Wszy u dziecka - jakie są objawy wszawicy i jak zwalczyć wesz ludzką

Wszy u dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Wszawica - jak stwierdzić, że dziecko ma wszy i jak się ich pozbyć

Wszy u dziecka to nie kwestia zaniedbań higieny ani długości włosów. Wesz ludzka może się pojawić na każdej głowie. Aby zobaczyć objawy wszawicy, wystarczy kontakt z zakażonymi włosami. Wszawicy nie powinno się wstydzić, ale trzeba zwalczyć gnidy. Co robić, gdy odkryjesz wszy we włosach dziecka?

Nie zawsze wszawica była powodem do wstydu. W epoce baroku uważano, że dobrze jest mieć kilka wszy na głowie, by… wypijały „zepsutą krew”. Nie dopuszczano jedynie do ich nadmiernego namnażania się. Dzisiaj jednak wiadomo, że obecność wszy we włosach może tylko zaszkodzić.

Wszawica częściej dotyka dzieci, bo to one nie zachowują między sobą dystansu – stykają się głowami podczas zabawy, śpią razem, pożyczają sobie gumki do włosów, szczotki czy czapki. Wszy mogą przejść na głowę podczas bezpośredniego kontaktu z włosami innej osoby, a także przedmiotami takimi jak grzebienie, ręczniki, szaliki. Dlatego w ramach profilaktyki dobrze jest kontrolować głowę dziecka co dwa tygodnie, a także po powrocie z kolonii czy obozu, oraz uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.

Na szczęście wszy tylko pełzają, nie skaczą ani nie latają (należą co prawda do podgromady owadów uskrzydlonych, ale stanowią podrząd owadów wtórnie bezskrzydłych). Bez pożywienia (na meblach czy w pościeli) przeżywają do 48 godzin. Warto wiedzieć, że gęstość czy długość włosów nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Pasożyty u dziecka - owsiki, glisa i inne>>

Dobrze wiedzieć

Trzy gatunki wszy ludzkiej

Wszy bytują tylko na ludziach, nie ma więc potrzeby przeglądania sierści psów i kotów. Nietypowe jest to, że ludzie są żywicielami aż dwóch gatunków wszy. Wesz ludzka (Pediculus humanus) bytuje na głowie i jest spokrewniona z wszą pasożytującą na szympansach, a wesz łonowa (Pthirus pubis) – z wszą gorylą.

Objwy wszawicy - jak wyglądają gnidy we włosach?

Niepokojącym sygnałem jest swędzenie głowy u dziecka i czerwone plamki na karku (jak po ugryzieniu komara) – ślady ugryzień wszy, które żywią się krwią. Jak rozpoznać wszy? Dorosłe mają wielkość ziaren sezamu (3–4 mm) i są przezroczyste, co utrudnia ich wykrycie. Gdy są najedzone, przyjmują kolor brunatny. Mają po 6 odnóży zakończonych haczykowatymi pazurami, którymi przyczepiają się do włosów. Żyją 2–3 miesiące, odżywiają się krwią do 4 razy dziennie. Gryzą skórę głowy i wstrzykują ślinę, która powoduje podrażnienie i swędzenie.

Wszy nie przenoszą chorób, ale wszawicy nie można lekceważyć. Jej konsekwencje to: krwawe wybroczyny, uszkodzenia skóry, uczulenie u dziecka, dermatozy, możliwość infekcji wskutek rozdrapywania ranek.

Jak pozbyć się kurzajki? Preparaty na kurzajki i domowe sposoby leczenia kurzajek

Wszawica czyli jak zwalczyć wszy?

Gdy odkryjesz wszy, nie wpadaj w panikę. Wszawica nie wynika ani z brudu, ani z biedy czy zaniedbania – może dotknąć każdego. Nie obarczaj dziecka winą za zakażenie się, nie miej do niego pretensji.

W aptece kup preparat zwalczający wszy. Są one dostępne bez recepty, mają postać szamponu, pianki lub płynu. Przeczytaj ulotkę i postępuj według zaleceń producenta. Uważaj, aby produkt nie miał styczności z resztą ciała, ma on bowiem silne toksyczne działanie. Dorosłe wszy powinny po takim zabiegu wyginąć, trzeba je tylko dokładnie wyczesać.

Trudniejsze będzie pozbycie się jaj, ponieważ preparaty na wszawicę nie zawsze na nie działają. Gnidy trzeba ściągać ręcznie gęstym grzebieniem lub rzadszym z kawałkami waty umieszczonymi między zębami. Pozostawienie gnid grozi nawrotem wszawicy. Obcięcie włosów na krótko nie jest konieczne, jedynie ułatwi usunięcie jaj. Kurację przeciw wszom trzeba powtórzyć po 7–8 dniach.

Dobrze wiedzieć

Jak odróżnić wszy od łupieżu?

Samice wszy składają perłowobiałe jaja (do 10 dziennie) blisko skóry głowy, zwykle nad karkiem i za uszami. Jaja za pomocą klejącej substancji przyczepiają się do włosów i trudno je usunąć. Martwe jaja, zwane gnidami, mają brązowy kolor, a puste jaja są białe i przypominają łupież. Z jaj po 8–10 dniach wykluwają się nimfy, po 10–12 dniach osiągają one dojrzałość i są gotowe do składania kolejnych jaj.

Wszawica - regularnie sprawdzaj, czy wszy nie pojawiają się we włosach

Potem należy co dzień przez 10 dni sprawdzać, czy nie ma nawrotów wszawicy, przeczesując włosy grzebieniem. Jeżeli znajdziesz jaja, zwróć uwagę, gdzie są umiejscowione. Wesz składa je tuż przy skórze, jeśli więc są od niej oddalone, są to martwe jaja, które pozostały po leczeniu.

Po każdej kontroli włosów grzebień trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem. Mycie włosów u dzieci nie zabija wszy, ponieważ mocno chwytają się one włosów i zamykają otwory, przez które oddychają, znajdujące się po bokach ciała. Koniecznie przejrzyj włosy pozostałych domowników.

 Atopowe zapalenie skóry u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie >>

Zapobieganie wszawicy u dzieci

Trzeba wyprać pościel, ręczniki, ubrania, narzuty, pluszowe zabawki w minimum 60° C. Co się da, wysusz w suszarce lub wyprasuj. Odkurz dokładnie całe mieszkanie, wytrzep dywany, wyparz szczotki i grzebienie. To, czego nie możesz wyprać ani umyć, włóż do plastikowego worka i schowaj na 2 tygodnie.

Gdy wszawica zaatakuje ciężarną lub karmiącą piersią, dziecko do lat 3, z alergią lub astmą bądź też gdy wszy pojawiają się w brwiach lub rzęsach, należy odwiedzić lekarza.

Ciemieniucha - jak szybko się jej pozbyć i co musisz o niej wiedzieć >>

Kurzajki u dziecka. Jak usunąć kurzajki na stopie i nie tylko?

Ekspert wyjaśnia, jakie choroby przenoszą kleszcze:

 

Kim jest dla Ciebie dziecko?
ekspert: dr Michał Kaniowski, lekarz z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2017-07-17 Publikacja: 2012-08-30
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.