Obóz zimowy: jak przygotować do niego dziecko? 4 najważniejsze zasady

obóz zimowy
fot.: Thinkstock
Obóz zimowy to świetny pomysł na zapewnienie dziecku atrakcji podczas ferii.

18 stycznia rozpoczęły się ferie 2016. Dla wielu dzieci to pierwsza okazja do samodzielnego wyjazdu na dwutygodniowe wakacje. O czym rodzice powinni więc pamiętać przygotowując swoją pociechę do wyjazdu na obóz zimowy?

Obóz zimowy - wiele dzieci marzy, by wybrać się na taką wyprawę w gronie rówieśników, a wielu rodziców pierwszy wyjazd pociechy przyprawia o niemało nerwów. Przeczytajcie, jak go zorganizować, by do tych nerwów, w trakcie pobytu dziecka na obozie zimowym. mieć jak najmniej powodów.

1. Obóz zimowy: przede wszystkim rozmowa

Przygotowania do dłuższego pobytu dziecka poza domem należy rozpocząć od wytłumaczenia mu, że w trakcie zimowiska będzie musiało wykazać się dużą odpowiedzialnością i uwagą. Zarówno podczas przebywania na stoku narciarskim czy lodowisku, ale także podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami. Warto uświadomić mu, że na obozie zimowym będzie się znajdować pod opieką organizatorów i wychowawców, do których może zwrócić się z każdym problemem. Dodatkowo, dla zwiększenia jego komfortu, rodzic może przygotować specjalny notes czy notkę w telefonie z numerami kontaktowymi opiekunów obozu, adresem miejsca wypoczynku oraz potrzebnymi numerami ratunkowymi. Podsumowując: rozmowa i pozytywne nastawienie dziecka do obozu zimowego to podstawa.

>>Przeczytaj również: Ferie zimowe z dzieckiem - 12 pomysłów na aktywne ferie>>

2. Obóz zimowy: co zapakować dziecku na wyprawę?

Spakowanie walizki na obóz zimowy może wydawać się błahym zadaniem, jednak warto podejść do niego z odpowiednim przygotowaniem. Najlepiej, rozpoczynając od sporządzenia tzw. niezbędnika obozowego –  wykazu rzeczy, które każde dziecko musi mieć ze sobą w trakcie zorganizowanych ferii. Na liście, poza nieprzemakalnymi butami, ciepłymi spodniami czy dodatkową parą rękawiczek powinna znaleźć się specjalnie przygotowana apteczka. Do dziecięcego przybornika możemy włożyć krem ochronny z filtrem UV czy plastry opatrunkowe. W przydatku, gdy dziecko przyjmuje regularnie lekarstwa, należy koniecznie przekazać je wraz ze szczegółową instrukcją o ich dawkowaniu opiekunowi obozu.

>>Przeczytaj również: Ferie zimowe z dzieckiem - bezpieczeństwo na stoku>>

3. Obóz zimowy: wybór organizatora

Do podstawowych i obowiązkowych punktów organizacji wyjazdu należy także sprawdzenie przez rodzica miejsca pobytu dziecka. Wszystkie wymogi, jakie musi spełniać zimowisko można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1997 z późn. zm. w 2015) na temat zasad organizowanie i nadzorowania wypoczynku dzieci, w tym obozu zimowego. Warto między innymi zwrócić uwagę, czy opiekunowie i instruktorzy są odpowiednio przeszkoleni (można poprosić o okazanie zaświadczenia odbycia kursu), a także ilu uczestników przypada na jednego wychowawcę. W przypadku dzieci do 10. roku życia jeden dorosły nie może mieć pod swoją opieką więcej niż piętnaście osób.

Przed samym wyjazdem nie należy również zapomnieć o kontroli autokaru dowożącego uczestników na miejsce pobytu. Firma przewozowa powinna posiadać odpowiednie zezwolenie oraz potwierdzenie przeprowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdu. Dodatkowo, rodzic może poświęcić kilka minut na rozmowę z kierowcą, aby sprawdzić, czy jest on odpowiednio wypoczęty. W razie wątpliwości istnieje możliwość skorzystania z pomocy policji, która zobowiązana jest potwierdzić bezpieczeństwo pojazdu oraz sprawdzić trzeźwość prowadzącego.

>>Przeczytaj również: Ferie z dzieckiem - dokąd najlepiej pojechać z dzieckiem na ferie?>>

4. Obóz zimowy: pamiętaj o ubezpieczeniu

Przygotowując dziecko na obóz zimowy warto także pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie szkolne, które posiada każdy uczeń nie zapewnia wystarczającej ochrony w czasie wyjazdu. Suma takiego ubezpieczenia jest stosunkowo niska i waha się w granicach 10-15 tys. złotych, a przy tych wartościach, np. jeśli dziecko dozna 1% uszczerbku na zdrowiu (np. złamana ręka) to odszkodowanie wyniesie tylko ok. 100 zł. Taka kwota nie pokryje całości leczenia czy rehabilitacji np. w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku. Warto więc na okres wyjazdu zakupić dodatkową polisę NNW na wyższą sumę ubezpieczenia (minimum 50 tys. złotych). Wybierając takie ubezpieczenie np. w Compensie, rodzice mogą dostosować zakres świadczenia (uwzględniający miejsce wyjazdu: za granicą czy w Polsce, czas pobytu, sposób spędzania wolnego czasu itp.) oraz jego kwotę do wymagań i niebezpieczeństw związanych z pobytem dziecka na obozie zimowym.

Wycieczki w trakcie zimowej przerwy od nauki szkolnej mogą być wyzwaniem. Jednak pamiętając o rozmowie, odpowiednio spakowanej walizce oraz ubezpieczeniu zapewni się dziecku bezpieczne i niezapomniany obóz zimowy, a sobie zaoszczędzi niepotrzebnego stresu.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-01-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.