Telewizja przyjazna najmłodszym

2017-03-16 18:06

Treści, które ogląda dziecko, powinny być dopasowane do jego wieku i przekazywać wiedzę o świecie. Nie mogą obfitować w sceny przemocy, a ich akcja nie powinna być zbyt dynamiczna. Jakie seriale dla dzieci są godne polecenia?

Polsat JimJam
Autor: materiały prasowe

Nie wszystkie bajki dla dzieci nadawane w telewizji oferują im coś więcej niż rozrywkę. Część z nich może zachęcać do niegrzecznych zachowań, sprawić, że maluch stanie się agresywny albo nerwowy. Nie pokazujmy pociechom tych seriali, w których bohaterowie stosują przemoc, są złośliwi, podstępni, wymieniają się niegrzecznymi czy ironicznymi uwagami (których dziecko zwykle nawet nie rozumie). Maluchom szkodzi szybka akcja i nadmiar dialogów. Natomiast wartościowe bajki dla dzieci to takie, które przekazują najmłodszym wiedzę o świecie w sposób dostosowany do ich wieku, pozwalają uporać się z trudniejszymi tematami, uczą otwartości, tolerancji, prawidłowych relacji z innymi. Niech czas spędzony przed telewizorem będzie dla dziecka naprawdę interesujący, ale i wartościowy.

Poniżej znajdziecie wybór rekomendowanych przez nas produkcji, które nie tylko bawią, ale też uczą:

 • „Dinopociąg”

To gratka dla wszystkich maluchów zafascynowanych dinozaurami i pociągami. Ta innowacyjna seria stworzona w niezwykłej animacji komputerowej przez The Jim Henson Company (twórców Muppetów) zachęca małych widzów do naukowego myślenia i uczy podstaw nauk przyrodniczych, historii naturalnej i paleontologii.

Mały tyranozaur o imieniu Bratek, wraz z przybraną rodziną pteranodonów, wyruszają na niezwykłe wyprawy Dinopociągiem, podczas których poznają wiele gatunków dinozaurów żyjących w różnych erach i uczą się nowych faktów o tych fascynujących stworzeniach. Swoją postawą Bratek uczy dzieci ciekawości świata, otwartości na występujące różnice oraz zaszczepia w nich potrzebę pogłębiania wiedzy. Poprzez przygody rodziny dinozaurów maluchy poznają również podstawowe pojęcia związane z tymi prehistorycznymi gadami oraz okresami, w których żyły. Każdy odcinek to także okazja do poznania nowych słów, takich jak hipoteza czy obserwacja.

„Dinopociąg” to niezwykle popularna na całym świecie seria, którą zafascynowały się zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Produkcja zdobyła nagrodę „Parents Choice Award”. Seria przeznaczona jest dla widzów od trzeciego roku życia.

Gdzie oglądać? POLSAT JimJam: pon.–pt.: 8.35, 12.25, 16.00, 19.55; w weekendy: 7.15, 14.10, 19.55 (sezony 1–3), aktualny program: www.pl.jimjam.tv

Dinopociąg
Autor: materiały prasowe

 • „Fit Dzieciaki”
 • Twoje dziecko rozpiera energia? A może wręcz przeciwnie – ciężko nakłonić je do aktywności fizycznej. W obydwu przypadkach polecamy program „Fit Dzieciaki” – autorską produkcję POLSAT JimJam, w której znajdziecie dużą dawkę zabawy, ruchu i muzyki. To program inspirujący dzieci do aktywności fizycznej poprzez dobrą zabawę. W każdym odcinku instruktorka, Małgorzata Kosik, znana małym widzom jako DJ Miki oraz prowadząca program „Usypianki”, wraz z małymi pomocnikami przedstawiają krok po kroku prosty układ taneczny do coverów znanych i lubianych przebojów, takich jak „Żabka mała”, „Kaczuszki”, „Jadą misie” czy „Jagódki”.
  Program „Fit Dzieciaki” pokazuje wszystkim dzieciom, że aktywność fizyczna to przede wszystkim dobra zabawa. Poza układami tanecznymi mali widzowie nauczą się także prostych ćwiczeń, które z powodzeniem mogą stać się elementem wielu późniejszych układów tanecznych.

  Gdzie oglądać? POLSAT JimJam: pon.–pt.: 9.15, 11.50, 15. 50 ; w weekendy: 9.55, 15.15, aktualny program: www.pl.jimjam.tv

  Polsat JimJam Fit
  Autor: materiały prasowe

 • „My Little Pony: Przyjaźń to magia”.
 • Bohaterów tej serii większości dzieciom nie trzeba przedstawiać. Kolorowe kucyki są uwielbiane przez najmłodszych na całym świecie – serial emitowany jest w ponad stu językach, zdobył wiele nagród i nominacji, m.in. prestiżową Leo Award za najlepszą muzykę w serialu animowanym.

  Każdy z kucyków ma wyjątkowy talent. Rainbow Dash odpowiada za pogodę, Rarity ma doskonałe wyczucie stylu, Fluttershy jest opiekuńcza i potrafi jednoczyć sobie inne stworzenia, Pinkie Pie jest bardzo rozrywkowa i lubi organizować przyjęcia, a Applejack nie boi się ciężkiej pracy i pomaga w prowadzeniu rodzinnej farmy. Bohaterowie zawsze starają się sobie pomagać, a ich przygody odnoszą się do rzeczywistych sytuacji, takich jak kłótnia przyjaciół czy odczuwanie zazdrości. Serial pokazuje także, że przyjaźń powinna opierać się na wzajemnym szacunku.

  W każdym odcinku kucyki zostają postawione przed jakimś problemem. Rozwiązując go, bohaterki – a wraz z nimi dzieci przed telewizorami – uczą się właściwych i wartościowych postaw oraz poznają siłę współpracy i kompromisu. Wiele odcinków poświęconych jest także zagadnieniu tolerancji. Każda historia wzbogacona jest również o elementy humorystyczne, które każde dziecko wprawią w dobry nastrój!

  Oprócz znanej wszystkim serii „My Little Pony: Przyjaźń to magia” zachęcamy również do obejrzenia przygód kucyków w wersji pełnometrażowej: „My Little Pony: Przygoda Twinkle Wish” i "My Little Pony: Przygoda Rarity". Filmy opowiadają o prawdziwej przyjaźni i przeznaczone są dla młodszych dzieci, dzięki czemu stanowią dobry wstęp do poznania bohaterów serialu „My Little Pony: Przyjaźń to magia”.

  Gdzie oglądać? POLSAT JimJam:

 • Maratony z serialem „My Little Pony: Przyjaźń to magia” pon.–pt.: 10.00–11.15; w weekendy: 10.00–12.05 (sezony 1–2)
 • „My Little Pony: Przygoda Twinkle Wish” – w sobotę, 18 marca, o 8.30 i 16:00
 • „My Little Pony Historie: Przygoda Rarity” – w niedzielę 26 marca, o 8:30 i 16:00 oraz w sobotę, 1 kwietnia, o 8:30 i 16:00, aktualny program: www.pl.jimjam.tv
 • „Klub Małego Kucharza”
 • To program inspirujący rodziców i dzieci do wspólnego gotowania. W każdym odcinku mały kucharz wraz z dorosłym przedstawiają krok po kroku prosty przepis na wybrane danie. W programie zobaczymy potrawy przygotowane przez Maję, Lenę, Ignacego, Antka, Maćka i Zuzię. Każde z dzieci ma inne upodobania kpinarne, dzięki czemu przepisy będą bardzo różnorodne. Mali widzowie dowiedzą się m.in. jak przygotować szybki i smaczny deser, kaszę jaglaną z owocami, sałatkę z kurczakiem czy ciasteczka z ciasta francuskiego. Przy okazji poznają właściwości wykorzystywanych składników oraz różne sposoby na ich zastosowanie w kuchni.

  Każdy odcinek to również porcja inspirujących wskazówek. Jeśli lubicie robić zdjęcia, możecie wykorzystać talent fotograficzny w kuchni! Zadbajcie o estetykę przygotowywanych potraw i uwiecznijcie efekt końcowy, a następnie załóżcie pamiątkowy album. Wszystkie potrawy prezentowane w „Klubie Małego Kucharza” są smaczne, zdrowe i przygotowane z myślą o całej rodzinie. Gotowanie to nie tylko świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, ale również doskonała okazja do nauki wielu ciekawych rzeczy.

  Gdzie oglądać? POLSAT JimJam: pon.–pt.: 8.30, 12.20, 17.50; w weekendy: 7.45, 17.50, aktualny program: www.pl.jimjam.tv

 • „Messy jedzie do Okido”
 • Twoje dziecko wciąż o coś pyta i jest ciekawe świata? Musicie koniecznie poznać Messy’ego. Bohater serii „Messy jedzie do Okido” to ciekawski potwór, który żywi się skarpetkami i lubi rozwiązywać naukowe zagadki, które trapią dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W tym celu przenosi się do magicznej krainy Okido, gdzie czekają na niego przyjaciele, Zoe i Felix. Wspólnie przeżywają niezwykłe przygody i zdobywają wiedzę o świecie. Pomaga im w tym również zwariowane naukowe trio – Zim, Zam i Zoom. Dlaczego przedmioty spadają na ziemię? Skąd się bierze echo? To tam znajdują się wyjaśnienia interesujących ich zagadnień. Edukacyjna seria opisuje wybrane kwestie na przykładach wziętych z życia w zabawny i interesujący dla dzieci sposób. Futrzany bohater sprawi, że nauka stanie się ekscytującą podróżą w nieznane!

  Gdzie oglądać? POLSAT JimJam: pon.–pt.: 14.45, 17.25 (po dwa odcinki); weekend: 13.45, 17.25 (po dwa odcinki), aktualny program: www.pl.jimjam.tv

  Messy
  Autor: materiały prasowe
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza