Zabawy idealne dla dwulatka. Podpowiadamy, w co się bawić z tak małym dzieckiem

2023-04-27 14:51

Zabawy dla dwulatków to propozycje, które powinny polegać na miłym spędzaniu czasu, a jednocześnie wpływać pozytywnie na rozwój dziecka. W co najlepiej bawić się z dwulatkiem, nie kupując kosztownych zabawek? Jakie zabawy rozwijają wyobraźnię i kształtują zmysły? Sprawdźcie, propozycje zabaw dla dwulatka!

Chłopiec z zabawką siedzący przy stoliku
Autor: Getty images Zabawy idealne dla dwulatka. Podpowiadamy, w co się bawić z tak małym dzieckiem

Wspólnie spędzony czas na zabawie z dzieckiem procentuje. Nie tylko zacieśniamy więzy, dobrze się bawimy, ale też wspieramy rozwój dziecka. Dlatego warto zadbać, o to, aby zabawy wspierały rozwój wszystkich sfer: emocjonalnej, intelektualnej i ruchowej. Dwulatek jest ciekawy świata i aktywny. Uwielbia poznawać nowe rzeczy, odkrywać jak funkcjonuje otoczenie wokół niego.

Coraz odważniej może zerkać w stronę rówieśników, i tu idealnie sprawdza się plac zabaw. Dzieci tam poznają zasady funkcjonowania w społeczeństwie, ucząc się innych zachowań, niż te, które dotychczas poznały w domu. Nie zawsze jednak możemy zorganizować dziecku zabawę na zewnątrz, ale w domu też można się świetnie bawić. Zobaczcie, jak zorganizować zabawę z dwulatkiem, nie kupując drogich zabawek.

Spis treści

  1. Zabawy z dwulatkiem - balon
  2. Rysowanie za pomocą sznurka
  3. Budowanie z klocków
  4. Uczymy się kolorów
  5. Obrazowe czytanie książek
  6. Artystyczne obrazy
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Zabawy z dwulatkiem - balon

Balon jest jedną z wielu zabawek, które są niedrogie i sprawdzają się bez względu na wiek. Oczywiście sam fakt odbijania balona przez dziecko jest frajdą, ale możemy urozmaicić tę grę, wprowadzając dodatkowe utrudnienia. Odbijanie balona tylko prawą ręką, nosem lub nogą to utrudnienie, a jednocześnie forma edukacji. Możemy też użyć do zabawy z dwulatkiem kilka balonów w różnych kolorach, prosząc dziecko, aby grało balonem np. w żółtym kolorze. 

Rysowanie za pomocą sznurka

Kolejną prostą zabawą dla dwulatka, która skupi uwagę dziecka jest rysowanie wzorów na podłodze za pomocą tasiemki. Układamy ją, początkowo w proste wzory i prosimy malucha, aby je odwzorował. Z czasem zwiększamy poziom trudności. Zabawa ćwiczy pamięć i wymaga od dziecka sporej dozy cierpliwości. 

Budowanie z klocków

Doskonałą formą zabawy z 2-latkiem jest również budowanie z klocków. Ustawiamy wspólnie z dzieckiem wieże, tak wysoką jak tylko uda nam się zbudować. Jeśli podczas zabawy wieża nie rozpadnie się pozwólmy dziecku ją przewrócić, będzie to dla niego ogromna frajda. Zabawa uczy precyzji, dzięki odpowiedniemu stawianiu klocków.

Uczymy się kolorów

Jeśli masz w domu kolorowe piłki lub inne kolorowe przedmioty, przygotuj kilka miseczek lub wiaderek, i poproś dziecko, aby posegregowało piłki według kolorów. W nauce kolorów pomaga porównywanie barwy do przedmiotu, która się z nim kojarzy np. żółty jak słońce, czerwony jak pomidor. 

Dwulatka mogą zainteresować również puzzle czy gry planszowe przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Jednak ten rodzaj zabawy będzie wymagał większego zaangażowania ze strony rodzica. 

Obrazowe czytanie książek

Dzieci w wieku dwóch lat często lubią przeglądać książeczki. Nie zawsze jednak mają tyle cierpliwości, aby czekać aż rodzice przeczytają bajkę do końca strony i zazwyczaj przekładają kartki dużo szybciej. Możemy to wykorzystać i zamiast czytać opowiadajmy, o tym, co znajduje się na poszczególnych stronach. Kiedy dziecko już obejrzy książkę, pobaw się z nim w naśladowanie i spróbuj pokazywać to, co widzisz na obrazkach. Maluch chętnie się przyłączy i zamiast się przyglądać, sam będzie chciał zaprezentować swoją historię. 

Artystyczne obrazy

Alternatywą dla tradycyjnego rysowania może być malowanie przy pomocy produktów spożywczych, które z pewnością znajdą się w każdej kuchni. Wystarczy, że na foremce do pieczenia ciasta rozsypiemy mąkę czy kaszę i pozwalamy dziecku rysować za pomocą rączki. Taki obraz w każdej chwili możemy wyczyścić i zacząć od nowa. 

Czytaj również: Setne "pobaw się ze mną" w ciągu dnia? Oto 5 kroków, by nauczyć dziecko samodzielnej zabawy

Zabawy tematyczne – dlaczego zabawa sklep czy w dom jest ważna dla rozwoju dziecka?