Atonia macicy a kolejna ciąża: przyczyny i leczenie atonii macicy

Atonia macicy
fot.: thinkstockphotos.com
Przyczyną atonii macicy często jest niepotrzebna ingerencja lekarza w czynność skurczową macicy w trzecim etapie porodu.

Atonia macicy to jedno z powikłań po porodzie, które może doprowadzić do niedotlenienia dziecka oraz krwotoku poporodowego u matki. Skąd się biorą takie powikłania i jak się je leczy? Czy wystąpienie atonii macicy odbiera szansę na kolejną ciążę?

Atonia macicy to poważne powikłanie poporodowe. Zwana również niedowładem macicy polega na zaburzonej czynności skurczowej tego narządu. Atonia może wystąpić na dwóch etapach porodu - przed odklejeniem się łożyska lub po. W zależności od tego, na jakim etapie się to stanie - pojawiają się inne zagrożenia dla przebiegu porodu. Jeśli do atonii dojdzie w drugim etapie porodu, istnieje ryzyko, że akcja porodowa się zatrzyma i dojdzie do niedotlenienia dziecka. Konsekwencją atonii macicy zwykle jest krwotok z miejsca łożyskowego - bardzo groźny dla matki, bo może prowadzić nawet do wstrząsu krwotocznego.

Czytaj także: Abrazja jamy macicy: co to jest za zabieg?

Atonia macicy - przyczyny

Przyczyną atonii macicy często bywa ingerencja w czynność skurczową macicy, dlatego w trzecim etapie porodu nie wolno dotykać czy masować macicy. Ten błąd lekarski podczas porodu może wiele kosztować. Niestety, to wciąż najczęstsza przyczyna występowania atonii macicy u rodzących. Do błędów lekarskich wywołujących atonię macicy można również zaliczyć nadmierne podawanie środków obkurczających macicę tzw. leków naskurczowych np. oksytocyny. To może znacząco osłabić mięsień macicy. Do atonii może dojść w porodzie naturalnym, jak i po porodzie indukcyjnym czy cesarskim cięciu. Atonii macicy sprzyja również: długotrwały poród, dynamiczny przebieg porodu, znieczulenie ogólne do porodu, występowanie mięśniaków macicy,  makrosomia płodu, wielowodzie, ciąża mnoga, przebycie wielu porodów.

Czytaj także: Rodzaje mięśniaków macicy. Mięśniaki macicy: objawy i leczenie

Nie przegap

Atonia macicy - sposób postępowania i leczenia

Leczenie atonii macicy opiera się na pobudzaniu czynności skurczowej macicy, niezwłocznym oczyszczeniu macicy z łożyska i jego pozostałości oraz zatrzymaniu krwawienia. Na początku wykonuje się masaż mięśnia macicy i podaje środki naskurczowe. Następnie próbuje się ręcznie wydobyć łożysko i jego resztki np. metodą Credego. W przypadkach dużej utraty krwi, leczenie obejmuje również transfuzję krwi. Czasem, gdy postęp atonii jest znaczny, konieczne jest chirurgiczne zatrzymanie krwotoku. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma innego wyjścia - ratunkiem dla życia matki jest usunięcie macicy.

Czytaj także: Połóg patologiczny: problemy okresu połogu

Atonia macicy a kolejna ciąża

Jeśli macica nie została usunięta ani uszkodzona, ciąża po atonii macicy jest możliwa, choć jest obarczona większym ryzykiem wystąpienia powikłań niż u innych kobiet. Z tego powodu, od początku ciąży przyszła mama powinna być pod ścisłą obserwacją lekarską, która w porę wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości.

Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia atonii macicy u rodzącej zaleca się aktywne postępowanie w trzecim etapie porodu. Profilaktycznie stosuje się środki obkurczające mięsień macicy,  niezwłocznie zaciska się również pępowinę.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-09 Publikacja: 2016-03-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.