Mądre zabawki dla dwulatka. Pomysł na prezent dla 2-letniego chłopca i 2-letniej dziewczynki

2023-08-23 14:34

Zabawki dla dwulatka powinny być dobierane bardzo starannie, by wspierały rozwój malucha, kształtowały jego zdolności manualne i wspomagały myślenie logiczne. Jakie zabawki dla 2-letniej dziewczynki i 2-letniego chłopca będą najlepsze?

Jakie zabawki dla dwulatka? Pomysł na prezent dla dwuletniego dziecka
Autor: Getty images Jakie zabawki dla dwulatka? Pomysł na prezent dla dwuletniego dziecka

Spis treści

  1. Jak wybierać zabawki dla 2-latka?
  2. Jaki wpływ na dziecko mają wspólne zabawy z rodzicami?
  3. Rozwój dziecka w wieku dwóch lat
  4. Najpopularniejsze zabawki dla 2-latka
  5. Zabawki edukacyjne dla 2-latka
  6. Zabawki dla 2-letniej dziewczynki
  7. Zabawki dla 2-letniego chłopca

Jak wybierać zabawki dla 2-latka?

Dziecko w wieku dwóch lat bawi się bardziej świadomie niż niemowlak, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich zabawek. Pozwalają one na świetną zabawę, wpływając jednocześnie na rozwój dziecka zarówno intelektualny, jak i rozwój ruchowy. Nie zawsze kolorowe zabawki, które widzimy w reklamach telewizyjnych są wskazane dla dwulatka czy mu niezbędne.

Często dzieci chcą je mieć w swojej kolekcji, zapewniając, że będą się nimi bawić, ale gdy tylko pojawią się w domu szybko wędrują w kąt, a my mamy poczucie źle wydanych pieniędzy. Warto przemyśleć zakupy, wybierając np. proste gry, które sprawiają wiele frajdy, szczególnie jeśli mogą wziąć w nich udział również rodzice.

Zobacz: Prezent dla rocznego dziecka. Pomysły na prezent dla roczniaka

Jaki wpływ na dziecko mają wspólne zabawy z rodzicami?

Dzieci dwuletnie bardzo chętnie biorą udział we wszelkich zabawach, w których uczestniczą rodzice. I wcale nie muszą to być zabawy drogimi przedmiotami z reklam. Nawet codzienne czynności mogą być formą zabawy, która będzie jednocześnie pożyteczna: dzieci uwielbiają naśladować dorosłych.

Wystarczy zaangażować dziecko do pomocy przy gotowaniu czy sprzątaniu. Maluch chętnie się zgodzi, poczuje się pełnowartościowym partnerem do współpracy, a dodatkową korzyścią będzie wspólnie spędzony czas.

Warto zdawać sobie sprawę, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka ma czas spędzony z rodzicami. Nie tylko pozwala on na zacieśnianie więzi, ale buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, a poza tym to rodzice odkrywają przed dzieckiem nowe zabawy.

Wręczając maluchowi zabawkę, będzie się nią bawił na swój sposób, ale warto zaprezentować mu wszystkie możliwości oraz funkcje, jakie posiada i poświęcić kilka chwil na wspólną zabawę.

Duża część rodziców przyznaje, że ich dzieci mają za dużo zabawek, a jednocześnie często się nudzą. Jeśli zaangażujemy się w zabawę z dzieckiem i pokażemy jak się bawić, problem nudy nie będzie pojawiał się zbyt często.

Polecamy: Prezent dla trzylatka: co kupić w prezencie trzylatkowi?

Rozwój dziecka w wieku dwóch lat

Dziecko w wieku dwóch lat jest już dosyć samodzielne. Potrafi pić sprawnie z kubka, jeść sztućcami, ubierać się z pomocą rodzica lub bez niej czy myć samodzielnie ręce, oczywiście pod kontrolą opiekuna.

Dwulatek coraz więcej mówi i rozumie, a rysowanie i dopasowywanie kształtów to jego ulubiona zabawa. Samodzielne chodzenie nie sprawia mu już frajdy, ale za to bieganie i skakanie - to czynności, które wykonuje przy każdej możliwej okazji.

Biorąc pod uwagę rozwój dwuletniego dziecka powinniśmy dopasowywać zabawki pod kątem poszerzania zdolności manualnych, ruchowych, muzycznych, rozwijających wyobraźnię czy uczących logicznego myślenia.

Czytaj równieżPomysły na prezent dla dziewczynek

Pomysły na prezent dla chłopców

M jak mama - Pierwsza książeczka dla dziecka

Najpopularniejsze zabawki dla 2-latka

Zabawek dla dwulatków na rynku jest cała masa. Wszystkie one sprawdzą się w roli prezentu. Idealne zabawki dla dwulatka to kredki, farby, plastelina, puzzle, huśtawki, klocki do budowania, domek dla lalek, przedmioty przypominające sprzęty domowe czy warsztatowe dla chłopców, książeczki z naklejkami oraz przybory do piasku.

Niezmiennie numerem jeden wśród zabawek dla dwulatków są jeździki, które teoretycznie przewidziane są od 1. roku życia, ale to dwulatki zrobią z nich największy użytek.

Kolejną ponadczasową zabawką są klocki Lego. Dla dzieci do 5. roku życia przewidziane są Lego Duplo. Do podstawowego zestawu możemy dokupić kolejne, biorąc pod uwagę upodobania naszego dziecka.

Zabawki edukacyjne dla 2-latka

Dwuletnie dziecko chętnie sięga po zabawki edukacyjne, które uczą go różnych rzeczy. Misie, które liczą, uczą kolorów i śpiewają piosenki; sortery, które świecą się, gdy dziecko prawidłowo dopasuje kształt klocka; plastikowe zabawki, które wydają dźwięki lub umożliwiają nagrywanie własnego głosu dziecka to tylko niektóre z propozycji, które warto kupić dwuletniemu dziecku. Takie przedmioty rozwijają malucha, poszerzają jego zasób słów, uczą go wiedzy o świecie (np. nazw kolorów, dni tygodnia itp.)

Zabawki dla 2-letniej dziewczynki

Dwuletnie dziewczynki chętnie bawią się zabawkami, dzięki którym mogą naśladować swoich rodziców. To jest czas na zakup lalek czy misiów, które mała dziewczynka będzie karmiła, przewijała, tuliła czy kładła spać. To też dobry moment na zakup wszelkich akcesoriów kuchennych czy przedmiotów znanych dziecku z codziennego użytku.

Nie można również zapomnieć o najukochańszej lalce "bobasie", którą małe dziewczynki wprost uwielbiają. Lalka rozwija empatię i zdolności interpersonalne. Maluchy, bawiąc się lalkami, uczą się opieki, współpracy i rozumienia potrzeb innych. To wbrew pozorom także zabawa rozwijająca kreatywność i pobudzająca wyobraźnię. Dzieci bowiem tworzą własne historie.

lalka Baby born
Autor: Archiwum prywatne Kultowa lalka "bobas" Baby Born od MGA Entertainment Poland, która od 30 lat króluje na sklepowych półkach.

Do popularnych zabawek, pobudzających wyobraźnię i kreatywność należą też farby do malowania dłońmi oraz ciastolina. Dla dziewczynek prawdziwym hitem niezmiennie od lat są wózki dla lalek. Kiedyś hitem były kolorowe wózki, aktualnie modne są również wózki dla lalek z wikliny lub drewniane.

Zabawki dla 2-letniego chłopca

Dla chłopców idealnie sprawdzą się miniwarsztaty, zestawy małego mechanika czy pojazdy takie jak: wozy strażackie, ciężarówki, dźwigi. Idealnym prezentem dla każdego dwulatka będą również wszelkie zabawki, które trzeba ciągnąć na sznurku lub wózki z klockami do pchania.

Mali chłopcy chętnie bawią się klockami, z których budują proste budowle, a także zestawami zawierającymi małe samochodziki, pasujące do rączki dziecka. Dobrym wyborem jest również zakup rozkładanych torów, po których mogą jeździć pociągi; tablicy do rysowania kredą czy zabawkowego garażu dla samochodów.