Odrobaczanie dzieci - jak odrobaczyć organizm dziecka?

Odrobaczanie dzieci
fot.: thinkstockphotos.com
W Polsce nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących odrobaczania dzieci.

Jak przeprowadzić odrobaczanie dzieci? Gdy rodzice zechcą przeprowadzić odrobaczanie organizmu dziecka, najkorzystniej jest odwiedzić lekarza. Istnieją jednak domowe sposoby na odrobaczanie - dlaczego więc zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą?

Zarażenia pasożytami występują u ludzi będących w dowolnym wieku, to jednak dzieci są grupą najbardziej narażoną na ich wystąpienie. W razie pojawienia się takiego problemu, sposób na jego rozwiązanie zasadniczo jest jeden: mowa tutaj o odrobaczaniu dzieci.

Kiedy ktoś zabiera dziecku zabawki, rodzice zazwyczaj interweniują i jest to zupełnie normalne. Co jednak wtedy, kiedy coś zabiera dziecku cenne substancje odżywcze? Do takiej "kradzieży" dochodzi w sytuacji, kiedy dziecko zaraża się jakimś pasożytem. Potencjalnych wrogów jest wielu, szczęśliwie sposobów na walkę z nimi również wyróżnia się wiele.

Owsiki, glista ludzka czy tasiemiec - wymienione stanowią zaledwie przykłady pasożytów, które mogą bytować w organizmach dzieci. Początkowo ich obecność może być nawet niezwiązana z żadnymi dolegliwościami, z biegiem czasu dziecko może jednak doświadczać różnych dolegliwości, a nawet spowolnieniu może ulegać jego rozwój! Aby uniknąć takich zdarzeń, przeprowadzać można odrobaczanie u dzieci - służyć temu mogą zarówno środki całkowicie naturalne, jak i preparaty farmakologiczne.

Czy odrobaczanie powinno być rutynowo przeprowadzane u dzieci?

Temat leczenia zarażeń pasożytniczych jest bardzo istotny - zainteresowana tym aspektem jest nawet Światowa Organizacja Zdrowia. W przypadku rejonów endemicznych (czyli tych, gdzie problem występuje z największą częstością), WHO zaleca nawet przeprowadzanie cyklicznego odrobaczania dzieci. Według organizacji w przypadku, gdy szacowana częstość zakażeń pasożytami w danym miejscu wynosi 20%, odrobaczać dzieci powinno się raz w roku, z kolei gdy rozpowszechnienie zarażeń oscyluje około wokół 50%, to wtedy odrobaczanie powinno być wykonywane nawet co 6 miesięcy.

W Polsce jednoznacznych zaleceń dotyczących odrobaczania dzieci na ten moment nie ma. Takowe powinny się może pojawić? Statystyki w końcu są nieubłagane - nawet 9 na 10 dzieci może cierpieć na jedno z zarażeń pasożytniczych, którym jest owsica. Nawet jednak przy takim stanie rzeczy ciężko byłoby, aby odrobaczane było dosłownie każde dziecko. O tym, u których z nich zdecydowanie powinno to zostać przeprowadzone, sugerować mogą pojawiające się u dzieci problemy zdrowotne.

Jakie objawy mogą sugerować potrzebę odrobaczania dzieci?

Zarażone pasożytem dziecko może... nie prezentować żadnych odchyleń. Tak bywa szczególnie na początku zarażenia, im dłużej jednak niechciany gość przebywa w dziecięcym ciele, tym więcej pojawiać się może różnych problemów. Pasożyty mogą doprowadzać bowiem do pojawiania się u dziecka takich objawów, jak:

Kiedy pasożyty czerpią korzyści z bytowania w ludzkim organizmie, człowiek w tym samym momencie coś traci. Skutkiem zarażenia może być to, że dostarczane z pożywieniem substancje odżywcze mogą nie być wchłaniane przez organizm dziecka, tylko spożytkowywane przez niechcianego „gościa”. Efektem takiej sytuacji może być niedokrwistość (anemia), ale i nawet spowolnienie wzrostu małego pacjenta.

Badania pomagające zdecydować o tym, że dziecku potrzebne jest odrobaczanie

Diagnostyka zarażeń pasożytniczych czasami bywa żmudna. Do wykrywania tych patogenów służyć mogą badania kału, ale i krwi. W przypadku krwi możliwe jest podejrzewanie infekcji pasożytniczej już na podstawie przeprowadzenia morfologii krwi z rozmazem - odchyleniem związanym z pasożytami jest zwiększenie ilości we krwi jednej z populacji białych krwinek - eozynofilów. Pomocne mogą być również zdecydowanie bardziej swoiste badania, takie jak np. oznaczanie we krwi stężenia przeciwciał skierowanych przeciwko konkretnym pasożytom.

Odrobaczanie dzieci: metody naturalne i środki farmakologiczne służące do odrobaczania

Wśród sposobów na odrobaczanie wyróżnia się nie tylko stosowanie leków, ale i również domowe metody pozbywania się pasożytów. Różne produkty podejrzewane są o działanie przeciwpasożytnicze, jako ich przykłady można podać np. pestki dyni czy też ziele piołunu. Należy jednak przestrzec rodziców - odrobaczanie dziecka domowymi sposobami, na własną rękę, może być groźne. Dodatkowo preparaty naturalne rzeczywiście mogą pozwolić na uporanie się z pasożytem, ale zazwyczaj na krótko - przy zaprzestaniu ich stosowania problem najczęściej nawraca.

Z wymienionych względów najbezpieczniej o odrobaczaniu byłoby porozmawiać z lekarzem. Po pierwsze specjalista będzie mógł ocenić, czy odrobaczanie rzeczywiście może przynieść korzyści u danego dziecka. Oprócz tego od lekarza możliwe jest także uzyskanie recepty na leki przeciwrobacze. Jako przykłady stosowanych do odrobaczania preparatów można podać pyrantel, albendazol czy mebendazol. Leki te zazwyczaj przyjmuje się jednorazowo, przez co kuracja odrobaczająca trwa po prostu krótko.

Co zrobić, żeby odrobaczanie dzieci nie było konieczne: profilaktyka

Do zarażenia dziecka pasożytami może dojść praktycznie wszędzie: ryzyko czai się w piaskownicy, na placu zabaw czy nawet w domu (źródłem zarażenia może być przecież nawet domowe zwierzę). Nie można więc całkowicie zapobiegać zarażeniu, istnieją jednak sposoby na to, abo jak najbardziej zmniejszyć ryzyko tego zjawiska. Rodzice chcący uchronić swojego potomka przed robaczycą pamiętać powinni przede wszystkim o tym, aby dziecko:

  • myło ręce po każdym powrocie do domu,
  • jadło wyłącznie umyte (w czystej, a nie pochodzącej ze źródlanego potoku wodzie) owoce i warzywa,
  • zawsze miało czyste paznokcie,
  • po powrocie do domu umyło zabawki, które miało ze sobą na zewnątrz.
Aktualizacja: 2017-05-10 Publikacja: 2017-04-27
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.