Urlop ojcowski i urlop tacierzyński: zasady przyznawania w 2016 r.

urlop tacierzyński
fot.: Thinkstock
Urlop ojcowski wynosi 14 dni, które można podzielić na dwie tygodniowe części i wykorzystać do 24. miesiąca życia dziecka.

W kwestii urlopów ojcowskich i tacierzyńskich rok 2016 przyniósł kolejne zmiany prawne.  Na jakich zasadach przyznawany będzie urlop ojcowski oraz czym różni się on od urlopu tacierzyńskiego.

Od 2 stycznia 2016 roku weszły w życie, na mocy ustawy z dn. 24 lipca 2015 roku, kolejne zmiany w zakresie przyznawania urlopu ojcowskiego 2016 świeżo upieczonym tatom. Na czym one polegają, komu przysługuje urlop ojcowski 2016, jak wygląda kwestia urlopu tacierzyńskiego i czym te dwa świadczenia, często mylone, się od siebie różnią?

>>Zmiany w urlopach rodzicielskich - jakie weszły w życie 2 stycznia 2016 roku?

Ile wynosi urlop ojcowski?

Do tej pory urlop ojcowski przysługiwał wyłącznie pracownikom - mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę - a jego wymiar wynosił 14 dni, które można było wykorzystać jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Od stycznia wprowadzono jednak zmiany - urlop ojcowski 2016 również wynosi 14 dni (chodzi o dni kalendarzowe, nie dni robocze, a więc również soboty, niedziele i święta), można go jednak wykorzystać w całości od razu bądź w dwóch częściach - po tydzień każda. Urlop ojcowski 2016 przysługuje też dłużej - do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Tak jak w poprzednich latach, prawo do urlopu ojcowskiego mają mężczyźni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Z urlopu ojcowskiego 2016 można, ale nie trzeba skorzystać, należy jednak pamiętać, że niewykorzystany przez pierwsze dwa lata po narodzinach potomka, przepada. Warto dodać, że tego rodzaju świadczenie przysługuje mężczyźnie niezależnie od świadczeń, do których ma prawo matka dziecka.

Jak się ubiegać o urlop ojcowski?

Aby otrzymać urlop ocjowski 2016, należy złożyć wniosek. Młody tata składa go u pracodawcy nie później niż na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Jeśli złoży dokumnet np. 2 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może go zaakaceptować, ale ma również pełne prawo go odrzucić. Podczas urlopu ojcowskiego 2016 mężczyźnie przysługuje 100 procent wynagrodzenia.

>> Becikowe 2016 - na jakich zasadach będzie przyznawane?

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Omawiając kwestię urlopu ojcowskiego 2016, warto również wspomnieć, czym różni się on od urlopu tacierzyńskiego i na jakich zasadach przyznawany jest ten drugi. Urlop ojcowski to 14-dniowe świadczenie, przysługujące każdemu pracownikowi i niezależne od świadczeń, z których korzysta matka. Inaczej jest z urlopem tacierzyńskim. Pod tym terminem kryje się ojcowskie prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego i całego urlopu rodzicielskiego. Od 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, a pozostałe 6, które nazywano dodatkowym urlopem macierzyńskim, teraz weszło w skład wydłużonego urlopu rodzicielskiego - trwa więc on od tego roku 32 tygodnie. Z pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może skorzystać wyłącznie matka dziecka, natomiast pozostałe 6, jak i cały urlop rodzicielski, czyli w sumie 38 tygodni urlopu, może być wykorzystane przez ojca - ten właśnie urlop nazywa się urlopem tacierzyńskim.

>> Zasiłek macierzyński 2016 - jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Na jakich zasadach przyznaje się urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński, podobnie jak urlop ojcowski 2016, przyznawany jest wyłącznie pracownikom - mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Podobnie jak w przypadku matki dziecka, ojcu przebywającemu na urlopie tacierzyńskim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a gdy ten wróci już do pracy, musi otrzymać to samo lub równorzędne stanowisko. Warto dodać, że w przeciwieństwie do urlopu ojcowskiego 2016, urlop tacierzyński nie jest niezależny od świadczeń, z których korzysta matka dziecka. Jeśli więc z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego postanowiła skorzystać kobieta, mężczyzna nie może się na niego wybrać - wybiera go albo jeden rodzic, albo drugi.

Polecamy wideo: Mama wraca do pracy.

Życie kobiety po urodzeniu dziecka zmienia się diametralnie. Także to zawodowe. Kiedy kończy się czas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego moment powrotu do pracy bywa bardzo trudny. Pojawia się wiele obaw, nie tylko związanych z kwestiami formalno-prawnymi , ale także tym, czy po dłuższej przerwie będziemy w stanie pracować tak samo, jak przed nią. Co zrobić, żeby powrót do pracy był udany podpowiada nasz ekspert.

Aktualizacja: 2017-03-01 Publikacja: 2016-01-08
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.