Newsletter

Szkarlatyna czyli płonica. Objawy, przebieg, leczenie, powikłania szkarlatyny

Szkarlatyna czyli płonica. Objawy, przebieg, leczenie, powikłania szkarlatyny
fot.: photos.com

Szkarlatyna to choroba, którą należy bezwzględnie leczyć, bo jej powikłania mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Szkarlatyna różni się tym od większości chorób wieku dziecięcego, że można na nią chorować wielokrotnie i że nie ma na nią szczepionki. Szkarlatyna obecnie występuje rzadko, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Szkarlatynę wywołują paciorkowce, a przenosi się drogą kropelkową.

Szkarlatyna czyli płonica wywoływana jest przez bakterie  paciorkowca. Źródłem zakażenia (droga kropelkową) może być osoba chora, ozdrowieniec lub nosiciel – dlatego jeśli szkarlatyna pojawi się ponownie trzeba badać wszystkie osoby w rodzinie, czy nie są nosicielami. Często dziecko zaraża się od dorosłego lub innego dziecka, chorego na anginę wywołaną również przez paciorkowce. Zresztą w pierwszej fazie choroby często angina jest pierwszą diagnozą stawianą przez lekarza.

Szkarlatyna: objawy

Czas inkubacji wynosi 2 do 4 dni od kontaktu z chorym – po takim czasie pojawiają się pierwsze objawy, bardzo zbliżone do objawów anginy:

  • ból gardła
  • zaczerwienione migdałki
  • wysoka gorączka do 40 stopni
  • obłożony język (pokryty białym nalotem), który po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego
  • mogą wystąpić bóle głowy, brzucha i wymioty

Szkarlatyna: charakterystyczna wysypka

Pierwszym, typowym dla szkarlatyny objawem, który pojawia się dopiero po 2-3 dniach od wystąpienia gorączki, jest wysypka. Na skórze pojawiają się czerwone kropeczki wielkości łebka od szpilki. Wysypka przypomina aksamit i może być swędząca, zlewa się na tułowiu, w zgięciach łokci i pod kolanami. Najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę uderzając w nią drucianą szczotką. Na policzkach pojawia się rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa) – charakterystyczny dla szkarlatyny.
Kolejną charakterystyczną cechą wysypki przy szkarlatynie jest łamliwość drobnych naczyń - tworzą się linie Pastii w naturalnych fałdach (pachy, pachwiny, podbrzusze). Intensywność i czas trwania wysypki jest różny (od 24 godz. do kilku dni).
Gdy wysypka znika, skóra zaczyna się łuszczyć najpierw na twarzy, potem na tułowiu, aż wreszcie na dłoniach i stopach – niekiedy zdarza się, że dopiero to łuszczenie się skóry potwierdza diagnozę

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.