Powstają z nich zamki, rakiety kosmiczne i statki pirackie. Oto najlepsze klocki konstrukcyjne dla dzieci

2023-10-30 13:45

Nie nadają się dla zupełnych maluchów, ale można je kupić już 3-latkowi. Klocki konstrukcyjne pozwalają na odtworzenie świata rzeczywistego lub tego znanego z bajek. Odrobina wyobraźni i umiejętności dziecka sprawi, że z plastikowych, drewnianych lub metalowych klocków zbuduje wspaniałe budowle, pojazdy czy akcesoria do zabawy.

dziecko z klockami, widok z góry
Autor: Getty images Powstają z nich zamki, rakiety kosmiczne i statki pirackie. Oto najlepsze klocki konstrukcyjne dla dzieci

Klocki konstrukcyjne to zabawa w budowanie o wyższym stopniu trudności. To klocki, których się nie układa, ale montuje w odpowiedni sposób. Mają specjalną formę, która pozwala na ich łączenie ze sobą w różnych konfiguracjach. Sposoby montażu mogą być bardzo różne, co wpływa na poziom trudności budowania. Klocki konstrukcyjne to wspaniała zabawa na długie godziny. 

Spis treści

  1. Zalety klocków konstrukcyjnych
  2. Zabawy z klockami konstrukcyjnymi
  3. Klocki konstrukcyjne metalowe
  4. Klocki konstrukcyjne drewniane
  5. Klocki konstrukcyjne plastikowe
  6. Zasady zakupu klocków konstrukcyjnych
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Zalety klocków konstrukcyjnych

Klocki konstrukcyjne tak jak każde klocki rozwijają wyobraźnię, ćwiczą motorykę i wzbudzają ciekawość. Trudność ich montażu jest większa, dlatego to świetne ćwiczenie na zręczność i precyzję.

Zabawka ta wymaga więcej cierpliwości, dlatego poziom trudności klocków powinien być dostosowany do wieku dziecka. Zbyt małe elementy i skomplikowany sposób montażu mogą zniechęcić do zabawy, a czasem nawet stworzyć dla dziecka zagrożenie.

Zabawy z klockami konstrukcyjnymi

Niemal wszystko. Dzięki unikalnej formie, można takimi klockami dość dokładnie odtworzyć dowolny kształt i odwzorować wiele rzeczywistych przedmiotów i postaci np. samochód, dom, robota czy zwierzę.

Czytaj: Zabawy idealne dla dwulatka. Podpowiadamy, w co się bawić z tak małym dzieckiem

Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora - sposoby na pokonanie nudy w domowym zaciszu

Klocki konstrukcyjne metalowe

Metalowe klocki konstrukcyjne to najbardziej zaawansowane klocki tego typu. Ze względu na to, że są wykonane z metalu, są cięższe i nieprzeznaczone dla najmłodszych.

Sposób ich łączenia zwykle wiąże się z dokładaniem dodatkowych elementów skręcających. To taka zabawa w małego konstruktora. Z metalowych klocków można zbudować pojazd lub latającą maszynę.

Klocki konstrukcyjne drewniane

Drewniane klocki konstrukcyjne to prostsza wersja małego konstruktora. Elementy klocków są drewniane i zwykle większe niż te metalowe. Sposób montażu opiera się najczęściej na drewnianych śrubkach i nakrętkach.

Dzięki temu, że klocki są z drewna, są bezpieczne dla małych dzieci, choć z trudną sztuką konstruowania poradzą sobie dopiero trzylatki.

Klocki konstrukcyjne plastikowe

Plastikowe klocki konstrukcyjne to najprostsze do budowania klocki w tej kategorii. Wszystko dlatego, że najczęściej mają one duże rozmiary i proste kształty, a sposób ich montażu opiera się na przytwierdzaniu jednego klocka do drugiego (na wcisk) bez używania dodatkowych elementów.

Wśród plastikowych klocków konstrukcyjnych mamy np. takie, które montuje się na zasadzie rzepów, na magnes lub łączy na wcisk. Poradzą sobie z tym najmłodsze dzieci, dlatego niekiedy oferta plastikowych klocków konstrukcyjnych kierowana jest już do rocznych maluchów.

Zasady zakupu klocków konstrukcyjnych

Wybierając klocki konstrukcyjne dla dziecka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek malucha. Na opakowaniach klocków powinna być informacja, do jakiego wieku dostosowano zabawkę.

Bardzo istotne jest również zwrócenie uwagi na materiał z jakiego wykonano klocki oraz sposób wykończenia. Jeśli planujemy zakup drewnianych klocków, sprawdźmy czy farby, którymi je pokryto, mają odpowiedni atest.

Ważne też jest wykończenie elementów – klocki dla dzieci nie powinny mieć ostrych krawędzi, a sposób ich montowania nie powinien nieść za sobą ryzyka zranienia się przez dziecko.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrane klocki konstrukcyjne będą nie tylko źródłem radości, ale że będą również bezpieczne, kupujmy je tylko od sprawdzonych producentów, którzy na swoje zabawki posiadają wszystkie niezbędne atesty dopuszczające je do użytkowania przez dzieci.

QUIZ: Czy pamiętasz kultowe gry i zabawy z PRL-u?

Pytanie 1 z 10
Monopoly to gra polegająca na handlu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza