Koniec "Rodzenia po ludzku"? Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Opieka okołoporodowa
fot.: thinkstockphotos.com

Fundacja "Rodzić po ludzku" i kobiety w całej Polsce długo walczyły o wprowadzenie standardów opieki okołoporodowej, które obowiązywałyby w całym kraju. Udało się to osiągnąć w 2012 roku, niestety w tym roku na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej wprowadzono zmiany w Ustawie o działalności leczniczej. Na mocy tych zmian cofnięto dotychczas obowiązujące standardy, a o obecnych będzie decydował personel szpitala, rady i towarzystwa lekarskie. Jak będzie teraz wyglądała opieka okołoporodowa?

Zmiany w ustawie o działalności leczniczej likwidujące standardy opieki okołoporodowej!

Aktualne standardy opieki okołoporodowej zostały wprowadzone w 2012 roku rozporządzeniem Ministra Zdrowia, prof. Zbigniewa Religii. Przestaną one jednak obowiązywać z końcem 2018 roku, ponieważ na wniosek Naczelnej Izby Lekarskiej, minister Konstanty Radziwiłł  w czerwcu 2016r. znowelizował ustawę o działalności leczniczej. "Standardy postępowania medycznego" zmieniono na "standardy organizacyjne opieki zdrowotnej", co w praktyce oznacza, że Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z wyznaczania powszechnie obowiązujących przepisów dotyczacych rodzenia.

Wygaszając standardy postępowania medycznego obowiązujące do tej pory na mocy rozporządzeń ministrów zdrowia, okazuje się, że w większości dotyczą one porodu (fizjologicznego, łgodzenia bólu i patlogii ciąży). Co więcej zmiana ta została wprodzadzona bez konsultacji nie tylko społecznych, ale również środowisk zajmujących się opieką okołoporodową. 

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Nie przegap

Na czym polegały standardy opieki okołoporodowej zgodne z zasadami "Rodzić po ludzku"?

Prace nad wprowadzeniem obecnych standardów trwały od 2007 r., a wprowadzono je w 2012 r. Ich celem było przestrzeganie praw pacjenta, prawo kobiety rodzącej do poszanowania prywatności i intymności oraz pełnej informacji na temat stanu zdrowia zarówno swojego, jak i dziecka. Kolejnymi ważnymi punktami okazały się kontakt matki z dzieckiem tuż po porodzie, wybór metody radzenia sobie z bólem porodowym, nacinanie krocza tylko, kiedy jest to konieczne oraz wybór pozycji podczas porodu. 

Blogerka SuperStyler pokazała zdjęcia z porodu! >>

"Dekalog Rodzić po ludzku"

1. Kobieta rodząca ma prawo do pełnej informacji, do życzliwej, serdecznej opieki oraz do szacunku ze strony personelu.
2. Kobieta ma prawo wyboru miejsca urodzenia dziecka.
3. Przyszli rodzice powinni mieć możliwość przygotowania się do porodu.
4. Kobieta ma prawo do swobody podczas porodu.
5. Kobieta musi wyrazić zgodę na środki i zabiegi stosowane podczas porodu.
6. Poród jest wydarzeniem intymnym.
7. Poród to wydarzenie rodzinne. Kobieta ma prawo do tego, by towarzyszył jej ktoś bliski.
8. Od pierwszych chwil po porodzie zdrowy noworodek powinien przebywać z matką.
9. Kobieta i dziecko mają prawo do kontaktu z rodziną.
10. "Rodzenie po ludzku" powinno być dostępne w ramach ubezpieczenia.

Standard opieki okołoporodowej. Tak powinien wyglądać poród! >>

Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Zdaniem fundacji "Rodzić po ludzku" likwidacja standardów postępowania medycznego: pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Dotychczas szpitale i oddziały położnicze starały się sprostać normom, co prowadziło do polepszenia sytuacji rodzących. Nowelizacja ustawy sprawia, że dotychczas wypracowane standardy nie tylko przestaną obowiązywać, ale wróci dawny stan rzeczy, kiedy kobiety były traktowane przedmiotowo i nie mały większego wpływu na przebieg porodu

Polecamy wideo: Koniec z tzw. Rodzeniem po ludzku

Aktualizacja: 2016-12-27 Publikacja: 2016-12-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.