WYPRAWKA DLA DZIECKA na zimę: co trzeba kupić?

2014-10-21 16:34

Termin porodu masz na jesień lub zimę? Kompletując wyprawkę dla dziecka, pamiętaj nie tylko o kosmetykach czy pieluszkach, lecz także o tym, co pomoże ci uchronić malca przed zimnem.

wyprawka-dla-dziecka-na-chlodne-miesiace
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kompletując wyprawkę dla dziecka, który urodzi się jesienią lub zimą, warto uwzględnić w niej nie tylko rzeczy tak oczywiste jak ubranka czy pieluszki, ale też wszystko to, dzięki czemu dziecku łatwo będzie zapewnić komfort termiczny.

Spis treści

  1. Wyprawka dla dziecka: ubranka na jesień dla niemowlaka
  2. Wyprawka dla niemowlaka na zimę: otulacz i śpiworek
  3. Wyprawka dla dziecka na jesień: ręcznik
  4. Wyprawka dla dziecka: jesienne akcesoria spacerowe
  5. Wyprawka dla dziecka: niezbędnik maluszka

Tak zwany zimny wychów modny jest w Wielkiej Brytanii – nawet gdy temperatura oscyluje wokół zera, maluchy wychodzą na spacer bez czapeczki i w kurtce na podszewce z polaru, dzięki czemu są zahartowane praktycznie od kołyski. Ten model sprawdza się na Wyspach, u nas jednak się nie przyjął, bo klimat mamy ostrzejszy. Dlatego kompletując wyprawkę dla dziecka, które urodzi się jesienią lub zimą, warto uwzględnić w niej nie tylko rzeczy tak oczywiste jak ubranka czy pieluszki, ale też wszystko to, dzięki czemu łatwo będzie zapewnić dziecku komfort termiczny. To ważne, gdyż noworodki rodzą się z nie do końca dojrzałym układem termoregulacji – organizm takiego malucha bardzo łatwo się wychładza. Musi być mu ciepło zarówno w domu, jak i na spacerze – i będzie, jeśli zadbasz o to już na etapie kompletowania wyprawki dla dziecka.

>> Co powinno się znaleźć w łóżeczku niemowlaka? >>

Wyprawka dla dziecka: ubranka na jesień dla niemowlaka

W wyprawce dla dziecka, który urodzi się jesienią, powinny znaleźć się ciuszki nieco grubsze niż dla dzieci urodzonych w cieplejszych porach roku. Ważne jest to, by body, koszulki i kaftaniki miały długie rękawy, a śpioszki – wszyte stópki. Trzeba też zwrócić uwagę na tkaninę, z jakiej zostały wykonane. Powinna być to nieco grubsza bawełna albo ciepłe frotté. Malca będziesz ubierała na cebulkę, dlatego warto zwrócić uwagę, czy łatwo je założyć i zdjąć – śpioszki i pajacyki powinny mieć możliwość rozpięcia na całej długości, kaftaniki i body nie mogą mieć guzików (bardziej praktyczne są zatrzaski). Najlepiej kupić od razu ciuszki w rozmiarze 62 cm, by dziecku było wygodnie. Na początek wystarczy po kilka sztuk, resztę możesz dokupywać na bieżąco, w miarę potrzeb.

Oto podstawowy zestaw ubranek dla niemowlaka na początek:

– body z długimi rękawami, zapinane w kroku na napy – 5 sztuk,

– kaftaniki i koszulki z bawełny zapinane z przodu na napy – 5 sztuk,

– pajacyki z bawełny lub frotté, rozpinane w kroku oraz na całej długości (na napy) – 5 sztuk,

– śpioszki z bawełny, frotté lub weluru, zapinane na ramionach i w kroku – 5 sztuk,

– skarpetki: 2–3 pary cieńsze, 2–3 pary grubsze,

– sweterki lub bluzy z polaru – 2–3 sztuki

– czapeczki z nausznikami, osłaniające czoło: 4 sztuki (dwie grubsze, dwie cieńsze, z bawełny),

– ciepły bawełniany dres – 2 sztuki.

Niemowlakowi na spacerze zimą będzie potrzebny również kombinezon. Powinien być dość gruby, ale nie aż tak, jak kombinezon zimowy – niemowlę w wózku będzie przecież dodatkowo przykryty kocykiem, a od wiatru ochroni go osłonka gondoli wózka. Najbardziej praktyczne są kombinezony z grubszego polaru lub lekko watowane, zapinane na zatrzaski albo suwak. Kombinezon musi mieć doszyte stópki i rękawiczki (ale takie, które można odpiąć lub wywinąć). Kaptur nie jest konieczny. Najlepiej kupić ubranko o rozmiar większe (a więc przynajmniej 62 cm).

>> Jak wybierać pierwsze ubranka dla dziecka? >>

Wyprawka dla niemowlaka na zimę: otulacz i śpiworek

Kiedyś w powszechnym użyciu były beciki, dziś rozwiązaniem dużo bardziej przyjaznym są otulacze, które nie krępują ruchów dziecka. Otulacz jako wyprawka dla niemowlaka przyda się wam w domu, posłuży przez trzy pierwsze miesiące życia. Nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale też pomaga odtworzyć warunki, jakie panowały w brzuchu (niemowlakowi jest w nim ciasno i ciepło), dzięki czemu maluch będzie spokojniejszy. Można kupić gotowy otulacz albo specjalne duże pieluszki, którymi można owinąć niemowlaka.

Nieco innym, choć równie przydatnym akcesorium jest śpiworek do łóżeczka na zimę. To alternatywa dla kołderki (mając śpiworek, nie trzeba już jej kupować). Ma kształt olbrzymiej kamizelki, zszytej na dole i zapinanej na suwak. Dziecko jest w nim całe schowane, tylko główka i rączki są na zewnątrz. Przyda się, bo niemowlak śpiący w śpiworku nie zmarznie w nocy (nie skopie go z siebie ani nie przykryje nim sobie głowy). Kupując śpiworek, warto zwrócić uwagę na jego kształt – ważne, by na dole był dużo szerszy, bo to zapewni swobodę nóżkom dziecka. Kup model nieco większy niż wzrost dziecka – wystarczy wam na dłużej. Grubość śpiworka powinna być dostosowana do pory roku. Gdy urodzisz dziecko wczesną jesienią, lepiej wybrać śpiworek grubszy (bo wtedy kaloryfery zwykle jeszcze nie grzeją). W sezonie grzewczym lepszy będzie lżejszy śpiworek, w którym malec się nie zgrzeje. Poszukaj modelu rozpinanego na całej długości, do którego bez trudu włożysz nawet śpiące dziecko, i w którym łatwo będzie przewinąć malca bez rozbudzania go. W jesiennej wyprawce nie może też zabraknąć kocyków – będą niezbędne do okrycia malca, np. na spacerze. Będziesz potrzebować nie więcej niż dwóch – muszą być miękkie, ale niezbyt duże. Warto kupić jeden z cienkiego polaru, a drugi grubszy.

Wyprawka dla dziecka na jesień: ręcznik

Wiele noworodków zaczyna płakać tuż po wyjęciu ich z wody. Płaczą nie dlatego, że chcą się dalej kąpać, lecz na skutek szoku termicznego, jaki odczuwają z powodu różnicy temperatury wody i powietrza. Dlatego tuż po wyjęciu z wody malca warto owinąć ciepłym, dużym i grubym ręcznikiem kąpielowym, koniecznie z kapturkiem. Warto mieć w domu przynajmniej dwa takie ręczniki. Nie kupuj najmniejszego rozmiaru – wystarczy na krótko. Najbardziej praktyczne są ręczniki, które w całości osłonią malca, a więc o długości przynajmniej 60 –70 cm z każdej strony.

>> Jak rozsądnie planować wydatki na dziecko? >>

Wyprawka dla dziecka: jesienne akcesoria spacerowe

Niektóre wózki w podstawowym wyposażeniu mają folię przeciwdeszczową, śpiworek i osłonę zabezpieczającą przed chłodem oraz wiatrem. Do innych modeli trzeba je dokupić. I warto, bo w chłodne dni bardzo się przydają. Do wyboru są dwie opcje: można dokupić akcesoria oryginalne (wtedy informację o punktach sprzedaży najłatwiej jest znaleźć na internetowej stronie producenta) i uniwersalne. W tym drugim przypadku jeszcze przed zakupem warto upewnić się, czy wybrana folia, śpiworek albo osłona pasuje do modelu wózka, jakim dysponujemy (zazwyczaj wystarczy porównać wymiary, niekiedy producenci informują w opisie, do jakich modeli wózków pasuje dany produkt).

Wyprawka dla dziecka: niezbędnik maluszka

Kompletując wyposażenie, pamiętaj również o tym, co jest niezbędne do opieki nad maluszkiem i jego pielęgnacji. Będziesz potrzebowała wózka, fotelika samochodowego, łóżeczka z materacykiem, a oprócz tego mnóstwa drobiazgów:

  • przewijak (czyli materac z gąbki pokryty ceratą, z podwyższonymi brzegami)
  • pieluszki jednorazowe – na początek wystarczy jedno opakowanie w rozmiarze newborn
  • chusteczki nawilżane do oczyszczania pupy – 1 opakowanie
  • krem lub maść przeciw odparzeniom
  • flanelowe lub tetrowe pieluszki – 5 sztuk (przydadzą się podczas karmienia, u lekarza itp.)
  • wanienka (najlepiej z odpływem)
  • termometr do wody
  • płyn do kąpieli dla niemowląt z wygodnym dozownikiem (taki, którym można również myć włoski malca)
  • balsam do ciała lub oliwka
  • płatki do mycia buzi
  • sól fizjologiczna do przemywania oczu (wystarczy kilka fiolek)
  • łapki-niedrapki – 2 pary (ochronią buzię przed podrapaniem pazurkami)
  • aspirator do oczyszczania noska
  • miękka szczotka do włosów
  • specjalne nożyczki do obcinania paznokci (z zaokrąglonymi końcami)
  • krem do twarzy chroniący przed wiatrem.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza