Język geograficzny u dziecka: przyczyny, objawy, leczenie

Język geograficzny u dzieci
fot.: thinkstockphotos.com

Język geograficzny u dziecka to wedrujace zapalenie języka. Jeśli język twojego maluszka do złudzenia przypomina fragment mapy w atlasie, sprawdź, o czym to świadczy, i czy jest groźne dla zdrowia. Zobacz, jak wygląda język geograficzny u dziecka i jak można go wyleczyć!

Termin „język geograficzny” (łac. lingua geographica) to potoczne określenie łagodnego wędrującego zapalenia języka, które czasem bywa określane również jako rumień wędrujący. Ta cecha (bo wedle aktualnego stanu wiedzy medycznej nie jest to dolegliwość) nie jest częsta, bo występuje zaledwie u około 2 proc. ludzi.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak wygląda język geograficzny?

Normalnie język u dziecka ma kolor jasnej czerwieni przykrytej biało-szarym nalotem (tworzą go miniaturowe kolczaste brodawki, które gęsto pokrywają język). W przypadku rumienia wędrującego język do złudzenia przypomina mapę, bo w jego różnych punktach znajdują się charakterystyczne, czerwone lub ciemnoróżowe plamki, pozbawione części brodawek i otoczone jasną obwódką. Niekiedy te zmiany obejmują tylko niewielki fragment języka, czasem jednak pokrywają go w całości. Rzadko zdarza się, że występują również w innych częściach jamy ustnej, np. na śluzówce policzków. Plamki na języku czasem są większe, czasem mniejsze. Zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, może się jednak zdarzyć, że po spożyciu gorących lub zimnych potraw mogą zacząć piec lub szczypać.

Chrypka u dziecka. 5 najczęstszych przyczyn chrypki u dziecka >>

Nie przegap

Skąd się bierze język geograficzny? 

W zdecydowanej większości przypadków język geograficzny to coś, co dziecko dziedziczy po przodkach. Jednak nie zawsze jego przyczyną są geny. Jeśli pojawia się on znienacka u malucha, który wcześniej miał normalny język, może to wtedy świadczyć o różnych dolegliwościach. Plamy i wysepki na języku mogą wskazywać np. na niedobór witamin z grupy B, stan zapalny błony śluzowej, alergię, grzybicze zapalenie jamy ustnej, a także na poważniejsze choroby, jak łuszczyca, cukrzyca czy bielactwo. Dlatego w takich przypadkach dziecko zawsze musi obejrzeć lekarz i w razie konieczności skierować na odpowiednie badania. 

Inne wytłumaczenie na tę przypadłość ma medycyna chińska: zgodnie z nią język geograficzny świadczy o niewłaściwej pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego i może świadczyć o zaburzeniach odporności.

Jak wygląda liszajec zakaźny u dzieci? >>

Leczenie języka geograficznego

Jeśli rumień na języku występuje z przyczyn genetycznych, nie leczy się go – ewentualne dolegliwości, jakie daje (takie jak ból lub pieczenie) można łagodzić przepisanymi przez lekarza sterydami do stosowania miejscowego lub delikatnymi miejscowymi środkami znieczulającymi. Leczenie konieczne jest wówczas, gdy taki język objawem jakiejś choroby – wtedy jednak leczy się przede wszystkim właściwą dolegliwość. Gdy język geograficzny jest następstwem grzybicy, lekarz przepisuje odpowiednie leki przeciwgrzybicze, jeśli wynika z niedoboru witamin – konieczna jest suplementacja.

Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci

Aktualizacja: 2016-12-27 Publikacja: 2016-12-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.