Bajki o zwierzętach do słuchania i oglądania. Czy twoje dziecko już je zna?

2022-12-13 16:51

Bajki o zwierzętach tworzone były od wieków, ale nie zawsze z myślą o dzieciach. Uczyły i bawiły, pokazując ludzkie przywary, kończąc się zawsze cennym morałem. Bajki o zwierzętach powstają także dziś i są ulubionymi opowieściami naszych dzieci, które mogą je słuchać i oglądać w nieskończoność. Oto najpopularniejsze bajki o zwierzętach, po które warto sięgnąć.

dziewczynka czytająca ksiażkę
Autor: Getty images Bajki o zwierzętach do słuchania i oglądania. Czy twoje dziecko już je zna?

Najsłynniejsze bajki o zwierzętach powstały jeszcze w starożytności i wcale nie były przeznaczone dla dzieci. Grecki bajkopisarz Ezop stworzył je z myślą o dorosłych, a pod postaciami i zachowaniami zwierząt ukrył ludzkie cechy: zazdrość, chciwość, ale i pozytywne cechy, jak wytrwałość czy uczciwość.

Po nich powstały tysiące bajek dla dzieci, których bohaterami były psy, koty czy ptaki, a nawet ryby. Czy znasz je wszystkie?

Spis treści

  1. Bajki o zwierzętach dla dorosłych
  2. Klasyczne bajki o zwierzęcych bohaterach
  3. Telewizyjne bajki o zwierzętach
  4. Nemo, król Julian i mamut Manfred
Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Bajki o zwierzętach dla dorosłych

Bajki o zwierzętach Ezopa były chętnie naśladowane przez późniejszych pisarzy: ich bardziej współczesną wersję stworzył Jean de La Fontaine, ze starożytnego twórcy chętnie czerpał również Polak - Ignacy Krasicki. Najpopularniejsze bajki Ezopa to np. "Żółw i zając", opowiadająca o wyścigu szybkiego szaraka z powolnym, ale mądrym żółwiem i wysławiająca cierpliwości i konsekwencje w dążeniu do celu.

Gdy zając po kilku metrach biegu spostrzegł, że jego rywal jest daleko w tyle, zaczął skubać kapustę. Tak zajął się posiłkiem, że nie zauważył nawet, kiedy powolny, ale cierpliwy żółw dotarł do mety. 

Z kolei "Kruk i lis" Krasickiego to bajka opowiadająca o sprycie i pysze. Kruk, szczęśliwy posiadacz sera, połechtany komplementami lisa, zaczął chwalić się swoim wyglądem. Gdy za namową lisa postanowił też zaprezentować swój wspaniały głos, otworzył dziób, a ser wypadł z niego prosto w łapy lisa.

Chociaż bajki Ezopa i naśladujących go twórców były przeznaczone dla dorosłych, to powstało wiele ich wersji stworzonych dla młodszych czytelników. Można je dostać w księgarniach a nawet obejrzeć w interwencie w postaci animowanych filmów. 

Czytaj również: Bajki dla dziewczynek - 5 wartościowych bajek dla dziewczynek na You Tube

Bajki świąteczne: top 10 najlepszych bajek na święta

Klasyczne bajki o zwierzęcych bohaterach

Po zwierzęcych bohaterów sięgali chętnie również dziecięcy bajkopisarze, wśród nich chyba najsłynniejszy Hans Christian Andersem, Charles Perrault czy Jan Brzechwa. Ten pierwszy stworzył wiele wspaniałych baśni, ukazujących świat zwierząt: "Brzydkie kaczątko", "Ślimak i krzak róży", "Dzikie łabędzie", "Ropucha".

To ulubione opowieści kolejnych pokoleń dzieci, które wzruszają się losem wyśmiewanej szaroburej kaczuszki, która niepodziewanie zamienia się w pięknego, śnieżnobiałego łabędzie czy losem dziewczynki, która uratowała od zaklęcia swoich braci zamienionych przez czarownicę w dzikie łabędzie. „Dzikie łabędzie” to baśń z przesłaniem, mówiąca o miłości, poświęceniu dla swoich bliskich. 

Telewizyjne bajki o zwierzętach

Niezwykle popularne wśród dzieci są animowane bajki o zwierzętach. Świnki, niedźwiadki, żółwie i inne to ulubione postaci krótkich bajek, które są ekranizacjami książek dla dzieci lub powstają specjalnie na potrzeby telewizji przy udziale autorów dla dzieci, psychologów i pedagogów, aby swoimi treściami wspomagać rozwój dziecka i kształtować cechy jego charakteru. 

Najbardziej znane i lubiane bajki o zwierzętach to np. "Franklin", "Świnka Peppa" czy "Psi patrol". Ich bohaterami są sympatyczne zwierzątka oraz ich rodziny i przyjaciele. Każda bajka opowiada jakieś pouczające historie, z których dzieci mogą wyciągnąć coś dla siebie. Pokazując perypetie małych zwierzątek, podpowiadają, jak zachować się w podobnych sytuacjach, np. gdy malec boi się iść do przedszkola lub gdy niechcący zgubi rzecz nienależącą do niego.

Nemo, król Julian i mamut Manfred

Osobną, ogromną grupę bajek o zwierzętach stanowią pełnometrażowe animacje wytwórni Disney'a czy Pixar'a. „Zwierzogród”, "Zakochany kundel", "101 dalmatyńczyków", "Gdzie jest Nemo", "Epoka lodowcowa", "Madagaskar", "Król lew", "Ratatuj" - to bajki dla dzieci, oglądane z równa chęcią przez młodzież i dorosłych. Premiera każdego z tych filmów gromadziła w kinach rzesze widzów, a płyty CD rozchodziły się jak świeże bułeczki. Wiele tytułów trafiło na listy evergreenowych pozycji najpopularniejszych platform filmowych, jak Netflix czy HBO. 

Te filmowe bajki o zwierzętach nie tylko zachwycają technologią i genialną, nagradzaną Oscarami animacją, ale również wartościowa treścią, zabawnymi dialogami i sountrackami, które niemal w każdym przypadku natychmiast stały się klasyką z gatunku muzyki filmowej. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza