OTYŁOŚĆ U DZIECI. Dzieci, których rodzeństwo ma nadwagę, częściej są otyłe

2014-07-09 16:04

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że otyłość u dzieci nie jest tylko skutkiem złych nawyków żywieniowych, ale również... naśladowania rodzeństwa. Dzieci, których rodzeństwo ma nadwagę, częściej mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, niż dzieci, które mają otyłych rodziców.

Otyłość rodzeństwa ma większy wpływ na wystąpienie nadwagi u pozostałych dzieci niż otyłość rodziców - tak wynika z badań, które przeprowadzili amerykańscy naukowcy z Masachusetts General Hospital. Próba została wykonana na 2 tysiącach Amerykanów. Pod uwagę brano różne czynniki: stan zdrowia rodziców, poziom aktywności fizycznej, nawyki żywieniowe oraz status materialny.

Otyłość u dzieci spowodowana naśladowaniem nawyków rodzeństwa?

Z badań wynika, że w rodzinach, w których jedno dziecko miało nadwagę, ryzyko wystąpienia otyłości u młodszego rodzeństwa było aż pięciokrotnie wyższe niż w rodzinach, w których wszystkie dzieci były szczupłe.

Wyniki były zaskakujące: otyłość u dzieci często powoduje... naśladowanie zachowań starszego rodzeństwa. Jeśli brat lub siostra najczęściej spędzają czas przed komputerem, nie uprawiają żadnych sportów i chętnie jedzą słodycze i fast foody, to samo robią młodsze dzieci.

"Młodsze dzieci naśladują starsze rodzeństwo, często chcąc uzyskać jego akceptację. Rodzeństwo może też spędzać ze sobą więcej czasu niż z rodzicami - spożywając wspólnie posiłki czy zajmując się sportem" - skomentował autor badań dr Mark Pachucki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza