkoły, tornistry szkolne, plecaki dla dziewczyn, dla chłopców, młodzieżowe, na kółkach - ilość ofert może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wybór  plecaka szkolnego warto przemyśleć jeszcze przed udaniem się do sklepu. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jego praktyczność, ale również na to, by nie stanowił dla dziecka zbytniego obciążenia. Co konkretnie należy wziąć pod uwagę, wybierając tornister szkolny?

Rosmann_plecaki
Autor: materiał archiwalny
wyposazenie
Autor: materiał archiwalny

Plecy dziecka narażone są na obciążenia przez 5 dni w tygodniu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego tornistra lub plecaka dla dzieci. A mamy z czego wybierać! Aktualnie na rynku dostępna jest cała gama plecaków szkolnych. Wybór nie dotyczy tylko koloru, wzorów, rodzaju materiału, ale również budowy, wielkości czy dodatkowych udogodnień. Warto też pamiętać, że plecak do szkoły musi być dostosowany do wieku dziecka. Czas już najwyższy na szkolne zakupy, zachęcamy więc do zapoznania się z przygotowanym przez nas zestawieniem tornistrów szkolnych.

Ergonomia tornistra szkolnego

Wybierając odpowiedni tornister szkolny, warto przyjrzeć mu się przez pryzmat kilku kategorii - funkcjonalności, komfortu, bezpieczeństwa oraz wymiarów. Ilość niezbędnych kieszeni, przegród oraz organizerów zależna jest od wieku dziecka. Im młodsza pociecha, tym większa ilość komór. Ważny jest materiał, z którego wykonany został plecak. W pierwszych klasach szkoły podstawowej, powinno to być wodoodporne, wytrzymałe tworzywo, odporne na ciężar. Usztywniony spód tornistra sprawi, że nie przetrze się zbyt szybko od dużej ilości książek.

Przy wyborze plecaka szkolnego warto zwracać uwagę na wszelkie szczegóły. Dla zdrowia dziecka ważna jest ergonomia plecaka, a także jak i z czego wykonane są szelki - powinny być wypełnione gąbką, czasem pokryte siatką wzmacniającą. Regulowane szelki pozwalają dostosować ich długość tak, by było dziecku nie tylko wygodnie, ale również bezpiecznie.

Co więcej, plecak może być dodatkowo wyposażony w karabińczyk z brelokiem na klucze, wyjście na słuchawki, pasy piersiowe oraz ściągające komorę i wiele innych.

Do szkoły: plecak czy tornister

Niezależnie od tego, czy wybierzecie tornister czy plecak, ważne jest usztywnienie pleców oraz szerokie i miękkie paski. Usztywnienie ułatwia utrzymanie dobrej postawy i sprawia, że książki nie będą uwierały ucznia w plecy. Szukaj tornistra lekkiego (maksimum 1,2 kg). Tornister lub plecak z wypełnieniem powinien ważyć nie więcej niż 10 proc. wagi dziecka. Przy wyborze weź pod uwagę to, czy dziecko chodzi do szkoły na piechotę czy jest wożone samochodem – w tym drugim przypadku mniejsze znaczenie ma ergonomia tornistra, ponieważ dziecko nie będzie go długo nosić. Przed zakupem dziecko powinno przymierzyć tornister lub plecak, najlepiej z wypełnieniem. Nie powinien on być szerszy niż plecy dziecka, górna krawędź powinna sięgać ramion, a nie szyi, a dolna powinna kończyć się wraz z plecami dziecka.

Tornister to dobry wybór dla młodszego dziecka. Mniej wygodne jest noszenie go na jedno ramię, co jest niezdrowe dla kręgosłupa. Tornister musi się podobać dziecku – często dzieci wolą plecaki, bo tornistry wydają im się zbyt dziecinne. Wadą tornistrów jest waga – są przeważnie cięższe niż plecaki. Tornister dla młodszego dziecka nie musi mieć wielu przegródek – dobrze, by duża komora była podzielona na dwie części. Z przodu tornister powinien mieć małą komorę, a także kieszonki po bokach, np. na picie (dzięki temu nie zaleje książek).

Plecak to też dobry wybór, pod warunkiem, że ma usztywnione plecy. Bardziej podoba się dzieciom i zwykle jest dłużej noszony. Plecaki są lżejsze niż tornistry. Dobrze, by miały dodatkowe paski umożliwiające zapięcie z pasie – to lepiej rozłoży ciężar.

Jeśli dziecko musi nosić ze sobą spory, ciężki bagaż, dobrym wyborem może się okazać plecak lub tornister z kółkami. Jednak rączka i kółka zwiększają wagę, dlatego to rozwiązanie jest dobre tylko wtedy, gdy dziecko nie będzie musiało często przenosić plecaka.

Torba do szkoły to najgorsze rozwiązanie – nie ma żadnych zalet, a same wady: jest mało pojemna, niezdrowa dla kręgosłupa, niewygodna.

plecaki rossman
Autor: materiał archiwalny

Plecaki szkolne dla dziewczyn i dla chłopców

Plecak szkolny dla dziewczyny czy dla chłopca? Podział na płeć widoczny jest głównie u najmłodszych uczniów. Dziewczynki stawiają na kolor różowy oraz motywy z ich ulubionych bajek czy filmów, natomiast chłopcy - poza motywami z kreskówek, wybierają plecaki opatrzone elementami nawiązującymi do drużyn piłkarskich czy ogólnie piłki nożnej, raczej w stonowanych kolorach. W klasach 1-3 tornistry mają najwięcej kieszeni, by pomieścić nie tylko książki, ale także napój i kanapkę (na które często jest specjalna przegroda). 

Plecaki szkolne młodzieżowe

Różnica zaciera się u starszych uczniów. Młodzież wybiera tornisty niezależnie od swoich upodobań filmowych czy muzycznych. Zanika podział na płeć, często dziewczęta noszą te same plecaki, co chłopcy. Tornistry są wzorzyste bądź jednokolorowe, rzadko przypominają krojem te przeznaczone dla dzieci. Bardzo często mają tylko jedną komorę. Plecak szkolny młodzieżowy to przede wszystkim przedmiot umożliwiający pokazanie swojego stylu, wyrażenie siebie. Dlatego często młodzi decydują się wybrać tornistry jednokolorowe, które sami przyozdabiają. 

Dobrze wiedzieć

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru plecaka szkolnego?

Głowny Inspektor Sanitarny zaleca, by zapakowany już tornister swoją wagą nie przekraczał 10 procent masy ciała ucznia. Dzieci nie są przecież przyzwyczajone do dźwigania wielkich ciężarów. Czyli jeśli uczeń waży 30 kg, jego plecak szkolny nie powinien mieć więcej niż 3 kg.

- Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe, kolana i stopy. Może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Skutki wad postawy ujawniają się najczęściej w dorosłym wieku. Są to zazwyczaj nasilone bóle pleców, zwyrodnienie, zaburzenia neurologiczne czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Ekspert dodaje również, by podczas wyboru tornistra szkolnego zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników.

  • Waga plecaka szkolnego - produceni nie mają obowiązku informowania, ile waży stworzony przez nich tornister, dlatego najlepiej zapytać o to sprzedawcę. Niektóre z artykułów dostępnych w sklepach ważą nawet 2 kg - już bez wyposażenia. Po wypełnieniu takiego tornistra szkolnego książkami, zeszytami, akcesoriami prawie na pewno przekroczymy więc zalecaną wagę maksymalną plecaka - 10 procent masy ciała dziecka.
  • Wymiary i budowa tornistra - bardzo ważne są, o czym nie każdy rodzic wie, wymiary plecaka dziecka. Tornister szkolny powinien kończyć się na linii pleców, jego góra natomiast powinna znajdować się przed szyją. Cały tornister powinien być również szerszy od dziecka. Lepiej wybrać tornister niż plecak - usztywniane plecy pozwolą dziecku zachować właściwą postawę.
  • Rozkładanie ciężaru na plecach - ciężar tornistra powinien być odpowiednio rozłożony na plecach. Pomogą w tym szerokie - przynajmniej na 4 cm - szelki, a także dodatkowe zapięcie z przodu klatki piersiowej i wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym. Szelki powinny mieć długość, która umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie książek oraz zapewnia jak najlepsze przyleganie do pleców.

plecak na kolach
Autor: materiał archiwalny

Plecaki na kółkach

Kilogramy dźwiganych książek nie wpływają dobrze na odpowiednią postawę oraz kręgosłup dziecka. Alternatywą dla klasycznych plecaków są tornistry na kółkach. W skrócie można stwierdzić, że jest to połączenie plecaka i torby podróżnej. Tornister szkolny

zawiera stelarz podtrzymujący oraz kółka, a dzięki rączce dziecko może ciągnąć plecak za sobą. Bagaż nie traci jednak możliwości założenia go na plecy. Przejście między jednym a drugim sposobem korzystania z plecaka zajmuje jedynie kilka minut. Tornistry na kółkach przyciągają przede wszystkim swoją użytecznością oraz kuszą możliwością przyniesienia wytchnienia zmęczonym dziecięczym plecom. Dodatkowymi Jeśli dziecko jest narażone na noszenie nieregularnych ciężarów, taki produkt może się okazać dobrym wyborem.

- W innym przypadku tradycyjny tornister pozostaje bezkonkurencyjny. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby dziecko, wchodząc po schodach, zakładało taki plecak na ramiona. Ciągnięcie go jedną ręką – podobnie jak w przypadku toreb na ramię - znacznie obciąża jedną część ciała – dodaje dr n. med. Aleksander Sikora.

Kiedy tornister to za mało!

Wizja plecaka szkolnego, którą zna większość dorosłych, niekiedy całkowicie odbiega od realiów rzeczywistości. Tornister dominuje głównie w najniższych klasach podstawówki, kiedy to decydujący wpływ na wybór ma rodzic. Coraz częściej na szkolnych korytarzach zauważyć można torby, zwane "szoperkami" czy plecaki na sznurkach. Możliwość modyfikacji wiąże się z użytecznością - w wyższych klasach nie nosi się tak wielu książek, rzadziej również młodzież zwraca uwagą na postawę czy prawidłowy rozwój kręgosłupa. Producenci wychodzą im na przeciw, tworząc coraz to nowe wzory torebek, rozszerzając paletę alternatyw dla zwykłego szkolnego tornistra.  

Plecak na sznurkach to tornister zdecydowanie dla starszych uczniów. Ma tylko jedną komorę zaciskaną sznurkiem, niekiedy bez możliwości zmieszczenia formatu A4. Przyciąga wielobarwnością, wzorami i przede wszystkim rozmiarem. Nie jest to plecak dostosowany do noszenia szkolnych ciężarów, dlatego często okazuję się alternatywą wykorzystywaną podczas zajęć pozalekcyjnych czy szkolnych wycieczek. 

Kompletowanie wyprawki szkolnej najlepiej zacząć jak najszybciej. Wybór jest ogromny, i nie dotyczy to jedynie rodzaju tornistra szkolnego, ale przede wszystkim wzorów, kolorów, nadruków, których już bogatą gamę firmy nieustannie rozwijają.  A jeśli najbliższy rok będzie pierwszym rokiem szkolnym Twojej pociechy, warto zaopatrzeć się w czas, pieniądze i cierpliwość!

Warto, by zarówno uczeń, jak i rodzice pamiętali o odpowiednim użytkowaniu tornistra szkolnego. Pilnujmy więc, by dziecko nie nosiło ze sobą do szkoły więcej rzeczy niż tak naprawdę potrzebuje. Uczulmy, by nie pozostawiało plecaka na jednym ramieniu. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna dziecka. Wypracowanie odpowiednich nawyków ruchowych: zachowania wyprostowanej postawy podczas siedzenia i stania na pewno pomoże dziecku we wszystkich latach jego szkolnej drogi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE