Krainy Świętego Mikołaja już działają pełną parą. Sprawdzamy, czy są warte swojej ceny

2023-12-07 14:03

Wioski i Krainy Świętego Mikołaja to miejsca, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. Maluchy mogą jednak nie tylko zobaczyć Świętego Mikołaja, ale wziąć udział w wielu przygotowanych atrakcjach. Opinie o tych miejscach są jednak mocno podzielone, a ceny mogą odstraszać. Sprawdzamy, czy Krainy Świętego Mikołaja są warte swojej ceny.

Krainy Świętego Mikołaja
Autor: Screen/Instagram/@odnalezionydomswietegomikolaja/Archiwum prywatne Krainy Świętego Mikołaja już działają pełną parą. Sprawdzamy, czy są warte swojej ceny

Każde dziecko marzy, aby znaleźć się w domu Świętego Mikołaja. Krainie, gdzie Mikołaj otwiera listy od dzieci, elfy przygotowują prezenty, a renifery nie mogą się już doczekać rozwożenia upominków w tę wyjątkową noc w roku. Odwiedzenie Świętego Mikołaja w jego rodzimej Laponii nie dla wszystkich jest jednak możliwe.

Chcąc poczuć świąteczny klimat, wiele rodzin wybiera się do Krain Świętego Mikołaja, gdzie ich pociechy mogą skorzystać z wielu atrakcji i zobaczyć Mikołaja na własne oczy, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Krainy Świętego Mikołaja w Polsce różnią się między sobą. W każdej chodzi jednak o to, aby spędzić ten czas wyjątkowo, w przyjaznej i ciepłej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.

Opinie takich obiektów jednak bardzo różnią się między sobą. Które miejsca w Świątecznej aranżacji są najwyżej oceniane przez rodziny z dziećmi? Sprawdzamy, co oferują Krainy Świętego Mikołaja, jak wyglądają i czy są warte swojej ceny.  

Zobacz także: „Czy Mikołaj istnieje?”. Zamiast panikować, wypróbuj trik psychologów

Spis treści

 1. Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii — atrakcje
 2. Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja 
 3. Wielka Fabryka Elfów
 4. Jura Park Bałtów – Wioska Świętego Mikołaja
 5. Czy warto odwiedzić Świętego Mikołaja?
Świętokrzyskie. Parada Mikołajów i odpalenie światełek na choince w Kielcach

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii — atrakcje

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii to kompleks na Mazurach, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć prawdziwe króliki, mini koniki, wziąć udział w zgadywankach, pobawić się w sali zabaw i pomalować własnoręcznie szklaną bombkę, którą zabiorą do domu.

Wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja w Mazurolandii trwa dwie i pół godziny. To urokliwe drewniane domki, oświetlone przez lampki choinkowe. Wewnątrz Mikołaj na dużym fotelu opowiada o tradycjach Bożego Narodzenia, o dobrych i złych uczynkach, a na koniec wręcza Certyfikat „Pomocnika Świętego Mikołaja”.

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii – ceny biletów

Jak czytamy na stronie mazurolandia.pl Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii jest czynna dla osób indywidualnych w dniach 9, 10 oraz 16 i 17 grudnia.

Chcąc wziąć udział w spotkaniu ze Świętym Mikołajem, należy dokonać telefonicznej rezerwacji i opłacić bilet wstępu za każdą osobę.

Koszt biletu do Wioski Świętego Mikołaja w Mazurolandii to 40 zł od osoby. Parking dostępny jest bezpłatnie.

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii – opinie internautów

Sama Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii jest bardzo wysoko oceniana, ale ma niewiele opinii. Cały kompleks Mazurolandii został oceniony przez internautów na 3,7 gwiazdek według informacji na google.com. Część osób przyznała, że obiekt jest dość zaniedbany, ale ma duży potencjał.

„Bardzo fajne miejsce, szczególnie dla dzieci. Bardzo dużo stref zabaw, no i króliczki” – napisał internauta.

„Mydło i powidło w sosie pełnym kiczu. Ale mimo wszystko miejsce ciekawe, zdecydowanie dla rodzin z mniejszymi dziećmi” – przyznał inny.

„Byliśmy w wiosce świętego Mikołaja. Dzieciom bardzo się podobało. Mikołaj super, Pani elf również, ładny wystrój.” – dodała kolejna.

Czytaj także: Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Przykład i gotowy szablon listu [WZÓR]

Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja 

Niezwykle urokliwe miejsce pod Warszawą ze scenerią do stworzenia magicznych świątecznych zdjęć. Swoją drogą mogą one być doskonałym pomysłem na prezent dla dziadków lub pamiątką na odnalezienie domu Świętego Mikołaja w swojej okolicy.

Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja oferuje zwiedzanie klimatycznych pomieszczeń Mikołaja i Mikołajowej, wizytę w pracowni Elfów, labirynt zagadkowy, zjeżdżalnię Mikołaja, pocztę Świętego Mikołaja, a nawet świąteczną budkę telefoniczną.

Co prawda, próżno tu szukać reniferów, ale za to są alpaki, które można podziwiać w weekendy w wyznaczonych godzinach.

Część przygotowanych atrakcji w Odnalezionym Domu Świętego Mikołaja jest wewnątrz pomieszczeń, ale część także na zewnątrz. Warto zatem ubrać się ciepło.

Z pewnością dbałość o szczegóły i magiczną, świąteczną atmosferę w tym miejscu jest na bardzo wysokim poziomie.

Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja – ceny biletów

Z informacji podanej na profilu na Instagramie @odnalezionydomswietegomikolaja bilet wstępu kosztuje 49 zł od osoby. Dzieci do lat 3 płacą 39 zł.

Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja – opinie

Jak czytamy na google.com obiekt został oceniony na 3,8 gwiazdek. Rodziny z dziećmi zazwyczaj bardzo wysoko oceniają Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja. Podkreślają, że jest to urokliwe miejsce, w którym można się na chwilę zatrzymać.

„Świątecznie magiczne miejsce z klimatem, pięknymi dekoracjami i atrakcjami. Wspaniali właściciele. Polecam wybrać się z dziećmi, aby móc na chwile się zatrzymać” – przyznała internautka.

„Wystrój zachwyca . Dziecko zachwycone zwierzątkami, elfami i Świętym Mikołajem” – dodała inna.

„Bardzo serdecznie polecamy! Cudowne, magiczne miejsce z genialną organizacją" - wyznała kolejna.

Wśród opinii internautów nie brakuje jednak takich, które oceniły to miejsce na 1-2 gwiazdki. Dla wielu osób obiekt jest niewielki, a ludzi zbyt dużo. Niektórzy sugerowali także, że przy tak niewielkiej ilości atrakcji, ceny są zdecydowanie za duże.

Ze względu na zainteresowanie tym miejscem, niektóre rodziny z małymi dziećmi rezygnowały ze stania w długiej kolejce do Mikołaja. Według nich ilość biletów w ciągu dnia powinna być ograniczona, aby każdy, kto zapłaci za bilet, mógł skorzystać z atrakcji bez tłumów, ścisku i kolejek.

„Jedyny minus: za dużo ludzi” – napisał internauta.

„Będzie krótko. Drogo i ciasno. Dwie gwiazdki jedynie za alpaki w świątecznych przybraniach” – ocenił inny.

„Jak za tą cenę biletów nie ma tam nic wartego uwagi, a 4 alpaki to trochę za mało. Kolejka do Mikołaja się nie kończyła. Zakładam, że większość dzieci jak i moje wcale go nie zobaczyły. Wiedząc, jakie jest zainteresowanie tym obiektem oraz ruch uważam, że powinno być to zupełnie inaczej zaplanowane, a świętych Mikołajów co najmniej 3. Lub ograniczona liczba wejść i biletów” – przyznał kolejny.

Wielka Fabryka Elfów

Wielka Fabryka Elfów działa w kilku miastach na terenie Polski. Możemy do niej zawitać w Gdańsku, w Warszawie, w Katowicach, w Poznaniu, a także w Jagatówce.

We wszystkich miejscach można poczuć niezwykłą atmosferę świąt, wziąć udział w niespotykanych nigdzie indziej występach Elfów, pomóc im w ratowaniu Świąt Bożego Narodzenia, przekonać się czym jest współpraca, a także spotkać Świętego Mikołaja.

Wielka Fabryka Elfów to miejsce, gdzie na każdym kroku czeka coś innego. Zadania ruchowe, zagadki logiczne, zadania edukacyjne, przygotowywanie pierników i gry zręcznościowe to wszystko to, co uwielbiają mali i duzi.

Wielka Fabryka Elfów — ceny biletów

Jak patrzymy na stronie wielkafabrykaelfow.pl cena biletu różni się w zależności od miasta. W Warszawie i w Gdańsku za bilet zapłacimy 67,00 zł. Ceny biletów w Katowicach i w Poznaniu wynoszą 61,00 zł, a w Jagatowie 55,00 zł.

Bilet wstępu upoważnia do udziału w wydarzeniu 1 dziecko oraz 1 opiekuna. Warto jednak podkreślić, że dodatkowy opiekun płaci połowę tej ceny. Opcja ta nie jest jednak możliwa do kupienia online. Dodatkowy bilet kupimy na miejscu.

Czas zabawy, jaki jest przewidziany, to około 2h.

Wielka Fabryka Elfów – opinie

Wielka Fabryka Elfów została oceniona na 4,2 gwiazdki według google.com. Rodziny z dziećmi zazwyczaj wysoko oceniały to miejsce. Przyznawali, że obiekt ma niezwykłą atmosferę, a zaangażowanie elfów w zabawę jest bardzo duże.

„Super miejsce w bardzo świątecznym klimacie. Świetne dla dzieciaków, elfy bardzo zaradne i zaangażowane zapewniają dzieciom zabawę. Szczególnie elf Bambi, który, wspomagał i nawigował dzieciaki w podróży do Świętego Mikołaja” – napisała internautka.

„Elfy doskonale się odnajdują w swoich rolach zwłaszcza Goferek :-) czas trwania to około 1,5 h godziny i jest wypełniony atrakcjami i ciekawymi zadaniami” – dodała kolejna.

„Idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną, elfy uśmiechnięte, zaangażowane, Mikołaj, który ma świetne podejście do dzieci, masa niespodzianek i co najważniejsze uśmiech dzieci na twarzy!” – wyznała inna.

Nie brakowało jednak ocen negatywnych. Dużym minusem był brak podziału na grupy wiekowe. 3-latki potrzebowały dużej pomocy opiekunów, a będące w tej samej grupie 10-latki, błyskawicznie rozwiązywały zadania.

Na minus przemawiał także ograniczony czas korzystania z każdej atrakcji, nieodpowiednie oznaczenie obiektu, przez co wiele osób się gubiło.

„Są pewne minusy, jak chociażby brak podziału na grupy wiekowe, co stanowi jednak pewien problem, czy też "napięty" harmonogram korzystania z poszczególnych "atrakcji", ale ogólnie może być” – ocenił internauta.

„Brak oznaczeń na zewnątrz obiektu i na parkingu, można się zgubić. Całkowitym nieporozumieniem jest deklarowany przez organizatora przedział wiekowy grupy docelowej: 3-10 lat. Nie wiem, co można tam robić z 3-latkiem, renifery były za duże dla naszych pięciolatków, niektóre zadania wymagały znajomości cyfr lub umiejętności czytania. W naszej grupie kilkoro starszych dzieci miało zdecydowaną przewagę w rozwiązywaniu zagadek. Mniej przebojowe lub młodsze dzieci potrzebują dużego zaangażowania opiekunów. W środku jest ciepło, radziłabym wziąć lekkie buty na zmianę, bo w zimowych zdecydowanie za gorąco” – radziła inna.

Czytaj także: "A potem zdziwienie, że dziecko się boi Mikołaja". Psycholog ostrzega: nie mów tego maluchowi

Wielka Fabryka Elfów Warszawa
Autor: Archiwum prywatne Wielka Fabryka Elfów w Warszawie

Czytaj także: Dzieci urodzone w grudniu to szczęściarze. Według nauki mają "lepsze" życie

Jura Park Bałtów – Wioska Świętego Mikołaja

Miejsce tak często i chętnie odwiedzane w okresie letnim. Przyciągające dzieci z całej Polski, niebywałymi modelami prehistorycznych dinozaurów. Miejsce, które nie gaśnie w okresie zimowym. Wręcz przeciwnie, to tu zapalają się miliony światełek, które oświetlają drogę do Wioski Świętego Mikołaja.

Jura Park w Bałtowie w okresie zimowym otwiera się na nieco inny klimat. Świąteczny klimat, gdzie dzieci wraz z rodzicami mogą odwiedzić urokliwą chatę Świętego Mikołaja, poczuć bajkowy klimat i skosztować gorącej czekolady z piankami oraz pierników.

To jednak nie wszystko. Jura Park w Bałtowie oferuje również atrakcje w Osadzie Elfów. To właśnie tu elfy przygotowują zabawki i dekoracje. Pracowite elfy malują i sklejają w swojej głównej pracowni, a pomóc im może każde dziecko, które odwiedza to miejsce.

Na terenie obiektu znajduje się także naturalne kryte lodowisko o powierzchni 900 m2, szopka świąteczna w Zwierzyńcu Dolnym i karuzela wiedeńska, którą wielu z nas kojarzy z bajek i filmów.

Jura Park Wioska Świętego Mikołaja – ceny biletów

Zgodnie z informacjami podanymi na juraparkbaltow.pl Pakiet Bajkowa Zima normalny i ulgowy kosztuje 69 zł. Dzieci do 2. roku życia płacą 1 zł.

W ramach biletu można skorzystać z takich atrakcji jak:

 • Wioska Świętego Mikołaja,
 • Bajkowej Krainy Lodu,
 • Zimowego Kina,
 • Szopki ze zwierzętami,
 • Karuzeli Wiedeńskiej,
 • JuraPark.

Dodatkowo możemy dokupić zestaw prezentowy dla dziecka. W zależności od rodzaju koszt zestawu prezentowego waha się od 69 zł do 159 zł.

Jura Park Bałtów – Opinie internautów

Kompleks Jura Park w Bałtowie został dość wysoko oceniony przez internautów, bo na 4,6 gwiazdek. Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie otrzymała do tej pory 4,3 gwiazdek.

Według rodziców z dziećmi jest to niezwykle magiczne miejsce zarówno dla małych, jak i dla dużych. Wiele osób było zadowolonych ze spędzonego tam weekendu.

„Super spędzony weekend z rodzinką, pani Elf Karolina bardzo miło przywitała nas w wiosce elfów i zaproponowała wiele fajnych atrakcji dla dzieci” – napisała internautka.

„Wspaniałe miejsce. Wyjątkowy klimat świąt wyczuwalny na każdym kroku. Warto odwiedzić z dziećmi” – dodała inna.

„Ciekawa opcja spędzenia czasu w świątecznej atmosferze z wieloma tematycznymi atrakcjami. Sporo nastrojowych światełek rozjaśnia krótki dzień i uprzyjemnia spacer po tej okolicy. Niektóre miejsca są mniej oświetlone. Miłe uzupełnienie pobytu w Bałtowie” – poinformowała kolejna.

„Nowa Chata Mikołaja jest magicznym miejscem, idealnym dla starszych i młodszych. Już od samego wejścia witają z cudownymi uśmiechami Panie Elfiki. W kawiarence można odpocząć, wypić czekoladę/coś ciepłego, a dzieciaki spędzają czas z Mikołajem i Śnieżynką. Poza tym wszystkim w Chacie Mikołaja kolejne urocze Panie Elfiki przeprowadzają z dziećmi warsztaty z dekorowania pierniczków i malowania aniołków” – zachęcała następna.

„Po rozbudowie jest to najlepsza wioska, jaką widziałem do tej pory” – przyznał jeden z internautów.

Jak wszędzie również tu nie zabrakło negatywnych komentarzy. Część osób zwracała uwagę, że bilet ulgowy kosztuje tyle samo, co normalny, a droga do chaty Świętego Mikołaja jest zaśnieżona i oblodzona.

„Płaci się za bilety ulgowe jak za dorosłych, co jest nazwane rzekomym ulgowym biletem w promocji dla wszystkich, w czym zawiera się głównie oglądanie porozwieszanych na różnych obiektach światełek świątecznych oraz za chodzenie po terenie, który jest mocno zaśnieżony i oblodzony. Można się przewrócić, czego osobiście dziś doświadczyłam, Elfy nawet nie dają dzieciom żadnych łakoci na przywitanie. Jeden sprawdza opaski, drugi siedzi w tzw. Wiosce Elfów, która składa się ostatecznie z dwóch elfów, gdzie o zadeklarowanej przez nich gorącej czekoladzie i ciastku można pomarzyć” – żaliła się internautka, która odwiedziła obiekt 4 dni temu.

Zdarzały się osoby, które nie oceniły pobytu na 5 gwiazdek, ale pomimo minusów były zadowolone z zaangażowania elfów i samego Mikołaja.

„Otwarte od 11-19 o godzinie 15:30 w pół mroku nic nie świeci. Po 16 w końcu coś się zaświeciło, cześć z obiektów nadal nie świeciła. W osadzie elfów Pani zapewniła nas, że dziecko będzie pod opieką elfów i powinno się dobrze bawić. W chacie elfów była jedna Pani, miło przywitała widać, że starała się spełniać swoją rolę. Jednak jedna osoba na kilkoro dzieci to za mało. Nie do końca było czym zająć dziecko. Mikołaj super, Pani przed chatą Mikołaja, super sympatyczna. Generalnie kompleks jest naprawdę mega” – przyznała internautka.

Czy warto odwiedzić Świętego Mikołaja?

Wioski, Domy i Krainy Świętego Mikołaja to miejsca, gdzie rodziny z dziećmi mogą poczuć wyjątkową magię jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Czy są warte swojej ceny?

Parki Rozrywki w całej Polsce to duży wydatek dla rodzin z dziećmi, szczególnie dla tych wielodzietnych. Nie mniej każdego roku wielu rodziców stara się skorzystać z atrakcji, chociażby jednego takiego obiektu. Wioski i Krainy Świętego Mikołaja powinny znaleźć się na tej liście. Ich wybór warto oprzeć na atrakcjach, na których najbardziej nam zależy.

Znacie inne miejsca, gdzie dzieci mogą odwiedzić Świętego Mikołaja?

Czytaj również: Dzisiejsze dzieci by się przestraszyły. Zdjęcia z Mikołajami z przeszłości to świąteczny hit

Magia oczekiwania i moc obdarowywania. Czym zaskoczą Cię te święta?

Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza