PIASEK W OKU - Pierwsza pomoc w przypadku ZAPRÓSZENIA OKA PIASKIEM

Latem zaprószenie oczu piachem zdarza się plażowiczom dość często. Co robić, gdy ziarenka piasku dostaną się dziecku pod powiekę? Jak się go pozbyć? Pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka.

Gdy ziarenka piasku dostaną się do oka, powodują ból, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie i światłowstręt. Jeśli ciało obce jest przyklejone do gałki ocznej, ale przesuwa się na jej powierzchni, sama możesz udzielić dziecku pierwszej pomocy. Jeśli jednak coś się wbiło w oko, konieczna jest pomoc lekarza. Jakie są zasady pierwszej pomocy w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

Co robić w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

  • Nie pozwól dziecku trzeć oczu
  • Zanim dotkniesz oka, starannie umyj ręce, najlepiej wodą z mydłem.
  • Złap za rzęsy i odchyl górną powiekę, pociągnij ją ku dolnej. Ułatwi to spływanie łez, które wypłuczą ziarnko piachu. Jeśli piasek nadal tkwi, przepłucz oczy dziecka ciepłym strumieniem wody.
  • Jeżeli to nie pomogło, sprawdź, pod którą powieką jest ziarnko piachu. Gdy jest pod dolną, odchyl ją i poproś, by dziecko patrzyło do góry, i usuń je zwilżonym rogiem chusteczki.
  • Jeśli znajduje się pod górną powieką, chwyć za rzęsy i odchyl (w tym czasie dziecko musi patrzeć w dół).

Jeśli i to nie przyniesie efektu, zaklej dziecku oko opatrunkiem, by powieka się nie poruszała, i szukaj pomocy lekarskiej.

Autor tekstu: dr n. med. Piotr Fryczkowski
Źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
ZATRUCIE ROŚLINAMI - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną
ZATRUCIE ROŚLINAMI - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Zatrucie roślinami może być bardzo groźne w skutkach - jak pomóc w ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Przed chwilą najadlam się stracha. Tomek wrócił z pracy mega zmęczony, a ja oczywiście uparta na seks byłam. No to ...

uzytkownik

Dzisiaj mieliśmy gości i był u nas kuzyn z dziewczyną, to ta co ma termin na 30 kwietnia. Ona też ...

uzytkownik

W literaturze tez pisza by nie dopajac. Kiedys wszyscy tak robili. Dzisiaj sie odchodzi od tego tylko w upal trzeba ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Bezpieczeństwo. Wszystko o bezpieczeństwie dziecka w internecie, kontrola rodzicielska, ochrona antywirusowa, filtry rodzicielskie. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dziecko. Jak udzielać dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zakrztuszenie, zranienie, poparzenie dziecka. Bezpieczne zabawki z certyfikatem. Dom bezpieczny dla dziecka. Bezpieczeństwo dziecka w czasie snu, monitory oddechu, nagła śmierć łóżeczkowa. Dziecko bezpieczne na drodze. Nauka zasad ruchu drogowego. Jak uniknąć oparzeń słonecznych i przegrzania organizmu dziecka. Dziecko w samochodzie, dobierz odpowiedni fotelik. Wakacje z dzieckiem, jak uniknąć wypadku. Ukąszenia, użądlenia, wstrząs anafilaktyczny, jak pomóc dziecku. Jak znaleźć dobrą nianię. Czy monitorowanie i filmowanie niani zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.