Smartfon i tablet to nie tylko zabawa. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w cyfrowej dżungli

2016-04-29 12:06

Smartfon i tablet to ulubieni towarzysze wielu dzieci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to one mogą uczyć rodziców, jak odnaleźć się w cyfrowym świecie. Nasi potomkowie świetnie radzą sobie z nowymi technologiami. Same umiejętności jednak nie wystarczą. Powinniśmy towarzyszyć dzieciom w tej drodze.

Smartfon i tablet
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Smartfon i tablet nie muszą wpływać na dziecko wyłącznie negatywnie. Różnorodne aplikacje mogą poszerzać ich możliwości.

Spis treści

  1. Smartfon i tablet: Sprawdź, co robi dziecko na komputerze
  2. Smartfon i tablet: Od nowych technologii nie da się uciec
  3. Smartfon i tablet: Pokaż dziecku możliwości
  4. Smartfon i tablet: Cyfrowy świat powinien pomagać, a nie zastępować rzeczywistość

Biegłość najmłodszych w posługiwaniu się smartfonem i tabletem zaskakuje niejednego dorosłego. Często te umiejętności są dla rodziców powodem do dumy. Ekrany dotykowe zastępują powoli klawiaturę i myszkę. Dzieci świetnie radzą sobie z obsługą tego typu urządzeń, bo jest ona intuicyjna. Z biegiem lat nasz potomek może zyskać umiejętności, o których nawet nie śniliśmy. W tym zachwycie jednak często zapominamy, że dziecko świetnie radzące sobie z nowymi technologiami, niekoniecznie musi dobrze funkcjonować w cyfrowej dżungli i wykorzystywać ją do własnego wzrostu.

Smartfon i tablet: Sprawdź, co robi dziecko na komputerze

Fakt, że ktoś jest świetnym sportowcem czy piosenkarzem nie oznacza np., że poradzi sobie ze sławą czy podoła presji. Podobnie może być z naszymi dziećmi. Wystarczy przyjrzeć się synowi czy córce i zadać sobie pytanie do czego najczęściej służy im smartfon i tablet czy komputer. Jaka będzie twoja odpowiedź? Z dużym prawdopodobieństwem wymienisz trzy główne zajęcia: granie, oglądanie filmów na YouTubie, komunikację z koleżankami i kolegami. Dzieci potrafią godzinę oglądać filmy przedstawiające, jak inne dzieci grają w grę. Jeżeli nie robią tego, chętnie właśnie grają. Niekontrolowany dostęp do dóbr techniki może skończyć się tak, jak w pewnej rodzinie. Scena, gdy kilkuletni chłopiec płacze rzewnymi łzami nie jest niczym nadzwyczajnym. Pod warunkiem, że dziecko nie topi się w ich potoku, dlatego że nastąpiła awaria Internetu i nie może grać w grę sieciową.

Smartfon i tablet: Od nowych technologii nie da się uciec

Zagrożeniem jest zatem nie samo korzystanie z gadżetów, ale formy tej aktywności i ich częstotliwość w ciągu dnia. "Szlaban" na smartfon i tablet nie jest jednak mądrym rozwiązaniem, choć nasuwa się jako pierwszy. Z kilku powodów. Po pierwsze, dziecko i tak będzie korzystać z cyfrowego sprzętu, bo to konieczne i nieuniknione. Po drugie musi zyskać wysokie kompetencje w tym zakresie, bo coraz więcej zawodów wymaga takich umiejętności. Właśnie dlatego w europejskich szkołach pojawiają się zajęcia mające przygotować dzieci i młodzież do podołania temu zadaniu. Rolą rodziców jest poniekąd przestawienie zwrotnicy i przekierowanie zainteresowań dziecka związanych z gadżetami. Co to znaczy? Powinniśmy pokazać mu, że komputery dają możliwość uczestnictwa w fascynującej przygodzie i nie musi być ona związana wyłącznie z oglądaniem klipów czy graniem.

Smartfon i tablet: Pokaż dziecku możliwości

Pobierz na smartfon jedną z licznych (i najczęściej bezpłatnych) aplikacji do oglądania nieba i zabierz je wieczorem na spacer. Dzięki takim programom będziecie nazywać widoczne gwiazdy i planety oraz rozpoznawać konstelacje. Zainstaluj na tablecie aplikację edukacyjną z dziedziny fizyki, chemii czy geografii czy biologii. Pokaż dziecku łamigłówki logiczne. Zorganizuj wspólną wycieczkę i skorzystaj z cyfrowego przewodnika wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość. Waszym oczom ukażą się informacje dotyczące historii miasta, stare zdjęcia „nałożone” na to, co widzicie. Weź udział z synem czy córką w interaktywnej grze ulicznej z wykorzystaniem gadżetów. Na pewno pobudzi wyobraźnię. Podsuń potomkowi aplikację do nauki języków. Szybko zobaczy, jak bardzo przyjemna może być. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Sklepy z aplikacjami mobilnymi oferują już miliardy różnych programów. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, by łatwo do nich dotrzeć.

Smartfon i tablet: Cyfrowy świat powinien pomagać, a nie zastępować rzeczywistość

Pokazanie dziecku, że w cyfrowej dżungli znajdują się zarówno soczyste i słodkie owoce, jak i niebezpieczne węże i pająki to jedno. Przede wszystkim trzeba towarzyszyć mu w tej wędrówce, by ta metaforyczna dżungla nie okazała się nieprzebrana i całkowicie pochłaniająca. Komputer, smartfon i tablet to dziś nieodzowne narzędzia funkcjonowania w świecie, ale kluczowe jest, by pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji. Korzystanie z gadżetów nie może być jedyną formą aktywności, nawet jeżeli służy nauce. Uczmy dzieci realnej relacji z rówieśnikami, zachęcajmy do grania w piłkę, jazdy na rowerze, wspólnych spacerów, zabawy klockami, układania puzzli. Pokażmy im, że realny świat jest piękniejszy od cyfrowego, a ten ostatni ma być pomocny w życiu, a nie zastępować je. Sprawdzajmy więc ile czasu dziecko spędza z komputerem czy smartfonem i zaoferujmy atrakcyjną alternatywę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza