Na czas zabawy z dzieckiem zapomnij o tym 1 przedmiocie, a zobaczysz zmianę!

2021-09-08 10:11

Niby jedna, niewielka rzecz, a potrafi psuć relacje jak mało co... Nawet podczas zabawy z dzieckiem masz ją przy sobie? To błąd, za który płacisz już teraz, ale jego skutki zobaczysz w przyszłości.

Zabawa z dzieckiem
Autor: Getty images Zabawa z dzieckiem - o czym pamiętać?

O czym mowa? Pewnie domyślasz się, że chodzi o... smartfon. Niewielki przedmiot, który towarzyszy nam przez cały dzień, a często nie rozstajemy się z nim nawet kładąc się spać. Widok rodziców na placach zabaw wpatrzonych w smartfony jest bardzo częsty. Co chwilę zerkamy na ekran smartfona w restauracji, podczas spaceru, a także w domu.

Jak odbiera to dziecko? Co się dzieje, jeśli non stop scrollujesz internet w komórce, nawet wtedy, gdy się z nim bawisz? Być może wydaje ci się, że masz wystarczająco podzielną uwagę, jednak badania mówią coś innego. Okazuje się, że rodzice, którzy w obecności dzieci korzystają z telefonu są nieobecni i skłonni, by negatywnie reagować na ich zachowanie.

Z prostej przyczyny: kiedy sprawdzasz coś na smartfonie, dziecko rozprasza twoją uwagę. I choć w rzeczywistości jest na odwrót, to właśnie do niego kierujesz szorstkie słowa.

Zobacz także: 3 propozycje zabaw dla dzieci (i mam) przy których się nie zmęczysz

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Być może pamiętasz kampanię, której celem było uświadomienie rodzicom, jak duży mur między nimi a dziećmi tworzy smartfon. Wymowne zdjęcie pokazywało, jak oddalamy się od siebie, gdy jesteśmy pochłonięci odpowiadaniem na maile, sms-y, sprawdzaniem newsów, scrollowaniem mediów społecznościowych. Wówczas najbliżsi, domownicy, schodzą na dalszy plan.

Kiedy jesteś zajęta telefonem dziecko wyczuwa, że nie interesuje cię to, co robi, o co pyta, prosi, czym się cieszy. Do mamy, która wciąż zerka na ekran telefonu, trudno się przytulić. Kiedy opiekując się małym dzieckiem wciąż jesteś zajęta smartfonem, wypowiadasz do niego mniej słów, a przecież rozwój mowy u maluszka nie może przebiegać prawidłowo, kiedy jego stały opiekun praktycznie się nie odzywa...

Co więcej, okazuje się, że rodzice, którzy wciąż korzystają ze smartfonów, także podczas zabawy z dzieckiem, irytują się znacznie częściej i mocniej, niż wtedy, gdy ich nie używają.

Polecamy: Bezpieczne dziecko w internecie - filtry i blokady rodzicielskie

Ciągłe korzystanie z telefonu i komputera może osłabić rodzinne więzi. Z czasem dzieci także przejmą nawyki rodziców, skąd krótka droga do uzależnień od internetu

Źródło: Pediatrics.aappublications.org

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza