Kupujemy zabawki dla niemowlaka

2008-05-20 15:15

Dawane w prezencie sprawiają radość. Do tego rozwijają, bawią, uczą. Ale niestety mogą być również przyczyną poważnych kłopotów. Jak kupować zabawki dla niemowlaka, by były one dla niego bezpieczne? Ale zanim je kupisz, przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek dla najmłodszych.

Kupujemy zabawki
Autor: Jupiterimages

Spis treści

 1. Zabawki dla niemowląt
 2. Zabawki dla niemowląt muszą być bezpieczne
 3. Każdą nową zabawkę dla niemowlaka należy uważnie obejrzeć i sprawdzić:

Dużo się pisze o tym, że swoje zabawki powinno mieć już nawet kilkutygodniowe dziecko. Nie służą one już bowiem, jak kiedyś, tylko do zabawy. Dzięki nim niemowlę szybciej poznaje świat, uczy się nowych kształtów, kolorów i dźwięków. Dlatego dzisiejsi rodzice czy dziadkowie nie mają wyrzutów sumienia, kiedy kupują niemowlakowi kolejne grzechotki, układanki czy przytulanki – wszak to wszystko po to, by dziecko harmonijnie się rozwijało. Warto jednak zadbać, by zabawki naszego dziecka były bezpieczne.

Zabawki dla niemowląt

Zabawki dla noworodka powinny być w mocnych, kontrastowych (np. czarno-białe) albo intensywnych kolorach – czerwonym, żółtym, zielonym. Sprawdzają się te, na których mocno zaakcentowano twarze, np. klocki z narysowanymi oczami czy ustami, bo maluszki skupiają wzrok właśnie na takich elementach.

Około 3.–5. miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat nie tylko wzrokiem, ale i dotykiem, warto kupować mu zabawki o zróżnicowanej fakturze, np. chropowatej albo pofałdowanej.

Później, około 5.–6. miesiąca, kiedy niemowlak umie już chwytać różne przedmioty, atrakcyjne stają się dla niego zabawki wydające dźwięki po ściśnięciu ich albo potrząśnięciu.

Dobrze wiedzieć

Jeśli trafisz na bubel

Gdy zabawka rozpadła się, zaczęła wydzielać dziwny zapach albo masz inne zastrzeżenia do jej jakości, zgłoś to do Inspekcji Handlowej. Inspektorzy skontrolują jakość produktu i jeśli będą mieli zastrzeżenia, ukarzą producenta bubla, a zabawka trafi do rejestru produktów niebezpiecznych.

Uważaj na okazje w internecieNa portalach aukcyjnych można trafić na atrakcyjne zabawki, których nie ma w Polsce. Nie rzucaj się jednak na takie superoferty. Może się bowiem okazać, że kupisz wycofany ze sklepów bubel. Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę nazwę zabawki i poczytaj opinie rodziców na jej temat. Sprawdź też na stronie internetowej producenta, czy dany produkt nie został wycofany ze sprzedaży.

Zabawki dla niemowląt muszą być bezpieczne

Kupując zabawki dla niemowląt nie można kierować się jedynie ich wyglądem i dźwiękami, które wydają. Kolorowe i grzechocząc cudeńka muszą być przede wszystkim bezpieczne dla naszego dziecka. Dokładnie obejrzyj opakowanie. Powinny się na nim znajdować:

 • informacja, dla dzieci w jakim wieku zabawka jest przeznaczona,
 • znak bezpieczeństwa CE (dla zabawek wyprodukowanych w Unii Europejskiej); umieszczając go na opakowaniu, producent deklaruje, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa,
 • nazwa i adres producenta albo importera,
 • instrukcja obsługi w języku polskim (nadrukowana na opakowaniu albo włożona do środka),
 • informacja o umiejętnościach koniecznych do korzystania z danej zabawki,
 • informacja o sposobie konserwacji.

Na opakowniach zabawek dla dzieci powinny się również znaleźć dodatkowe ostrzeżenia, np. że zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (dotyczy to zabawek będących miniaturą urządzeń lub sprzętu dla dorosłych, np. zdalnie sterowanych pojazdów).

Dodatkowym atutem są atesty albo certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny; nie są obowiązkowe, ale jeśli zabawka je posiada, to znak, że na pewno jest dla malca bezpieczna.

Każdą nową zabawkę dla niemowlaka należy uważnie obejrzeć i sprawdzić:

 • z jakiego materiału została zrobiona i czy łatwo da się wyprać albo wyczyścić,
 • czy nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć dziecko, albo wąskich, wystających elementów, którymi maluch mógłby wykłuć sobie oko,
 • czy nie ma otworków, w których mogłyby zaklinować się paluszki malca,
 • czy nie ma małych części, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć albo włożyć sobie do ucha czy noska,
 • oszacuj jej wagę; zabawki dla niemowląt powinny być jak najlżejsze – masywną grzechotką dziecko może się uderzyć,
 • czy nie jest uszkodzona, a wszystkie jej elementy są starannie połączone,
 • przy większych zabawkach (np. huśtawkach, leżaczkach) sprawdź wytrzymałość na nacisk,
 • powąchaj, czy tworzywo, z którego zrobiono maskotkę czy grzechotkę, nie wydziela nieprzyjemnego, drażniącego zapachu,
 • w przypadku zabawek elektrycznych sprawdź, czy kable są dobrze schowane,
 • jeśli zabawka ma baterie, zorientuj się, czy klapka, pod którą się je wsuwa, jest dodatkowo zamykana na zapadkę albo śrubkę, by malec nie był w stanie samodzielnie wyjąć baterii (może je połknąć).
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza