Aktywne ferie bez komputera i smatfona – tak się naprawdę da

2022-01-14 12:16
Ferie bez komputera i smatfona
Autor: Getty images Aby ferie bez komputera mogły się udać, rodzic musi poświęcić swój czas dzieciom.

Ferie zimowe są wyczekiwaną przez uczniów dwutygodniową przerwą od szkolnych obowiązków. Czas ten dla wielu dzieci staje się okresem beztroskiego lenistwa przed komputerem, smartfonem czy telewizorem. Niestety brak aktywności w połączeniu z kalorycznymi przekąskami to prosty przepis na problemy zdrowotne dzieci i młodzieży.

Niech te ferie zimowe staną się dla odmiany okazją do aktywności i zastosowania zdrowej diety zamiast siedzenia przed komputerem i smartfonem! Brzmi dobrze, ale jak wdrożyć to w życie?

Przeczytaj: Ferie zimowe w mieście: 7 niebanalnych pomysłów

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

 Aktywne ferie dla dzieci i młodzieży w twoim mieście

Wiele samorządów na czas ferii zimowych przygotowuje półkolonie oraz zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży. Dzieciaki uczęszczające na spotkania w szkołach, domach kultury, obiektach sportowych mają okazję do rozwijania talentów sportowych, tanecznych i artystycznych. To doskonały sposób na zwiększenie ich poziomu aktywności na co dzień.

Ferie na sportowo to okazja do wypróbowania swoich sił w wielu dyscyplinach i doskonały moment, by zapoczątkować treningi na stałe. A może taneczne ferie w mieście? Zimą, gdy brakuje słońca, taniec może dostarczyć wiele endorfin poprawiających nastrój. Zapraszają nas również parki trampolin, ścianki wspinaczkowe i rolkowiska.

- Przy tych wszystkich możliwościach pamiętajmy, że dzieciaki zużywają mnóstwo energii podczas takich aktywności. By szybko uzupełnić siły, nie uciekajmy się do niezdrowych batonów czy chipsów. Zaopatrzmy naszego uczniaka w zdrowe bakaliowe batony, musy owocowe lub mieszankę orzechów. Dzięki temu nie zabraknie mu energii do zabawy — zaznacza Karolina Filipiak, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku i mama dwójki rozrabiaków.

Przeczytaj: Otyłość u dzieci, zespół metaboliczny: jak walczyć z nadwagą u dziecka?

Ferie na świeżym powietrzu

Jeśli dzieci mają to szczęście, że podczas ferii spadł śnieg i chwycił lekki mróz, powinny cieszyć się pogodą. Pod opieką osób dorosłych mogą korzystać z wielu miejskich atrakcji na świeżym powietrzu.

Ferie ze śniegiem

Co można robić w mieście podczas ferii, korzystając z terenów zewnętrznych? Wybierzcie się na miejskie lodowisko, rezygnując jednocześnie z niebezpiecznych, zamarzniętych tafli okolicznych jezior.

W miastach zimą pojawiają się modne atrakcje — jak parki świateł, tematycznie dostosowane do dziecięcych zainteresowań i prezentujące motywy z ulubionych baśni. Warto wybrać się również na sanki, korzystając z okolicznych górek. Można urządzić zawody w tworzeniu największego śniegowego bałwana lub bitwę na śnieżki.

Przeczytaj: Wybieramy sanki dla dziecka – sanki dla przedszkolaka i starszego dziecka [GALERIA]

Ferie w mieście, gdy nie ma śniegu

Zimowa aura bywa kapryśna, dlatego warto przygotować plan B na wypadek, gdyby śnieg nie spadł i mróz nie chwycił. W mieście jest wiele terenów zielonych, które umożliwiają aktywność niezależnie od pory roku. Gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera, warto pozwolić dziecku zahartować się na świeżym powietrzu podczas biegania lub gry w piłkę. Wspólne spacery, wizyty w zoo czy w lesie będą wyjątkowym czasem wypoczynku połączonym z aktywnością na zewnątrz. 

Zdrowe ferie w domu bez komputera i smartfona

Ferie można częściowo spędzić w domu, gdzie na dzieci też czekają atrakcje. Nie tylko smartfony, tablety i komputery. Dziecko w domu może rozwijać pasję i talent. Jakie są nasze propozycje? To:

  • wspólne gotowanie,
  • zajęcia ruchowe lub taneczne według własnego pomysłu lub z konsolą,
  • samodzielne układanie torów przeszkód i pokonywanie ich,
  • rysowanie, malowanie, wyklejanki z plasteliny,
  • tworzenie origami,
  • wieczorki czytelnicze.

Dla dziecka podczas ferii w domu bezcenna jest nasza obecność i wspólnie spędzany czas. Pokaż mu, że w domu nie trzeba się nudzić, spędzać czasu przed ekranem i zajadać się niezdrowymi, wysokokalorycznymi przekąskami.

- Ferie to wyśmienity czas, by odkrywać wspólnie nowe smaki w kuchni. W naszym domu królują wtedy zdrowe pizzerinki i samodzielnie dekorowane orzechami ciastka. Najważniejsze, by w dniach wolnych nie zapominać o regularnych posiłkach i uzupełnianiu płynów — nie robimy sobie przerwy od zdrowych nawyków żywieniowych! - zdradza ekspertka z ekocentrum Arkana Smaku.

Przeczytaj: Zajęcia dodatkowe dla dzieci: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Ekoedukacja w ferie, czyli przyjemne z pożytecznym

Ugotujcie razem coś zdrowego, zamiast podjadać chipsy, wybierzcie suszone owoce i orzechy, a gdy pojawi się nuda po wspólnych zabawach, zajmijcie się porządkami w szafie. Niech to będzie doskonała okazja do żartów i śmiechu. Przymierzanie ubrań, komponowanie z nich zabawnych stylizacji może być szansą na budowanie rodzinnej bliskości.

Chcecie być bardziej eko? Wystawcie nienoszone już ubrania w serwisie sprzedażowym. Niech ktoś skorzysta z wyprodukowanej już odzieży, zamiast kupować nową! Nastolatki chętnie wystawiają ubrania i kupują w sieci. Warto wprowadzić je w ten świat stopniowo i bezpiecznie pod okiem dorosłego.

To dobra okazja, by pozbyć się innych niepotrzebnych przedmiotów — książek, zabawek czy nieużywanego sprzętu. Istnieje wiele grup w mediach społecznościowych, gdzie można wymieniać się takimi przedmiotami bez żadnych opłat.

To jak? Gotowi na ferie?

Przeczytaj także: Dodatkowe 500 zł również na ferie i wakacje 2022 - czy złożyłaś wniosek?

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza