Klocki konstrukcyjne dla dzieci: metalowe, drewniane, plastikowe. Jakie kupić?
Klocki konstrukcyjne to taki rodzaj klocków, którymi można bardzo dokładnie odtworzyć rzeczywistość. Dzięki bardzo sprecyzowanym kształtom oraz właściwej technologii montażu zabawa takimi klockami jest prawdziwym wyzwaniem.

Klocki konstrukcyjne to zabawa w budowanie o wyższym stopniu trudności. To klocki, których się nie układa, ale montuje w odpowiedni sposób.
Klocki konstrukcyjne mają specjalną formę, która pozwala na ich łączenie ze sobą w różnych konfiguracjach.
Sposoby montażu mogą być bardzo różne, co wpływa na poziom trudności budowania.
Spis treści:
- Zalety klocków konstrukcyjnych
- Zabawy z klockami konstrukcyjnymi
- Klocki konstrukcyjne metalowe
- Klocki konstrukcyjne drewniane
- Klocki konstrukcyjne plastikowe
- Zasady zakupu klocków konstrukcyjnych
- Popularne klocki konstrukcyjne
Zalety klocków konstrukcyjnych
Klocki konstrukcyjne tak jak każde klocki rozwijają wyobraźnię, ćwiczą motorykę i wzbudzają ciekawość. Trudność ich montażu jest większa, dlatego to świetne ćwiczenie na zręczność i precyzję.
Zabawka ta wymaga więcej cierpliwości, dlatego poziom trudności klocków powinien być dostosowany do wieku dziecka. Zbyt małe elementy i skomplikowany sposób montażu mogą zniechęcić do zabawy, a czasem nawet stworzyć dla dziecka zagrożenie.
Zabawy z klockami konstrukcyjnymi
Niemal wszystko. Dzięki unikalnej formie, można takimi klockami dość dokładnie odtworzyć dowolny kształt i odwzorować wiele rzeczywistych przedmiotów i postaci np. samochód, dom, robota czy zwierzę.
Czytaj:
LEGOLAND - jak dojechać? Atrakcje dla dzieci w LEGOLANDZIE
7 kultowych zabawek, o które wcześniej czy później poprosi twoje dziecko
Klocki konstrukcyjne metalowe
Metalowe klocki konstrukcyjne to najbardziej zaawansowane klocki tego typu. Ze względu na to, że są wykonane z metalu, są cięższe i nieprzeznaczone dla najmłodszych.
Sposób ich łączenia zwykle wiąże się z dokładaniem dodatkowych elementów skręcających. To taka zabawa w małego konstruktora. Z metalowych klocków można zbudować pojazd lub latającą maszynę.
Klocki konstrukcyjne drewniane
Drewniane klocki konstrukcyjne to prostsza wersja małego konstruktora. Elementy klocków są drewniane i zwykle większe niż te metalowe. Sposób montażu opiera się najczęściej na drewnianych śrubkach i nakrętkach.
Dzięki temu, że klocki są z drewna, są bezpieczne dla małych dzieci, choć z trudną sztuką konstruowania poradzą sobie dopiero trzylatki.
Klocki konstrukcyjne plastikowe
Plastikowe klocki konstrukcyjne to najprostsze do budowania klocki w tej kategorii. Wszystko dlatego, że najczęściej mają one duże rozmiary i proste kształty, a sposób ich montażu opiera się na przytwierdzaniu jednego klocka do drugiego (na wcisk) bez używania dodatkowych elementów.
Wśród plastikowych klocków konstrukcyjnych mamy np. takie, które montuje się na zasadzie rzepów, na magnes lub łączy na wcisk. Poradzą sobie z tym najmłodsze dzieci, dlatego niekiedy oferta plastikowych klocków konstrukcyjnych kierowana jest już do rocznych maluchów.
Czytaj:
Klocki dla dzieci: 10 najciekawszych propozycji [GALERIA ZDJĘĆ]
Domek dla lalek: drewniany, z kartonu, DIY. Ranking domków dla lalek
Zasady zakupu klocków konstrukcyjnych
Wybierając klocki konstrukcyjne dla dziecka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek malucha. Na opakowaniach klocków powinna być informacja, do jakiego wieku dostosowano zabawkę.
Bardzo istotne jest również zwrócenie uwagi na materiał z jakiego wykonano klocki oraz sposób wykończenia. Jeśli planujemy zakup drewnianych klocków, sprawdźmy czy farby, którymi je pokryto, mają odpowiedni atest.
Ważne też jest wykończenie elementów – klocki dla dzieci nie powinny mieć ostrych krawędzi, a sposób ich montowania nie powinien nieść za sobą ryzyka zranienia się przez dziecko.
Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrane klocki konstrukcyjne będą nie tylko źródłem radości, ale że będą również bezpieczne, kupujmy je tylko od sprawdzonych producentów, którzy na swoje zabawki posiadają wszystkie niezbędne atesty dopuszczające je do użytkowania przez dzieci.