Wakacje z niemowlakiem: jak wybrać nocleg?

2012-05-22 17:05

Wyjazd na wakacje z niemowlakiem wymaga większych przygotowań niż urlop we dwoje, i to jest oczywiste. Ale czy wiesz, czym powinnaś kierować się, wybierając miejsca noclegowe, gdy jedziesz na urlop z niemowlakiemm? Inne rzeczy powinnaś sprawdzić spędzając wakacje z dzieckiem w kraju, a trochę inne, gdy jedziesz z niemowlakiem za granicę.

Wakacje z niemowlakiem: jak wybrać nocleg?
Autor: _photos.com|photos.com Wakacje z niemowlakiem: jak wybrać nocleg?

Spis treści

  1. Wakacje z niemowlakiem: po czym poznać hotel przyjazny rodzinom z małymi dziećmi?
  2. Planowanie wakacji z dzieckiem w Polsce jest łatwiejsze

Miejsce, w którym spędzicie wakacje z niemowlakiem, nie może być przypadkowe, wybrane na podstawie zdjęcia z katalogu albo lakonicznego opisu, bo wasz pierwszy urlop z niemowlakiem może okazać się totalną klapą. Niemowlę potrzebuje wokół siebie spokoju, a wy – przestrzeni na to, by pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria.

Warunki „polowe” albo bardzo odmienne od tych, jakie macie w domu, mogą zdezorientować dziecko i sprawić, że przez większość czasu będzie płaczliwe, niespokojne – zwłaszcza, jeśli ma już ustalony rytm dnia i jest przyzwyczajone do pewnych rytuałów. By urlop był udany, warto poszukać takiego miejsca noclegu, w którym uda wam się stworzyć niemal domowe warunki. Na inne rzeczy trzeba jednak zwracać uwagę, planując urlop z biurem podróży za granicą, na inne zaś, jeśli chcecie go spędzić w Polsce.

Odpowiedni nocleg za granicą najłatwiej znaleźć, jeśli wyjeżdżacie z biurem podróży. Wiele biur oferuje bowiem oferty rodzinne, odpowiednio oznakowane w katalogach. Są one dokładnie sprawdzone przez biuro pod względem udogodnień. Jeśli biuro, z którym planujecie wyjazd, nie ma takiej oferty (albo organizujecie wyjazd na własną rękę), szukając hotelu, upewnijcie się, że spełnia odpowiednie wymagania.

Wakacje z niemowlakiem: po czym poznać hotel przyjazny rodzinom z małymi dziećmi?

  • Hotel leży z dala od hałaśliwych dyskotek, całonocnych barów czy centrum tętniącego życiem bez względu na porę doby, sam również nie organizuje dyskotek – dobiegający z nich hałas nie da dziecku w nocy spać. Ale nie jest oddalony od cywilizacji. W pobliżu powinien być sklep, w którym w razie potrzeby można kupić pieluchy i inne niezbędne akcesoria. Powinien być też na tyle blisko plaży czy morza, byście bez trudu mogli dotrzeć tam z wózkiem.
  • Pokoje są duże i mają łazienki. Najlepsze są pokoje tzw. rodzinne (większe) oraz typu studio (dwa osobne pokoje w jednym apartamencie – sprawdzą się, gdy macie dwójkę dzieci). Idealnie, jeśli mają stoliczek kawowy czy miejsce, gdzie można przygotować posiłek dla dziecka.
  • Wokół hotelu jest naturalna zieleń, a zwłaszcza krzewy i drzewa, które dają cień i można wśród nich spacerować.
  • Można zamówić łóżeczko niemowlęce z kompletem pościeli i nakładkę do przewijania, a na terenie restauracji są krzesełka do karmienia (idealnie, jeśli za to wszystko nie trzeba dodatkowo płacić). Jeśli nie ma możliwości zamówienia łóżeczka dla dziecka albo trzeba za nie zapłacić, zarezerwujcie pokój z dużym łóżkiem małżeńskim – w dobrych hotelach są one na tyle szerokie, że dziecko będzie mogło spać razem z wami. Pokój powinien być również wyposażony w minibarek, który posłuży za lodówkę.
  • Przy basenie i na plaży powinny być bezpłatne (albo wynajmowane za niewielką opłatą) leżaki i parasole. Brodzik dla najmłodszych to podstawa hotelu familijnego.
  • Klimatyzacja musi dać się samodzielnie włączać i wyłączać (są hotele, w których włączana jest we wszystkich pokojach w określonych godzinach przez obsługę i nie można jej samodzielnie regulować).
  • W pobliżu dyżuruje lekarz albo jest szpital.
  • Na miejscu będzie rezydent, który w razie konieczności pomoże wam załatwić różne sprawy – na przykład znajdzie pediatrę i pomoże porozumieć się z nim.

Uwaga: zanim podejmiecie decyzję, warto zajrzeć na stronę internetową hotelu, poczytać też w sieci opinie innych klientów.

Planowanie wakacji z dzieckiem w Polsce jest łatwiejsze

Łatwo można bowiem zweryfikować informacje, zamieszczane przez pensjonaty na stronach internetowych, choćby dzięki opiniom klientów na forach. Wiele mam poleca sobie sprawdzone miejsca noclegów (m.in. na naszym forum www.mjakmama24.pl). Szukając noclegu w Polsce, warto kierować się podobnymi kryteriami oceny, jak przy szukaniu noclegu za granicą.

Dobrze wiedzieć

O co warto zapytać gospodarza obiektu?

  • Czy pokój jest przestronny i ma udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi, zwłaszcza łóżeczko z przewijakiem i kompletem pościeli?
  • Czy ma łazienkę (nie wszędzie jest ona już standardem – zdarza się, że jest na korytarzu, dostępna dla kilku rodzin).
  • Jeśli w okolicy jest rzeka, jezioro albo hotel leży blisko morza, warto się dopytać o zabezpieczenia antykomarowe, np. moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych.
  • Czy w pobliżu jest ośrodek zdrowia, a w recepcji – telefony do najbliższego pediatry albo lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także informacja o dyżurach aptek.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza