Szczepienie dziecka z alergią

2020-02-05 9:29

Szczepienie dziecka z alergią nie dla wszystkich jest oczywiste. Pyłki, kurz, zanieczyszczenie powietrza – to przyczyny kataru i problemów skórnych. Gdy te objawy się nasilają, rodzice zastanawiają się, czy jest to powód do rezygnacji z zaszczepienia dziecka z alergią. Czy można szczepić dziecko z objawami alergii? 

Szczepienie dziecka z alergią
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Szczepionki są bezpieczne dla alergików
  2. Szczepienie dzieci z alergią
  3. Zanim zaszczepisz dziecko z alergią, poradź się lekarza

Szczepienie dziecka a alergią nie jest szkodliwe czy niewskazane. Profesor Andrzej Radzikowski, pediatra z wieloletnim doświadczeniem, nie ma wątpliwości: „Po pierwsze: można szczepić małego alergika, a po drugie: trzeba. Takie dzieci są bardziej skłonne do różnych zakażeń i w ich przypadku niektóre choroby przebiegają znacznie ciężej.

Na przykład ospa wietrzna u dziecka z nasilonym atopowym zapaleniem skóry może mieć przebieg wymagający hospitalizacji i to w szpitalu zakaźnym, co oczywiście stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia”.

Szczepionki są bezpieczne dla alergików

Szczepionki są jednymi z najlepiej przebadanych preparatów medycznych, sprawdzanych nie tylko przez producenta, ale również niezależne, państwowe instytuty badawcze, takie jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Dopiero po tym, kiedy zostanie sprawdzona każda partia szczepionek, trafiają one do ośrodków zdrowia, gdzie szczepi się zarówno małych, jak i dorosłych pacjentów. Dzięki szczepieniu mamy szansę uniknąć zarówno zachorowania, jak i powikłań związanych z przebyciem choroby.

Czytaj: Przeciwwskazania do szczepień - kiedy nie powinno się szczepić?

Sprawdź aktualny kalendarz szczepień ma 2020 rok

Szczepienie dzieci z alergią

Rodzice alergików nie powinni się również obawiać, że szczepienie może nasilić nieprzyjemne i groźne objawy, jakie towarzyszą chorobom alergicznym: „Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, iż szczepienie może nasilić alergię - wyjaśnia profesor Andrzej Radzikowski.

- A powiem nawet więcej: z punktu widzenia immunologii, pobudzenie limfocytów th1, z czym mamy do czynienia po podaniu szczepionki, powoduje supresję limfocytów th2, z którymi mamy do czynienia w przypadku alergii.”

Zanim zaszczepisz dziecko z alergią, poradź się lekarza

Zatroskani rodzice przed wizytą szczepienną szukają informacji w internecie, ale zamiast wierzyć w doktora Googla, najlepiej spytać lekarza lub szukać wiedzy na stronach, gdzie znajdują się wiarygodne informacje, na przykład www.szczepienia.info (portal Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny), www.szczepienia.gis.gov.pl oraz zaszczepsiewiedza.pl.

Lekarz, w trakcie wizyty, odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości rodzica, oraz podejmie decyzję o klasyfikacji dziecka do szczepienia. Bezwzględnym przeciwskazaniem do szczepienia, o czym zawsze należy poinformować lekarza, jest natomiast wystąpienie ostrej reakcji anafilaktycznej po szczepieniu w przeszłości. Jednak takie zdarzenia bywają niezwykle rzadkie.

Wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego o mniejszym nasileniu (na przykład ból w miejscu w wkłucia, rumień, opuchlizna czy swędząca wysypka), może dotyczyć zarówno dzieci alergicznych, jak i tych, które nie cierpią na tę przypadłość.

Statystyki jednoznacznie wskazują, że szczepienia pozwalają uniknąć zachorowania oraz powikłań związanych z chorobami zakaźnymi, a ciężkie NOP-y (niepożądane odczyny poszczepienne) występują niezwykle rzadko, o czym świadczą statystyki zbierane od 1996 roku przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny.

Nawet jeśli na 2111 zakwalifikowanych NOP-ów, stwierdzono 3 odczyny ciężkie, to stanowią one 0,1% wszystkich NOP-ów, zaś powikłania na przykład po odrze występują u 30% osób chorych. Szczepienie jest więc inwestycją w bezpieczną przyszłość dziecka, także alergicznego.

Czytaj: Powikłania po szczepieniu – kiedy mogą wystąpić?

Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

O akcji "Zaszczep się wiedzą"

"Zaszczep się wiedzą" to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl.

Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień.

Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza