Na czas zabawy z dzieckiem zapomnij o tym 1 przedmiocie, a zobaczysz zmianę!
Niby jedna, niewielka rzecz, a potrafi psuć relacje jak mało co... Nawet podczas zabawy z dzieckiem masz ją przy sobie? To błąd, za który płacisz już teraz, ale jego skutki zobaczysz w przyszłości.

O czym mowa? Pewnie domyślasz się, że chodzi o... smartfon. Niewielki przedmiot, który towarzyszy nam przez cały dzień, a często nie rozstajemy się z nim nawet kładąc się spać. Widok rodziców na placach zabaw wpatrzonych w smartfony jest bardzo częsty. Co chwilę zerkamy na ekran smartfona w restauracji, podczas spaceru, a także w domu.
Jak odbiera to dziecko? Co się dzieje, jeśli non stop scrollujesz internet w komórce, nawet wtedy, gdy się z nim bawisz? Być może wydaje ci się, że masz wystarczająco podzielną uwagę, jednak badania mówią coś innego. Okazuje się, że rodzice, którzy w obecności dzieci korzystają z telefonu są nieobecni i skłonni, by negatywnie reagować na ich zachowanie.
Z prostej przyczyny: kiedy sprawdzasz coś na smartfonie, dziecko rozprasza twoją uwagę. I choć w rzeczywistości jest na odwrót, to właśnie do niego kierujesz szorstkie słowa.
Zobacz także: 3 propozycje zabaw dla dzieci (i mam) przy których się nie zmęczysz
Być może pamiętasz kampanię, której celem było uświadomienie rodzicom, jak duży mur między nimi a dziećmi tworzy smartfon. Wymowne zdjęcie pokazywało, jak oddalamy się od siebie, gdy jesteśmy pochłonięci odpowiadaniem na maile, sms-y, sprawdzaniem newsów, scrollowaniem mediów społecznościowych. Wówczas najbliżsi, domownicy, schodzą na dalszy plan.
Kiedy jesteś zajęta telefonem dziecko wyczuwa, że nie interesuje cię to, co robi, o co pyta, prosi, czym się cieszy. Do mamy, która wciąż zerka na ekran telefonu, trudno się przytulić. Kiedy opiekując się małym dzieckiem wciąż jesteś zajęta smartfonem, wypowiadasz do niego mniej słów, a przecież rozwój mowy u maluszka nie może przebiegać prawidłowo, kiedy jego stały opiekun praktycznie się nie odzywa...
Co więcej, okazuje się, że rodzice, którzy wciąż korzystają ze smartfonów, także podczas zabawy z dzieckiem, irytują się znacznie częściej i mocniej, niż wtedy, gdy ich nie używają.
Polecamy: Bezpieczne dziecko w internecie - filtry i blokady rodzicielskie
Ciągłe korzystanie z telefonu i komputera może osłabić rodzinne więzi. Z czasem dzieci także przejmą nawyki rodziców, skąd krótka droga do uzależnień od internetu.
Źródło: Pediatrics.aappublications.org