Wywiad: Gdy partner skazuje cię na samotne macierzyństwo

rozmawiała:: Anna Augustyniak źródło: miesięcznik "M jak mama"
Wywiad: Mama samotna. Gdy on ucieka
fot.: photos.com

Zdarza się, że ona zachodzi w ciążę, a jej partner wybiera życie bez zobowiązań i odchodzi. Kobieta zostaje sama z nienarodzonym dzieckiem, ogromem lęków i problemów trudnych do udźwignięcia w pojedynkę. Jak sobie wtedy poradzić – radzi psycholog, Barbara Bruzda z Pracowni Psychologiczno-Doradczej ERUDIO w Warszawie.

To trudne przechodzić ciążę samemu?

Tak, to często najcięższe doświadczenie w życiu kobiety. Partner nie sprostał, uciekł, bo ciąża zamiast być dopełnieniem miłości między dwojgiem ludzi, stała się dla niego problemem. Dlaczego mnie to spotkało? Takie pytanie zadaje sobie każda samotna ciężarna kobieta. Nie ma na nie odpowiedzi.

Ale jakoś trzeba to sobie wytłumaczyć?

Tak, że on zostawił mnie i dziecko, ale to we mnie rozwija się nowe życie i na tym muszę się skupić. Na tym, co mnie czeka, co teraz muszę zrobić, żeby potem, gdy już dziecko się urodzi, dać sobie ze wszystkim radę. U kobiet musi przestawić się myślenie z „jestem kobietą porzuconą” na myślenie typu „urodzę i będę najlepszą matką na świecie”.

>> Czytaj także: Samotna mama - gdzie szukać pomocy ? >>

Dobrze wiedzieć

Jeżeli ojciec nie uznał dziecka dobrowolnie, możesz dochodzić ustalenia ojcostwa przed sądem, jednak dopiero po urodzeniu się dziecka. Składasz wówczas w sądzie rejonowym pozew o ustalenie ojcostwa. Jeżeli nie stać cię na adwokata, możesz prosić
o pełnomocnika z urzędu.
W tym samym pozwie możesz dochodzić alimentów na dziecko oraz pieniędzy na pokrycie kosztów utrzymania się przez trzy miesiące w okresie ciąży. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu poniosłaś inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, możesz żądać, by ojciec dziecka pokrył ich część.

Jak sobie poradzić z uczuciem odrzucenia?

Musi minąć trochę czasu. Podobnie jak w żałobie. Ale tu możemy sobie pozwolić na negatywne uczucia, upust złych emocji. Byle nie za długo, bo może to się skończyć nawet depresją. Warto stosować zasadę małych kroczków, by otrząsnąć się z tego, co było, i zaakceptować sytuację taką, jaka jest. I nie możemy robić niczego przeciwko sobie, a już na pewno nie warto szukać w sobie poczucia winy, zamykać się w domu czy na innych ludzi. Lepiej myśleć, że niech nasz były żałuje, że nie przechodzi ciąży razem z nami.

Ale kiedy mama poczuje pierwsze ruchy dziecka, nie ma z kim dzielić tej radości…

Jeśli tak się zdarzyło, że przy przyszłej mamie nie ma partnera, to takimi sprawami należy dzielić się z kimś innym z otoczenia. I co najważniejsze, cieszyć się tymi odczuciami, wyobrażać sobie, jak dziecko będzie wyglądało, uśmiechało się, co będziemy razem z nim  robić. Starać się pogodzić z tą sytuacją i mieć jak najmniej negatywnych doznań.

>> Czytaj także: Zasiłki dla samotnej matki >>

A jeśli poza złymi emocjami kobieta czuje także tęsknotę za mężczyzną, który odszedł?

To się często zdarza. Możemy czuć smutek i ból, że zostałyśmy porzucone, i jednocześnie tęsknić za mężczyzną, jego głosem, ciałem, rozmowami z nim. I czasem może się to nawet skierować przeciwko dziecku, mogą pojawić się takie myśli: „Widzisz, to przez ciebie się rozstaliśmy, było nam tak dobrze do czasu, aż się pojawiłeś w moim brzuchu”.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.